پیج تجاری در اینستاگرام

پیج تجاری در اینستاگرام

به تازگی آماری از اینستاگرام(Instagram) منتشر شده که جزییاتی از کاربران این شبکه اجتماعی(social network#) را در اختیارمان قرار می دهد در واقع در این بررسی می توانید تعداد کاربران، تعداد کاربران زن، تعداد کاربران مرد، بیشترین کاربران، بیشترین کشور فعال در اینستاگرام و گروه سنی فعال در اینستاگرام را بشناسیم. در ادامه این آمار را در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد.

اینستاگرام

آماری از تعداد کاربران اینستاگرام

همانطور که می دانید اینستاگرام این روزها بسیار محبوب بوده در بین مردم سراسر جهان به یک شبکه رسمی تبدیل شده است. این سرویس قابلیت ها و خدمات متنوعی را در اختیار کاربران(users) قرار می دهد و تاکنون نظر بسیاری از مردم جهان را به خود جلب کرده است.

تعداد کاربران فعال ماهانه: 1 میلیارد تعداد کاربران فعال روزانه: 500 میلیون تعداد کاربران فعال در استوری(Story) به صورت روزانه: 400 میلیون تعداد عکس های پست شده در اینستاگرام: 50 میلیارد تعداد حساب های #کسب و کار در اینستاگرام: 25 میلیون تعداد لایک ها در هر روز: 4.2 میلیارد تعداد عکس ها و ویدیوهای آپلود شده در هر روز: 100 میلیون 68 درصد اینستاگرام، زنان هستند. 80 درصد اینستاگرام کاربران خارج از ایالات متحده هستند. 77.6 میلیون کاربر اینستاگرام در ایالات متحده هستند. 31 درصد اینستاگرام از زنان آمریکایی و 24 درصد اینستاگرام از مردان آمریکایی تشکیل شده است. از هر 10 نفر 6 نفر از بزرگسالان در اینستاگرام حضور دارند. 32 درصد کاربران اینترنت از اینستاگرام استفاده می کنند. 59 درصد کاربران اینترنت بین سنین 18 تا 29 از اینستاگرام استفاده می کنند و 33 درصد کاربران اینترنت بین سنین 30 تا 49 از اینستاگرام بهره می برند. 38 درصد زنان و 26 درصد مردان از کاربران اینترنت از اینستاگرام استفاده می کنند. 72 درصد نوجوانان در اینستاگرام حضور دارند. 71 درصد کسب و کارهای ایالات متحده در اینستاگرام فعالیت دارند. اینستاگرام در حال حاضر دارای 1 میلیون تبلیغ کننده(advertiser) و 8 میلیون پروفایل تجاری(Business profile) است. درآمد #تبلیغات اینستاگرام در سال 2018 به 7 میلیارد دلار رسید. انتخاب 78 درصد #اینفلوئنسرها(Influencer#) و تاثیرگذاران دنیا اینستاگرام است. 55.4 درصد اینفلوئنسرهای اینستاگرام از طریق تبلیغات حمایت می شوند و درآمدزایی می کنند. عکس هایی با تصاویر چهره، 38 درصد لایک بیشتری دریافت می کنند. برزیل دومین رتبه از بیشترین کاربران زن دنیا در اینستاگرام را دارد. کاربران اینستاگرام در روزهای سه شنبه و پنجشنبه بیشترین فعالیت و ارتباط را دارند. 50 درصد نظرات اینستاگرام، حاوی ایموجی(Emoji) است. پیتزا محبوب ترین غذایی است که در اینستاگرام بیشترین پست را داشته است و پس از آن می توان به سوشی اشاره کرد.

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در آخرین آمارگیری خود در پایان سال ۹۷ تعداد کاربران اینترنت در ایران را ۷۴ میلیون و ۵۱۸ هزار اعلام کرده است. وب سایت استاتیستا نیز در گزارشی تعداد کاربران ایرانی اینستاگرام را حدود ۲۴ میلیون نفر اعلام کرده است. به عبارت دیگر، حدود ۳۲ درصد از کاربران اینترنت در ایران، در اینستاگرام نیز فعال هستند. این تعداد کاربر، به معنای استفاده ۳۰ درصد از جمعیت ایران از اینستاگرام است. این تعداد کابر، ایران را در استفاده از اینستاگرام، بعد از کشورهای آمریکا، برزیل، هند، اندونزی، روسیه، ترکیه و ژاپن در هشتم جهان قرار می دهد.

سلبریتی های اینستاگرامی

تحقیقات مرتبط با #اینستاگرامر (Instagramer)، خرده سلبریتی (Micro- Celebrity)، تاثیرگذار (Influencer)، بازاریابی نفوذگر (Influencer Marketing) و ... موضوع پیدایش و رشد ستاره های دنیای اینستاگرام است که با بهره مندی از قابلیت های این شبکه اجتماعی توانسته اند به شهرت برسند.

تری سنفت(Terry Sanft) از اولین محققانی بود که در کتاب خود تحت عنوان دختران دوربینی: #سلبریتی و جامعه در عصر شبکه های اجتماعی ، به توضیح ظهور نسل جدیدی از افراد مشهور در فضای مجازی پرداخت که شهرت خود را مدیون شبکه های اجتماعی هستند. تحقیقات او و سایر پژوهشگران با تمرکز بر سلبریتی های اینستاگرامی حاکی از این نکته است که قدرت یک سلبریتی اینترنتی و تأثیری که بر هواداران خود می گذارد مرهون نمایشی است که وی از جنبه های مختلف زندگی خود دارد؛ نمایشی مستمر و با تمرکز بر زندگی روزمره آنها.

اهمیت ظهور این چهره های مجازی تا اندازه ای است که Statista که یک پورتال آنلاین به منظور دسترسی به آمار و اطلاعات بیش از ۲۲ هزار و ۵۰۰ مطالعه است به صورت ماهانه یا فصلی اطلاعات مرتبط با تعداد فالوورهای سلبریتی های اینستاگرامی کشورهای مختلف در حوزه های گوناگون مانند ورزش، غذا، مد و ... را گزارش می کند.

این پورتال همچنین در آخرین آماری که بر حسب نمودار از تعداد کاربران اینستاگرام تا آپریل ۲۰۱۹ منتشر کرده بود، نشان داده است که آمریکا با تعداد ۱۱۰ میلیون نفر، بیشترین تعداد کاربران اینستاگرام را دارد.

دنبال کنندگان چند میلیونی ستاره های اینستاگرام

اگرچه اینستاگرام کمی با تاخیر وارد ایران شد، اما این شبکه اجتماعی به سرعت توانست راه خود را در سبک زندگی کاربران ایرانی باز کند و به تبعیت از الگوهای خارجی، شاهد فعالیت نسل جدیدی از سلبریتی ها در این فضا و در حوزه های مختلفی مانند جهان گردی، غذا، مد، ورزش و ... هستیم که به بیان دیدگاه ها و عقاید خود به طور مستقیم می پردازند و تحت عناوین مختلف مانند #بلاگر(Blogger)، اینستاگرامر و یا اینفلوئنسر به فعالیت پرداخته و به تبع داشتن تعداد دنبال کنندگان بالا، منبع معتبری برای تبلیغات کالاها و محصولات برندهای تجاری محسوب می شوند. برای نمونه ... دختر جوانی است که به واسطه انتشار تصاویر و ویدیوهایش در زمینه سبک زندگی خود در حال حاضر ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر طرفدار دارد. شهرت وی و امثال آن در شبکه اجتماعی اینستاگرام تا اندازه ای است که صفحه اینستاگرامی سگ وی به طور جداگانه ۱۲۰ هزار دنبال کننده دارد و به تازگی مجله فوربز او را به عنوان تاثیرگذارترین بیوتی اینفلوئنسر دنیا در سال ۲۰۱۹ معرفی کرده است.

سلبریتی های اینترنتی؛ جزو ۱۰۰ مساله کلان کشور

رشد روزافزون سلبریتی های اینترنتی در ایران به اندازه ای است که مرکز بررسی های استراتژیک طی تحقیق که تحت عنوان آینده پژوهی ایران در سال ۹۷ منتشر کرد، از این موضوع به عنوان یکی از ۱۰۰ مساله کلان کشور نامبرده است. در این پیمایش مرجعیت فرهنگی سلبریتی های جدید و غیررسمی در شبکه های اجتماعی و مهاجرت مردم به این فضاها، به عنوان مسائل در حال ظهور ایران در سال های پیش رو معرفی شده است. چرا که وقتی یک پدیده اجتماعی شکلی افراطی به خود می گیرد، می تواند به مسأله و #معضل اجتماعی(Social problems) بدل شود.

گردش مالی هنگفت ایجاد شده به وسیله خرده سلبریتی ها از موضوعاتی است که در این پژوهش به آنها پرداخته شده و در عین حال مورد انتقاد قرار گرفته است.

تعرفه تبلیغات چند؟

نرخ های تبلیغات در صفحه های اینستاگرام و توسط چهره هایی که در این شبکه اجتماعی برای اکثریت کاربران شناخته شده هستند، متفاوت است. گزارش روزنامه هفت صبح نشان می دهد که یک چهره شناخته شده با ۲ میلیون دنبال کننده برای هر تبلیغ در صفحه خود ۸ تا ۱۶ میلیون تومان می گیرد.

بر اساس بررسی های پایگاه خبری اتاق ایران دارندگان صفحات #مد و فشن که اغلب در پسوند اسامی آنها، کلمه بیوتی(Booty) هم دیده می شود، بیشترین تعداد دنبال کنندگان را دارند و نرخ تبلیغات هم به همان نسبت متفاوت است. دارنده یکی از صفحات مد و زیبایی که فعالیت اصلی او معرفی محصولات آرایشی و بهداشتی برندهای تجاری با تعداد دنبال کنندگان ۵۲ هزار نفر است، برای هر تبلیغ حدود ۵ میلیون تومان دریافت می کند. این قیمت در استوری چیزی در حدود ۲ تا ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.

تعداد فالوورها، مهم ترین ملاک در تعیین نرخ تبلیغ محسوب می شود. از طرفی با توجه به قابلیت های شبکه اجتماعی اینستاگرام نحوه اشتراک عکس، ویدئو، استوری و حتی مدت زمانی که تبلیغ در صفحه می ماند، متغیر است و به همان نسبت هم قیمت بالا و پایین می شود.

در این میان، هستند چهره هایی که صرفا با نمایش سبک زندگی خود، چند هزار دنبال کننده جذب کرده و از این طریق به تبلیغات می پردازند. برای نمونه ... و ... از چهره های شناخته شده در اینستاگرامند که به واسطه ایران گردی و سفر به مناطق محروم و کمک برای بازسازی این مناطق به شهرت دست یافته اند. صفحه در حال ۵۶۲ هزار دنبال کننده دارد و لابه لای پست هایی که او از زندگی روزمره خود و خانواده اش منتشر می کند، تبلیغ خدمات و کالاهای برندهای تجاری مختلف از تپ سی، محصولات آرایشی و بهداشتی، شرکت های مسافرتی و... به چشم می خورد. به گفته ادمین صفحه آیدا، تعرفه تبلیغات به صورت بنر یا تیزر در هر استوری ۱ میلیون تومان است.

دیگر چهره شناخته شده در اینستاگرام، دختری است حدوداً ۳۰ ساله که فعالیت اصلی پیج او به معرفی رستوران های سراسر کشور اختصاص دارد. نحوه این فعالیت هم به این شکل است که او برای معرفی هر رستوران به محل موردنظر می رود و غذا می خورد و در حین خوردن غذا با آب وتاب از مزه غذا برای دنبال کنندگانش می گوید. همین معرفی برای مشتریانی که بخواهند این چهره رستورانشان را معرفی کند در قالب استوری ۶۰۰ هزار تومان و هر پست ۱ میلیون تومان آب می خورد.

ادمین یکی دیگر از چهره های شناخته شده در اینستاگرام که به دلیل ساخت ویدیوهای کوتاه یا همان #دابسمش در حال حاضر ۷۱۵ هزار نفر دنبال کننده دارد، پس از پنج روز پیگیری خبرنگار پایگاه خبری اتاق ایران ، دسته بندی جالبی از تعرفه تبلیغات برای انتشار در صفحه شخصی اش اعلام می کند. تعرفه پست یک روزه، بصورت عکس یا ویدئوی ارسالی یک میلیون تومان؛ پست یک روزه با گیفت ارسالی یک میلیون تومان و پست عکس دائم با گیفت ارسالی ۲ میلیون تومان. همچنین تعرفه تبلیغات در استوری از ۸۰۰ هزار تومان تا ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان متغیر است و مشتریان در صورت تمایل و انتخاب یک پک مجزا که شامل ارسال ۴ استوری به صورت همزمان است، باید چهار میلیون تومان هزینه کنند.

در این میان بایدها و نبایدهایی هم وجود دارد. برای نمونه عکس متفرقه برای پست قبول نمی شود و ویدئو حتما باید حرفه ای باشد یا اینکه ویدئو ارسالی برای پست قبل از واریز باید تایید شود؛ تبلیغ سالن ها و کارهای زیبایی، کلینیک پوست و مو و دندانپزشکی ها هم فقط به صورت استوری و رزرو تایم همراه با فیش واریزی امکان پذیر است.

با اینفلوئنسرها، کمپین تجاری بساز!

بازخورد مثبت تبلیغات از سوی چهره های اینترتی، به شیوه دیگری هم موجب راه اندازی کسب و کار شده و آنهم تاسیس پلتفرم های بازاریابی(Marketing platforms) است که تمرکز آنها بر اینفلوئنسرمارکتینگ(Influenza marketing#) است و با جمع کردن سلبریتی های اینترنی در یک صفحه و درج مشخصات آنها به عنوان یک واسطه عمل کرده و این فرصت را به شرکت ها می دهند تا با دسترسی راحت تر به اینفلوئنسرهای طبقه بندی شده در حوزه های آشپزی، ورزش، خانه داری، سبک زندگی، تیستر، پدر، مادر، کودک، زندگی دو نفره، رنگی رنگی و ... کمپین تجاری خود را راه انداخته و از این طریق #بازاریابی کنند.

در معرفی صفحه یکی از شرکت های فعال در این حوزه، نام برندهای تجاری مختلفی از جمله ال جی، صنایع غذایی رامک، گروه صنعتی گلرنگ و حتی بانک سامان به چشم می خورد که به عنوان مشتریان این شرکت بازاریابی معرفی شده اند.

کارشناس فروش این شرکت در گفت وگو با پایگاه خبری اتاق ایران از نحوه راه اندازی کمپین با اینفلوئسرهایی می گوید که با شرکت همکاری دارند. به گفته این کارشناس فروش، هزینه هر اینفلوئنسر با توجه به حوزه کاری، کلاس اینفلوئسر و تعداد فالوورها متغیر است، اما در عوض مشتری این حق را دارد که خط قرمز تبلیغ خود از طریق اینفلوئنسرها را مشخص کند تا جایی که تصمیم بگیرد پوشش اینفلوئنسر انتخابی به چه شکل باشد.

او در خصوص سقف و کف قیمت های کمپین می گوید: هزبنه تبلیغ از طرف اینفلوئنسرهایی که ۱ میلیون نفر و بیشتر دنبال کننده داشته باشند چیزی در حدود ۲۰ تا ۲۵ میلیون تومان است و برای کسایی که بین ۱۰۰ هزار تا ۱ میلیون نفر دنبال کننده داشته باشند باید حداقل ۳ میلیون تومان در نظر بگیرید؛ قیمت انتشار ویدئو هم متغیر و بین ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تا ۵ میلیون تومان و هزینه تبلیغ به صورت عکس هم ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تا ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است.

کارشناس فروش یکی دیگر از شرکت های فعال در این حوزه از محاسبه قیمت ها بر مبنای طبقه بندی سلبریتی های اینترنتی بر اساس دو دسته میکرواینفلوئنسر (۱۰۰ هزار نفر و بالا) و ماکرو اینفلوئنسر (۱ میلیون نفر و حتی بالاتر) می گوید.

او می گوید: سقف مشخصی برای تبلیغ کالاها و خدمات از سوی اینفلوئنسر وجود ندارد. بسته های تبلیغی ما هم متغیر و مبتنی بر بودجه مشتریان است؛ برخی دوست دارند تا ۱ میلیارد تومان هم هزینه کنند؛ اما کف قیمتی برای تبلیغ از سوی یک اینفلوئنسر که ۱۰۰ هزار دنبال کننده داشته باشد، ۵ میلیون تومان است.

به گفته این کارشناس فروش، بسته های تبلیغی از سوی ماکرواینفلوئنسرها، گاهی تا ۲۰۰ میلیون تومان هم می رود و در این فاکتور علاوه بر کلاس اینفلوئنسر، تعداد بازدید ساعتی هم مهم است.

او در همین زمینه می گوید: پیش آمده با اینفلوئنسری همکاری داشتیم که برای تبلیغ یک محصول در قالب یک استوری یا پست، برای یک ساعت ۵۰۰ هزار تومان دریافت می کرد اما در عرض یک هفته، هزینه خود را به ۷۰۰ هزار تومان تغییر داده است؛ دلیلش هم این است که برخی از اینفلوئنسرها حتی طی ۳ روز ممکن است تعداد فالوورهای خود را افزایش دهند و همین امر عاملی می شود تا آنها هم به قیمت های خود اضافه کنند.

صفحه تجاری اینستاگرام

تبدیل صفحه شخصی اینستاگرام به صفحه تجاری اینستاگرام شرکتی.

در مرحله اول ابتدا به این نکته توجه کنید که اینستاگرام در آخرین آپدیت خود این گزینه را اضافه کرده و حتماً باید اینستاگرام خود رابه آخرین نسخه به روزرسانی کنید.

نکته دوم این که اگه می خواهید از نسخه شرکتی استفاده کنید حتماً باید یک پیج شرکتی در فیس بوک(Facebook) داشته باشید و بعد از متصل کردن اینستاگرام به فیس بوک گزینه اش نمایش داده می شود.

بروزرسانی مطلب: در بروزرسانی اخیر اینستاگرام دیگر تجاری سازی اکانت اجباری به وجود پیج فیسبوک ندارد و اشخاص میتوانند بدون پیج تجاری فیسبوک نیز اقدام به تجاری سازی اینستاگرام خود کنند. اما همچنان برای راه اندازی اینستاگرام تجاری نیازمند به نرم افزار های VPN هستید.

برای تبدیل به صفحه تجاری (شرکتی) حتماً موارد زیر را به ترتیب انجام دهید.

1.اپلیکشن اینستاگرام را به آخرین نسخه به روزرسانی کنید.

2.در تنظیمات در قسمت Account گزینه linked Account را انتخاب کنید.

3.یک روش برای دور زدن فیلترینگ استفاده کنید و بر روی Facebook کلیک کنید تا صفحه اینستاگرامتان به فیس بوک متصل شود.

4.حالا صفحه اینستاگرام به فیس بوک متصل شده و مجدداً به تنظیمات برمی گردیم ، از قسمت Account گزینه ای به اسم switch to a business profile با کلیک بر روی آن صفحه شرکتی خود را بسازید.

در اولین صفحه باید با حساب فیس بوک خود وارد شوید.
در صفحه بعد پیج فیس بوک شرکت خود را انتخاب کنید.
در صفحه بعدی اطلاعات تماس شرکتى خود را وارد کنید و باقى اطلاعات به طور خودکار از پیج فیس بوک وارد می شود. البته می توانید انتخاب کنید که اطلاعات پاک شده و جایگزین آن ها را خودتان وارد کنید.


نظر کاربران