معروف ترین مجسمه های جهان

معروف ترین مجسمه های جهان

در طول تاریخ مجسمه سازان معروفی پا به عرصه هنر گذاشته اند و اثر های ماندگاری از خود به جای گذاشته اند.

در این مقاله قصد داریم درباره زندگی نامه مجسمه سازان معروف تاریخ و آثار معروف به جا مانده از آنها و همچنین درباره مجسمه های معروف جهان حرف بزنیم پس با ما همراه باشید تا شما را با دنیا زیبا مجسمه سازی آشنا کنیم.مجسمه سازان معروفی که ما قصد داریم به آنها بپردازیم عبارتند از:میکل آنژ، آگوست رودن، میرون الوترایی، لئوناردو داوینچی.

حال که صحبت از مجسمه و مجسمه سازی است، ما برای علاقمندان این حوزه تمامی اطلاعات جالب و هیجان انگیز درباره مجسمه را در مقاله مجسمه گنجانده ایم که در صورت تمایل مراجعه کنید.

میکل آنژ نابغه رنسانس

میکل آنجلو دی لودوویکو بوئوناروتی سیمونی معروف به میکل آنژ در سال ۶ مارس ۱۴۷۵ در توسکانی متولد شد. با اینکه پدر وی شغل مهمی در حکومت داشت اما وی علاقه ای به شغل پدرش نداشت و از همان ابتدا علاقه خود را به دنیای هنر و نقاشی نشان داد. او در دوران زندگی خود به عنوان یک هنرمند تنوانست به شهرت و اعتبار زیادی برسد . میکل آنژ در ۱۸ فوریه ۱۵۶۴ در سن ۸۸ سالگی چند هفته قبل از تولد ۸۹ سالگی اش در رم در گذشت. شماری از آثار هنری میکل آنژ در زمینه نقاشی، پیکرتراشی و معماری در میان نام آورترین آثار هنری که وجود دارند، به ثبت رسیده اند از آثار معروف میکل آنژمیتوان به داوود، پیه تا، سقف کلیسای سیستین اشاره کرد.

میکل آنژ و لئوناردو داوینچی دو چهره ی سرشناس و برجسته بودند که دیدگاه نظر بسیار متفاوت و متضاد به هنر داشتند اما با وجود تضاد و تفاوت بین این دو هنرمند پیوند عمیقی بین آنها وجود داشت.

میکل

آثار معروف میکل آنژ

1) داوود

مجسمه داوود بین سال های ۱۵۰۱ و ۱۵۰۴ توسط میکل آنژ ساخته شد. این مجسمه نمادی از نبرد بین داوود و گولیات که در کتاب اول ساموئل به آن اشاره شده است که در آن گولیات با زره و سپرش و داوود تنها با سنگ، زنجیر، ایمان و شجاعتش مسلح شده بودند و داوود با تمام توان خود سنگی را از زنجیرش کشاند و به پیشانی گولیات پرتاب کرد و بر او پیروز شد.

این مجسمه دارای ارتفاع ٥ متر و وزن ٥ هزار و ٤٤٨ كیلوگرم از بلوک مرمر سفید یک تكه است.٥٠ سال پیش تر از شروع داوود توسط میكل آنژ، همان بلوک مرمر به دلیل وجود تَرَک و نواقص طبیعی سنگ، توسط دوناتلورها شده بود تا اینکه میکل آنژ از این تکه مرمر یکی از خارق العاده ترین آثار جهان را خلق کرد.

مجسمه

2) مجسمه پیه تا

این مجسمه یکی از مشهورترین آثار هنری و تاریخی در دنیاست که توسط دستان پر قدرت میکل آنژ بین سال های ۱۴۹۸ و۱۴۹۹ ساخته شدهاست. در مجسمه چهره اندوهگین مریم مقدس را می بینیم که حضرت عیسی را در آغوش کشیده است در واقع این صحنه، به بعد از صلیب کشیده شدن حضرت عیسی اشاره دارد.

این مجسمه در طول تاریخ مورد حمله های متعددی قرار گرفته است و قسمت هایی از بینی و چهار انگشت دست چپ آن شکسته شده است به همین دلیل این مجسمه را بعد از ترمیم و تعمیر درون یک شیشه ضد گلوله قرار داده اند.

مجسمه

3) سقف کلیسای سیستین

سقف كلیسای سیس تین در رم توسط میكل آنژ میان سال های ۱۵۰۸ تا ۱۵۱۲ نقاشی شده است .این کلیسا بین سال های ۱۴۷۷ و ۱۴۸۰ توسط پاپ سیکتوس چهارم در واتیکان ساخته شده است .

سقف کلیسا 9 بخش از کتاب آفرینش را شامل می شود، از جمله خلقت آدم جایی که خدا انگشتان آدم را لمس می کند ونقاشی آبرنگ قسمت طاق مربوط به داستان محاکمه ی آخر است که در کتاب مقدس به آن اشاره شده است. عکاسی در داخل کلیسا برای حفظ هنر موجود برای نسل آینده ممنوع است.

سقف

آگوست رودن

فرانسوا-اُگوست-رُنه رودَن معروف به آگوست رودن در ۱۲ نوامبر ۱۸۴۰ در پاریس به دنیا آمد. او فرزند دوم ژان باپتیست رودن و ماری شفر بود. وی علاقهٔ زیادی به نقاشی داشت بنابراین وارد مدرسهٔ شاهنشاهی طراحی که یک مدرسه دولتی هنر و طراحی بود، شد. از آثار وی می توان به متفکر، حوا، بوسه، دروازه جهنم، شهروندان کاله اشاره کرد که معروف ترین اثر وی متفکر نام دارد. وی در سال ۱۷ نوامبر ۱۹۱۷ درگذشت.

آگوست

1) مجسمه متفکر (اندیشگر)

ساخت این مجسمه در سال 1880 توسط آگوست رودن شروع شد و تا سال 1904 به طول انجامید، در حال حاضر این مجسمه در فرانسه، بلوار لس اینوالیدس قرار دارد.

جنس این مجسمه از مرمر و برنز است، این مجسمه به مجسمه شاعر نیز معروف است. این اثر هنری بر اساس کمدی الهی دانته ساخته شده وهم اکنون 28 کپی ز آن در سرار دنیا وجود دارد. این مجسمه در سراسر جهان به عنوان سمبلی از فلسفه، شناخته شده است .

مجسمه

2) مجسمه بوسه

مجسمه مرمرین بوسه در سال ۱۸۸۲ توسط آگوست رودن خلق شده است. این مجسمه در آغوش گرفتن زوجی را به تصویر کشیده که اشاره ای به کمدی دانته دارد و به همین دلیل به عنوان فرانچسکا داریمینی نامگذاری شده است.

مجسمه

3) دروازه جهنم

در سال ۱۸۸۰ هیئت رئیسه هنرهای زیبای پاریس از رودن خواستند ورودی برای موزه ای که بعد ها قرارا بود ساخته شود بسازد. رودن برای ساخت این اثر باز هم به سراغ کمدی الهی دانته رفت و ساخت این اثر تا زمان مرگ وی یعنی تا سال ۱۹۱۷ به مدت ۳۷ به طول انجامید .

مجسمه

میرون اِلوترایی

مایرون یا میرون اِلوترایی در سده ۵ پیش از میلاد در الوترای در مزر های بویوتیا و آتیک درآتن باستان می زیست. مایرون به طور انحصاری با برنز کار می کرد و مجسمه هایی از خدایان و قهرمانان یونان باستان می ساخت. از آثار باقی مانده از آن می توان به مجسمه دیسک پران، آتنه و مارسواس اشاره کرد .

1) دیسک پرتاب

مجسمه دیسک پران، دیسک انداز، دیسک وبولوس یا پرتاب دیسک توسط مایرون در پایان سده پنجم پیش از میلاد در یونان باستان ساخته شده است. مجسمه اصلی از جنس برنز بوده و ازبین رفته است اما بدلیل کپی های متعددی که در روم باستان صورت گرفته این اثر به خوبی شناخته شده است. این مجسمه یکی از ده مجسمه برتر جهان باستان و از مهشور ترین آثار به جامانده از آن زمان است.

مجسمه

لئوناردو داوینچی

لئوناردو دی سر پیرو داوینچی معروف به لئوناردو داوینچی در ۱۵ آوریل ۱۴۵۲ در روستای وینچی، فلورانس به دنیا آمد. وی بک دانشمند، نقاش، مجسمه ساز، معمار، موسیقی دان، ریاضی دان، مهندس، مخترع، آناتومیست، زمین شناس، نقشه کش، گیاه شناس و نویسنده ایتالیایی در دوره رنسانس بود.

داوینچی را کهن الگوی رنسانسی می شناسند. وی فردی بی نهایت کنجکاو و خلاق بود، او نظریات خود را در مجموعه یادداشت هایی که بالغ بر هزاران صفحه می باشند، ثبت کرده است. لئوناردو همیشه برای خلق مجسمه های زیبا مشتاق بود، اما ایده های ذهنی او، زیادی جاه طلبانه بودند. دو پروژه بزرگ مجسمه سازی که داوینچی خود را وقفِ آنها کرده بود، هیچ کدام تحقق کامل نیافتند اما در سالهای اخیر مجسمه ای به نام مریم مقدس کشف شد که مشخص شد متعلق به داوینچی است.

مجسمه های معروف جهان

1) مجسمه های کوه راشمور

مجسمه های کوه راشموردر آمریکا بر روی کوهی به همین نام در ایالت داکوتای جنوبی آمریکا قراردارد. بر روی این کوه چهره چهار تن از معروف ترین رییس جمهور های آمریکا که از راست به چپ عبارتند از: آبراهام لینکلن، تئودور روزولت، توماس جفرسون و جرج واشینگتن هستند قرار گرفته است. انتخاب این چهار رئیس جمهور به خاطر تلاش آنها در زمینهٔ استقلال ملی کشور، رشد و گسترش و حفظ کشور بوده است. طرح این ایده در سال ۱۹۲۵ میلادی توسط گوتزن بورگلوم پایه گذاری شد و بعد ها گوتزن به همراه فرزندش بین سال های ۱۹۲۷ تا ۱۹۴۱ بر روی ساخت این پروژه نظارت داشت.

مجسمه

2) مجسمه های موآی

مجسمه های موآی در جزیره ایسترشیلی قرار دارد. ارتفاع این مجسمه ها 21 متر و از جنس خاکستر یا سنگ آتشفشانی متراکم است.

این مجسمه ها در سال های بین 1250 تا 1500 توسط استعمارگران اهل جزایر پلینزی ساخته شده اند. تعدادی حدود 900 مجسمه تکمیل شده و 300 مجسمه نیمه تمام از آن ها باقی مانده است.

مجسمه

3) لشکر سفالین

مجسمه های لشکر سفالین، با اندام و اندازهٔ واقعی، به عنوان پاسداران معبد سلطنتی در چین باستان توسط ۷۰۰ هزار کارگر برای مدت زمانی نزدیک به سه دهه ساخته شده است. تعداد این مجسمه ها حدود 8000 مجسمه جنگجو، 130 ارابه جنگی، 670 راس اسب است. ساخت این مجسمه های سفالی به دستور کین شی هوانگ پادشاه چین صادر شده ولی ساخت این مجسمه ها 4 سال پس از مرگ وی تکمیل شد. علت ساخت این مجسمه ها محافظت از امپراتور در دنیای پس از مرگ است. یکی از شگفتی های این مجسمه ها این است که تمامی مجسمه ها در ابعاد یک انسان واقعی و با ظاهر، اندام و... متمایز از یک دیگر ساخته شده اند که هرکدام سلاحی از جنس برنز حمل می کنند.

مجسمه

4) مجسمه ابوالهول

مجسمه ابوالهل بزرگترین مجسمه تک سنگی جهان به حساب می آید که در لیست عجایب هفتگانه قرار دارد. ساخت این مجسمه به 2500 سال پیش از میلاد مسیح بازمی گردد که همین موضوع باعث شگفتی و رازآلودی آن شده است. این مجسمه در طول 74 متر و عرض 20 متر و ارتفاع 20.22 متر ساخته شده است.

مجسمه ابوالهول در مصر در کنار اهرام مصر در ساحل غربی رود نیل قرار دارد . این تندیس باستانی سال ها زیر شن و ماسه ها پنهان بوده و باستان شناسان از زیر خروارها شن و ماسه، آن را بیرون آوردند. این مجسمه ی افسانه ای ، از دید مصر باستان ، مظهر آفتاب است و امروز بزرگترین بنای تاریخی مصر به حساب می آید. این مجسمه در واقع تصویری از یک موجود افسانه ای با نام Sphinx غول افسانه های مصر باستان و اسطوره اودیپ که ترکیبی است از انسان و حیوان و بدن شیر و سر انسان که شبیه به سر یک زن و مزین شده به بال های عقاب است.

مجسمه

5) مجسمه مام میهن فرا می خواند (The Motherland Calls)

این مجسمه بلندترین مجسمه بدون پایه دنیا در شهرولگوگراد، روسیه است .علت ساخت این مجسمه یادبود قربانیان نبرد استالینگراداست. ساخت این مجسمه توسط یوگینی و نیکولای نیکیتن در سال 1959 میلادی آغاز شد و در سال 1967 میلادی به پایان رسید . د وراقع این مجسمه زنی را که در حال قدم برداشتن به سمت جلو و شمشیر از غلاف در آمده را به تصویر کشیده که که در حال فرا خواندن پسرها و دخترهایش و دعوت آن ها به عقب راندن دشمن است. این مجسمه بلندترین مجسمه بدون پایه دنیا است.

مجسمه

ما در این مقاله به معروف ترین مجسمه سازان دنیا و مجسمه های معروف آنها و مجسمه های معروف جهان پرداختیم. امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید و اطلاعات مفیدی کسب کرده باشید.


نظر کاربران