کانتور

کانتور

کانتورینگ چیست؟

کانتورینگ به معنی متعادل سازی چهره است به این صورت که با استفاده از خطوط تیره و روشن عیب ها و نواقص صورت را مخفی می کنند. نقاطی را که می خواهیم برجسته تر و بزرگ تر دیده شوند با رنگ روشن هایلایت می کنیم و نقاطی را که می خواهیم کوچک تر دیده شوند و فرو رفته به نظر بیایند با رنگ تیره کانتور می کنیم. معمولا کانتور باید دو یا سه درجه تیره تر از رنگ پوست باشد اما برای هایلایت باید دو یا سه درجه روشن تر باشد.

کانتورینگ یکی از معروف ترین وبهترین ترفندهای آرایشی است که آرایش صورت شما را از حالت مصنوعی خارج کرده و طبیعی می کند.

احتمالا بسیاری تصور می کنند که کانتور همان برنزر است، چرا که شباهت بسیاری به یکدیگر دارند. اما بهتر است بدانید که کاربرد این دو با یکدیگر بسیار متفاوت است و هر یک به صورت متفاوت در آرایش صورت به کار می رود.

بهتر است بدانید که معمولا کانتور مات است. چرا که شما با کمک کانتورینگ صورت می توانید سایه هایی بین بینی، گونه، ابرو، پیشانی، چانه و فَک ایجاد کنید که در فرم و اندازه هر یک از آن ها تاثیر دارد و چهره تان را زیباتر می کند.

پیش از این گفتیم که کانتور همانند سایه روی پوست عمل می کند، اما برنزر همچون نور آفتاب روی پوست است. در واقع برنزر یک روشنایی و رنگ گرمی به پوست می بخشد و در بیشتر مواقع حالتی درخشان در اجزای صورت ایجاد می کند.

استفاده از کانتور قبل یا بعد از کرم پودر است؟

در حال حاضر روش آرایش کردن متفاوت شده است. در گذشته ابتدا از کرم پودر استفاده می کردیم و پس از آن رژگونه، برنزر و هایلاتر به صورت می زدیم، اما اکنون روند آرایش مدرن تغییر عمده ای کرده است.

برخی از میکاپ آرتیست های معروف دنیا، ابتدا مقداری هایلایتر جامد یا مایع به استخوان گونه خود می زنند، سپس با کمک کرم پودر، پوست صورتشان را می پوشانند و آرایش پایه پوست را با کانتوریگ صورت به پایان می رسانند.

اگرچه این روش جدید، عجیب به نظر می رسد، اما بسیاری از میکاپ آرتیست های مشهور بر این باورند که استفاده از هایلایتر زیر کرم پودر و کانتوریگ پس از کرم پودر باعث می شود که پوست زیباتر به نظر برسد و درخشش طبیعی داشته باشد.

برای کانتورینگ به چه چیزی نیاز داریم؟

اگر می خواهید کانتورینگ زیبا و بی نقصی را تجربه کنید، باید کانتوری تهیه کنید که تیره تر از رنگ پوستتان باشد، اما در زیرمجموعه ی رنگ تُن پوستتان قرار گیرد. به بیان دیگر اگر پوست سفید و روشنی دارید، از کانتور قهوه ای تیره استفاده نکنید و بهتر از رنگ کانتور کمی از رنگ پوستتان تیره تر باشد.

در مرحله بعد به این مسئله فکر کنید که به کانتور کرمی یا کانتور پودری نیاز دارید و با کدام یک می توانید به راحتی آرایش کنید. البته بسیاری از آرایشگرهای معروف بر این باورند که نوع کانتور را باید بر اساس نوع و جنس پوستتان انتخاب کنید.

برای مثال اگر می خواهید آرایش طبیعی و در عین حال زیبایی را تجربه کنید و پوست خشکی دارید، بهتر است کانتور کرمی تهیه کنید. همچنین در صورتی که پوست صورتتان چرب است، کانتور پودری انتخاب مناسبی خواهد بود.

سوال دیگری که ممکن است در ذهن تان ایجاد شود استفاده از اسفنج یا براش کانتورینگ است. در صورتی که می خواهید از کانتور مایع استفاده کنید، بهترین گزینه استفاده از اسفنج است، چرا که ممکن است خط براش روی صورتتان باقی بماند. همچنین در صورتی که از کانتور پودری استفاده می کنید، براش متراکم مخصوص کانتورینگ انتخاب مناسبی خواهد بود.

چگونه با کانتور پودری آرایش کنیم؟

اگر جنس پوست صورتتان چرب است یا می خواهید یک آرایش طبیعی و مات را تجربه کنید، کانتور پودری انتخاب مناسبی خواهد بود. برخلاف کانتور مایع یا کرمی، کانتور پودری را نمی توانید با انگشت دست یا اسفنج روی صورتتان بزنید و با کرم پودر ترکیب کنید.

در این صورت بهترین روش کانتورینگ پودری، استفاده از یک براش کانتورینگ است. معمولا براش کانتورینگ سر صاف و حالت کتابی دارد که می توانید خط کانتور روی گونه (یا هر قسمت از صورت که می خواهید سایه ایجاد کنید) را با آن بزنید و با یک براش سر گرد پخش و محو کنید. همچنین برای کانتور بینی، براش تان باید کوچک و سر صاف باشد و باز هم با براش گرد آن را کمی محو کنید تا حالت طبیعی پیدا کند.

چگونه با کانتور مایع یا کرمی آرایش کنیم؟

در صورتی که پوست خشکی دارید یا می خواهید درخشش طبیعی روی پوست صورتتان ایجاد کنید، استفاده از کانتور مایع یا کرمی را توصیه می کنیم. استفاده از کانتور کرمی بسیار ساده است، چرا که به سادگی با کرم پودر ترکیب می شود.

در این صورت شما می توانید با انگشت یا اسفنج مخصوص که به نام بِلِندِر (Blender) نیز شناخته شده است، صورتتان را کانتورینگ کنید. مقدار کمی کانتور مایع روی گونه، پیشانی یا فَک صورتتان بزنید، سپس آن را با ضربه های انگشت یا ضربه های اسفنج پخش یا محو کنید.

آیا می توان بدون هایلایتر، کانتورینگ کرد؟

بله! شما می توانید بدون استفاده از هایلایتر، صورتتان را کانتورینگ کنید. در واقع تکنیک آرایش به انتخاب خودتان بستگی دارید و کتاب قانونی برای آرایش کردن وجود ندارد! برخی از افراد تمایل دارند که آرایش طبیعی و ساده ای داشته باشند. از این رو استفاده از هایلایتر یا هر لوازم آرایشی که باعث درخشش صورت شود، به انتخاب و سلیقه خودتان بستگی دارد.

روی کانتور، پنکیک یا پودر بِیک استفاده کنیم؟

پودر بِیک به ماندگاری آرایش کمک می کند که پنکیک نیز تا حدودی این کاربرد را دارد. در صورتی که آرایش تان کرمی است و از کانتور مایع استفاده کرده اید و می خواهید زیر آفتاب بنمانید یا ساعت های طولانی آرایش ماندگاری داشته باشید، استفاده از پودر بیک یا پنکیک انتخاب خوبی خواهد بود. با این حال اسپری فیکس آرایش نیز می تواند به ماندگاری تمام آرایش تان کمک کند و شما دیگر نگران پاک یا به هم خورد آرایش تان نخواهید بود.

به طور کلی، لوازم کانتور به سه دسته کانتور مایع، کانتور کرمی استیکی و کانتور پودری تقسیم میشود. کارایی آنها تفاوتی ندارد و در نهایت هر سه یک کار را انجام میدهند ولی نحوه کار با آنها متفاوت است.

مهم ترین کاربرد کانتور تغییر فُرم صورت است. در واقع شما می توانید با ایجاد سایه ای که توسط کانتورینگ روی پوست صورت ایجاد می شود، فرم بینی، پیشانی، گونه و حتی اندازه و زاویه صورتتان را تغییر دهید و آن را برجسته یا باریک تر کنید. البته در آرایش های مدرن می توانید فرم صورتتان را تغییر ندهید و تنها سایه هایی روی صورتتان ایجاد کنید که تاثیر بسیاری در طبیعی و زیباتر شدن آرایش دارد.

مراحل کانتور کردن صورت

1 . مرطوب کننده بزنید.

مرطوب

2.با کرم پودری که به رنگ پوست تان نزدیک است پوست تان را پوشش دهید.

کرم

.3زیر چشم، روی بینی، چانه و پیشانی را با کرم پودری که دو درجه از پوست تان روشن تر است هایلایت کنید.

4.بالای پیشانی و زیر گونه ها را کمی تیره کنید.

5. شروع کنید به محو کردن قسمت های کانتور شده.

آموزش

کانتورینگ متناسب با فرم صورت

کانتورینگ صورتهای گرد:

برای اینگونه صورتها باید نواحی فک ، کنار شقیقه ها و گردن را تیره تر نواحی چانه، پیشانی ، وسط گونه ها و همینطور وسط بینی را هایلایت کنید.
بهترین فضا برای استفاده از رژ گونه در این نوع صورت زیر استخوان گونه میباشد.

کانتورینگ صورت کشیده:

در صورتهای کشیده ، قسمتهای بلند پیشانی بیشتر از هر قسمت دیگر به چشم میخورد
بنابراین باید قسمتی از پیشانی که مو رشد کرده است و همچنین چانه و زیر گونه ها رو تیره کرده قسمتهای بالای استخوان گونه و پیشانی را هایلایت بزنید.

کانتورینگ صورتهای مربعی شکل:

برای این مدل صورت باید فک و شقیقه ها را تیره کرده قسمت وسط بینی ،وسط گونه ها و چانه را هایلایت بزنید.رژگونه بهتر است دوطرف استخوانهای گونه زده شود

کانتورینگ صورت های بیضی شکل:

یکی از زیباترین حالت های صورت، شکل بیضوی آن است که برای لاغرتر نشان دادن چنین چهره هایی تنها نیاز به هایلایت کردن وسط پیشانی، روی چانه و زیر چشم هاست

کانتورینگ چهره لوزی شکل:

اگر چهره لوزی شکل دارید، باید نواحی زیرگونه ها را تیره کنید، برای این کار از گوش شروع کنید و به سمت وسط گونه بروید. این کار بدون ایجاد حالت مصنوعی در چهره، صورت شما را کاملا طبیعی نشان می دهد.

کانتور

نکات مهم در انجام کانتورینگ:

نکته ۱ سر حد کرم پودرهای روشنتر و تیره تر را طوری در هم بیامیزید که خط جدا کننده میان آنها مشخص نباشد.

نکته ۲ از یکی از قوانین رنگها برای اصلاح نواقص صورت خود بهره گیرید:
* رنگهای روشن اجزاء صورت را بزرگتر، برجسته تر، جلو تر و بیرون زده تر جلوه میدهند.
* رنگهای تیره اجزاء صورت را کوچکتر، عقب تر، دور تر و نامشخص تر جلوه میدهند.

پهن تر کردن بینی باریک با کانتورینگ
دو طرف بینی را با کرم پودر روشنتر هایلایت کنید. چنانچه بینی نوک تیزی دارید از کرم پودر با درجه رنگ تیره تر بروی نوک بینی استفاده کنید.

پنهان کردن برآمدگی روی بینی با کانتورینگ
با زدن کرم پودر تیره تر درست روی برآمدگی و هایلایت کردن دو طرف برآمدگی با کرم پودر روشنتر.

صاف جلوه دادن بینی خمیده با کانتورینگ
استفاده از کرم پودر تیره تر روی قسمت برآمدگی و هایلایت کردن طرف مقابل بینی با کرم پودر روشنتر.

باریک کردن بینی پهن با بینی بلند
استفاده از کرم پودر تیره تر دو طرف بینی و هایلایت کردن خط میان بینی با کرم پودر روشنتر.

کوتاه ساختن بینی بلند با بینی بلند
با کرم پودر تیره تر نوک و بخش زیرین بینی را کانتور کنید.

کوتاه تر جلوه دادن پیشانی بلند با کانتورینگ
از کرم پودری که ۳ درجه تیره تر از رنگ چهره تان است در سر حد پیشانی و موی سر خود بزنید و بسمت پایین آن را پخش و درآمیزید.

بلندتر جلوه دادن پیشانی کوتاه با کانتورینگ
مانند مراحل فوق عمل کرده اما از کرم پودری که ۳ درجه روشنتر از پوست صورت تان است استفاده کنید.

کانتورینگ کار بسیار ساده ای است اما در عین حال اشتباه در آن صورت را بسیار بد فرم خواهد کرد. در کانتورینگ دقت کنید که حتما متناسب با فرم صورت خود کانتور کنید.


نظر کاربران