مجسمه سازی

مجسمه سازی

مجسمه سازی یکی از شاخه های هنرهای تجسمی که به شکل دادن اشیا با مصالح مختلف میپردازد. هنر مجسمه سازی فرایندی که خلق یک پیکر سه بعدی را نتیجه می دهد. در زمان گذشته مجسمه سازی با مصالحی مانند سنگ، فلز، چوب و گل بود اما امروزه با مصالح مختلفی اجرا میگردد.

تاریخچه مجسمه سازی در ایران

درخشان ترین تاریخ هنرى ایران که درحقیقت هنر کالسیک ایران محسوب میشود هنر هخامنشیان است. درآثار هنرى هخامنشیان نشانه هایى از فرهنگ هاى ماد، بین النهرىین، مصر، یونان و فرهنگ هاى اطراف به چشم می خورد. در هنر هخامنشىان ساختن تند یس و رب النوع ها چندان متداول نبود. شاید علت اصلى آن اعتقاد کیش زردشتى بود که به چند خدایى ادیان بین النهرین اعتقاد نداشت. در تخت جمشید جانوران اساطیرى چون شیرهاى بالدار، گاونر با سر آدمى، شیر، اسب و گاو که گاهى باهم تلفیق نیز می شدند، بر روى سر ستون ها و ورودی هاى کاخ ها قرار میگرفتند. در دوره هخامنشى، نقش برجسته ها حالتى رسمى و کم تحرک باچهره و اندامى نیمرخ دارند. همه سربازان گویى با قالبى هم شکل و یکسان کار شده اند، حالت قائم و ایستایى شکل ها به آنها خصوصیت آراستگى و استوارى داده است.

ستون

انواع مجسمه ها

مجسمه ها از مصالح و مواد مختلفی مانند گچ، چوب، برنز، سنگ، سرامیک، گل، رزین، فایبرگلاس، پاپیه ماشه ساخته می شود. مجسمه را با توجه به کیفیت و مواد به کار رفته در ساختار، می توان در فضای باز نیز قرار داد، و برای تزیین تراس، کنار استخر، باغچه و ورودی خانه از آن استفاده کرد.

1) مجسمه سازی با گچ

یکی از کارهای جذاب و شگفت انگیز ساخت مجسمه با استفاده از گچ و سیمان است که با کمک ایده های جالب و جدیدی می توان اقدام به ساخت انواع کار هنری و وسایل دکوری نمود.

در ابتدا کار ما باید گچ مورد نیاز مجسنعه سازی را تهیه کنیم.

طرز تهیه گچ مجسمه سازی :

پودر گچ و سیلیکا را به خوبی با هم دیگر ترکیب کنید . آب تمیز و ولرم را در یک ظرف مناسب و انعطاف پذیر بریزید. یک سطل بزرگ با گنجایش 7.5 لیتر می تواند یک ظرف مناسب برای این منظور باشد. مخلوط پودر گچ و سیلیکا را به تدریج مشت کرده و از لابه لای انگشتان خود الک کرده و به آب ولرم موجود در ظرف اضافه کنید. این کار سبب می شود که توده های به هم چسبیده پودر گچ و سیلیکا توسط دست از هم جدا شوند. پودر گچ و سیلیکا به آرامی درون آب فرو می روند تا زمانی که دیگر آبی برای مخلوط شدن وجود نداشته باشد باید این کار را ادامه دهید. در پایان باید سطح مخلوط حاصل به رنگ خاکستری دیده شود.

نکاتی که باید هنگام مجسمه سازی با گچ بدانیم:

بهتر است در حین آماده کردن مخلوط گچ، از یک ماسک گرد و غبار هم استفاده کنید تا مانع از ورود گرد و غبار و ذرات ریز گچ به داخل ریه هایتان شوید. هرگز گچ را در سینک نریزید، چرا که موجب تخریب لوله کشی شما میشود. در حین استفاده از یک ماسک، دستکش و یک پیشبند استفاده کنید. در حین استفاده از مخلوط گچ باید مراقب باشید که گچ، روی لباستان نریزد زیرا پاک کردن گچ از روی لباس و پارچه کار بسیار مشکلی است.

مراحل مجسمه سازی با گچ: .

درست کردن مجسمه با کمک گچ یکی از ساده ترین روش های مجسمه سازی است.

ابتدا گچ مورد نظر خود با توجه به روش بالا تهیه گچ آماده کنید. گچ آماده شده را در قالب مورد نظر ریخته و یک ساعت صبر کنید تا گچ شکل قالب را گرفته. سپس آن را از قالب خارج کرده و 24 ساعت صبر کنید تا هوا بخورد و بافتش خشک شود. در مرحله آخر با وسایل رنگ آمیزی مجسمه گچی خود را رنگ آمیزی کنید.

2) مجسمه سازی باچوب

مجسمه سازی با چوب به سه صورت زیر انجام می شود:

1) منبت کاری

2) معرق کاری

شما میتوانید با مراجعه به سایت رد کلاک آموزش کامل در زمینه منبت کاری و معرق کاری را مشاهده کنید .

3) خراطی

خراطی از گذشته تا به امروز رواج داشته و طرفدارن مختص به خود را دارد که در ایران در مناطقی که چوب در آن به وفور وجود دارد رواج دراد. در گذشته خراطی با دست یا ابزارهای ساده انجام می شد اما امروزه این هنر با کمک ماشین های خراطی انجام می شود.

ابزار های خراطی بر اساس سرعت به دودسته زیر است:

1) تک سرعته

تغییر سرعت در این مدل دستگاه با تعویض جای تسمه روی فولی پله ای اتفاق می افتد. فولی ها بر عکس هم قرار گرفته اند که یکی روی محور اصلی و دیگری موازی آن روی محور نیش در لنگه قرار می گیرد.

2) چند سرعته

همانطور که از نام این دستگاه مشخص است، سرعت های مختلفی داشته و به راحتی فقط با عوض کردن وضعیت کلید می توان سرعت آن را تغییر داد.

همچنین این ابزار ها بر اساسپایه به دو دسته زیر است:

1) پایه دار

2)رومیزی

دستگاه

3) پیکر تراشی با چوب

هنر پیکر تراشی با چوب قدمتی بسیار طولانی، از زمانی که مردم تندیس و الهه می پرسیدن دارد. در این هنر زیبا از چوب هایی که دارای بافت ضخیم است که اصطلاحا به آن چوب های برگ پهن جنگلی میگویند استفاده می شود. گرچه تراش دادن و انعطاف پذیری این چوب ها سخت تر است ولی طول عمر بالاتری دارند و دیرتر خراب می شوند . در مقابل چوب های نرمی هستند که به راحتی شکل می گیرند ولی در برابر حشرات و آسیب های وارده ، بسیار ضعیف می باشند .

چوب های درختان زیر برای پیکر تراشی بسیار مناسب است:

درختان گردو راش توسکار افرا چنار ممرز

ابزار های مناسب پیکر تراشی:

چاقوی کنده کاری

چاقو

اسکنه نجاری

اسکنه

اره قلم درز نجاری

در روش پیکر تراشی شما در ابتدا باید چوب مورد نظر خود را مشخص کنید البته شما میتوانید برای مجسمه هایی که در سایز برگ است از چند تکه چوب استفاده کنید ودر آخر آنها را با کمک چسب چوب به هم بچسبانید.

3) مجسمه سازی با پاپیه

این هنر یکی از قدیمی ترین هنرهای دستی است که از زمان قدیم رواج داشته. در گذشته از پاپیه ماشه برای تهیه جعبه شیرینی، قاب آینه و جلد کتاب استفاده می شد، آغاز این هنر در ایران از دوران صفویه بوده است.

پاپیه ماشه چیست؟

پاپیه ماشه در زبان فرانسوی به معنای کاغذی که تبدیل به خمیر شده است، پاپیه ماشه جزو زیباترین نوع بازیافت به حساب می آید.

مواد مورد نیاز برای ساخت پاپبه ماشه

کاغذ : کاغذ مناسب برای این کار روزنامه، مجلات و کاغذ گلاسه است.

چسب سریش

بدنه یا زیر ساخت که از جنس خمیر کاغذ است رنگ که به سه درسته گیاهی(روناس)، حیوانی(قرمز دانه) وکانی(سفیداب)

روش تهیه خمری پاپیه

1- برای تهیه خمیر ابتدا روزنامه را کاملا ریز کرده و آن را در ظرف آب قرار دهید به طوریکه آب تمامی روزنامه خرد شده را بپوشاند.

2- ظرف را به مدت سی دقیقه روی حرارت قرار دهید تا بجوشد. مواد درست شده را بعد از خنک شدن درون مخلوط کن بریزید تا یک خمیر یکدست ساخته شود.

3- برای اینکه آب اضافه خمیر گرفته شود آن را دوباره بر روی حرارت قرار دهید تا آب باقی مانده خارج شود.

4- به خمیر به دست آمده یک چهارم پیمانه چسب چوب و یک قاشق روغن برزک اضافه کنید .

5- در آخردست های خود را با روغن برزک چرب کنید و به طور یکنواخت آن را ورز دهید.

ساخت مجسمه پاپیه ماشه

ساخت این نوع مجسمه به دو صورت انجام میشود:

روش اول

در این روش پس از درست کردن خمیر موردنظر فقط کافی آن را شکل دهید تا مجسمه موردنظر خود را بسازید.

روش دوم

در این مرحله پس از ساخت خمیر موردنظر، آن را بر روی اسکلت خود قرار دهید به طوری که اسکلت دیده نشود . این اسکلت می تواند سیمی یا از مقوا باشد

پاپیه

4) مجسمه سازی با رزین

رزین چیست؟

معنی لغوی رزین همان صمغ است و دلیل نامگذاری برخی پلیمرها تحت عنوان رزین، این است که این پلیمرها مایعات غلیظ و ویسکوزی مانند صمغ درختان هستند.

رزین به دو دسته طبیعی و مصنوعی تقسیم می شود.

1) رزین طبیعی

رزین طبیعی از منابعی همچون گیاهان، حیوانات و مواد معدی گرفته می شود که اغلب از درختی همچون کاج گرفته می شود.این ماده بسیار چسبنده است که با گذشت زمان سفت و سخت می شود. رزین طبیعی بیشتر در مومیایی کردن اجساد، درمان سوختی، لاک و ساخت جواهر کاربرد دارد.

2) رزین مصنوعی

این رزین معمولا از ترکیب مواد شیمیایی چون اسید استئاریک، اسید فوماریک، گلیسیرین و اسیدهای تک عاملی اشاره کرد.

از انواع رزین صنعتی می توان به رزین های آلکیدی، رزین های پلی استر غیر اشباع، رزین های اپوکسی، رزین فنل فرمالدئید، رزین اوره فرمالدئید، رزین های اکریلیک اشاره کرد.

کاربرد های رزین صنعتی :

کامپوزیت لاک الکل پلاستیک رنگ لاستیک کاغذ چرم

برای ساخت مجسمه رزینی فقط کافیست قالب و رزین سیلیکونی را تهیه کنید و ماده را در داخل قالب ریخته و صبر کنید تا رزین سفت شده.

انواع قالب

قالب

انواع رزین

انواع

آموزش ساخت مجسمه رزین

آموزش

ما در این مقاله ساخت مجسمه هایی از جنس گچ، چوب، پاپیه و رزین آموزش دادیم. امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید و توانسته باشید مجسمه های رنگی و زیبا را ساخته باشید.

برای آموزش های بیشتر در زمینه ساخت مجسمه با ما همراه باشید.


نظر کاربران

sara
11 مرداد 1400
سایت خیلی خوبی دارید امیدوارم موفق باشید https://youmovise.com/