مانتو سنتی

مانتو سنتی

احتمالا شما هم موافقید که بعد از #شال و روسری، #مانتو پر تکرارترین آیتم(item) در #استایل(style#) بانوان ایرانی است و نمی توان آن را از استایل روزمره یک بانوی ایرانی حدف کرد. اما تاریخچه حضور مانتو در استایل بانوان ایرانی، به کمتر از یک قرن می رسد و با وجود این، به نظر می رسد که این فرم مدرن از پوشاک بانوی ایرانی ممکن است با محدودیت هایی در تنوع رو به رو شده باشد. بهتر است کمی به گذشته رجوع کنیم. در سالیان گذشته و قبل از مدرن تر شدن سبک پوشاک، بانوان ایرانی از چه نوع پوشاکی به جای مانتو استفاده می کردند که هم مطابق با عرف و شرع باشد و هم نمادی از ظرافت و زیبایی یک بانوی ایرانی؟ اگر از طرفداران مانتو سنتی هستید و با این چلش روبرواید که از کجا مانتو سنتی بخرم؟ تا ادامه ی این نوشته همراه ما باشید.

در هر منطقه از ایران، فرهنگی حاکم است و بانوان ایرانی در تمام اعصار گذشته مطابق با قانون شرع و فرهنگ غالب محل زندگی شان سبکی از #لباس محلی و سنتی را خلق کرده اند. لباس های سنتی بانوان ایرانی از تنوع گسترده ای در طرح، نقوش، پارچه و نوع دوخت بهرمند هستند. در دهه گذشته و در راستای تلاش برای تنوع بخشی به پوشش روزانه بانوان ایرانی، زیبایی های لباس های محلی بانوان این سرزمین با طراحی مانتوهای معمول همراه شده اند و #مانتوی سنتی را خلق کرده اند.

مانتوی سنتی در واقع لباسی است که از قوانین طراحی و دوخت مانتو با الهام از لباس های سنتی و محلی زنان ایرانی در طرح، نقش و دوخت پیروی می کند. تنوع بالای مانتوهای سنتی باعث شده که بتوان از آ ن ها در هر نوع مراسم و گردهمایی استفاده کرد. بنابراین مهم نیست که شما به یک میهمانی خودمانی یا قرار دوستانه می روید و یا قصد حاضر شدن در یک مراسم رسمی یا باشکوه را دارید، در هر حال استفاده از مانتو مناسب موقعیت با طرح سنتی، انتخابی صحیح است.

مانتو

مدل مانتوی سنتی و بلند

در طراحی مانتوهای سنتی از طرح های به کار رفته در کاشی ها و فرش ها و معماری های قدیمی استفاده می شود و هر یک از این طرح ها از طبیعت الهام می گیرند. مدل مانتوی سنتی دخترانه و زنانه دارای طرح های گشاد و آزادی هستند و اگر شما به پوشیدن مانتوهای راحت و طرح دار علاقه مند هستید این مدل ها می توانند برایتان انتخاب ایده آل و مناسبی باشند. اگر شما تمایل دارید با پوشیدن مانتوهای سنتی شیک پوش و خوش اندام تر به نظر برسید بهتر است طرح و رنگ این مدل مانتوها را با توجه به فرم اندام و سایر ویژگی های ظاهری خود انتخاب کنید.
مانتوهای بلند سنتی برای خانم های قد بلند و خانم هایی که دارای قدی متناسب هستند می تواند انتخاب مناسبی باشد همچنین این مدل مانتوها در صورتی که با کفش های پاشنه بلند پوشیده شوند می توانند برای خانم های قد کوتاه نیز مناسب و ایده آل باشند و بهتر است خانم هایی که قدی کوتاه دارند بلندی قد مانتوهای سنتی را تا زیر زانوی خود انتخاب کنند.
مانتوهای سنتی دارای طرح های ریز و درشتی هستند و اگر شما دارای اندامی چاق هستید بهتر است مانتوهای سنتی با طرح های ریز را برای پوشیدن انتخاب کنید و اگر اندام شما لاغر و یا متناسب است می توانید از مانتوهای سنتی با طرح های ریز و درشت استفاده کنید.

انتخاب مانتو سنتی

قبل از اینکه به خرید یک مانتو با طرح و مدل سنتی اقدام کنید، لازم است با مواردی همچون انواع مدل های مانتو سنتی و انواع طرح های استفاده شده در مانتوی سنتی آشنایی داشته باشید. همچنین برای اینکه رضایت شما از خریدتان بالا برود، لازم است مواردی همچون بودجه کنار گذاشته شده برای خرید را هم در نظر داشته باشید. در ادامه این نوشته به بررسی نکاتی می پردازیم که لازم است قبل از خرید مانتوی سنتی در نظر داشته باشید.

مدل های مختلف مانتو سنتی

مانتوهای سنتی بر خلاف سایر مدل های مانتو از تنوع بالایی در طرح، رنگ و مدل برخوردارند و دسته بندی آن ها کار ساده ای نیست. اما بیشتر مانتوهای سنتی موجود در بازار مانتوی ایران را می توان در یکی از دسته های زیر جای داد.

مانتو با عناصر(Elements) سنتی

بسیاری از مانتوهایی که تحت عنوان مانتوی سنتی شناخته می شوند، در واقع مانتویی با دوخت و طراحی مدرن و معمولی هستند که در تزیین آن ها از اِلمان هایی سنتی استفاده شده است. این اِلمان ها می توانند قطعه هایی از پارچه هایی با طرح های محلی و سنتی باشند و یا از هنر های محلی همچون سوزن دوزی زنان بلوچی ریشه گرفته باشند.

اگر به طرح های سنتی علاقه مند هستید اما استایلی اسپرت و مدرن دارید، توصیه کمدا به شما تهیه مانتویی است که درارای طراحی و دوخت تماما مدرن است اما در دوخت آن از پارچه ای با طرح تماما سنتی و محلی استفاده شده است. .

مانتو سنتی به شکل لباس محلی

رنگ بندی مانتو، جزییات کار شده در یقه مانتو و همچنین طرح پارچه استفاده شده در دوخت آن یادآور لباس بندری یا پوشاک مرسوم بانوان در مناطق بندری جنوب ایران است. بسیاری از مانتوهای سنتی موجود در بازار، در واقع شکلی مدرن شده از لباس های محلی بانوان ایرانی در مناطق مختلف است، به شکلی که بتوان از آن ها در سایر مناطق و در مناسبات روزمره استفاده کرد.

اگر به پوشش محلی منطقه محل زندگی تان علاقه دارید، با انتخاب مانتو سنتی که با الهام از پوشش محلی محل زندگی شما دوخته شده است هم ارتباط خود را با فرهنگ محل زندگی تان تعمیق می کنید و هم از مزایای یک مانتوی مدرن همچون راحتی در مناسبات روزمره بهرمند می شوید.

مانتو

مانتو سنتی به شکل پیراهن پوشیده با اِلمان های سنتی

اما دسته دیگری از مانتوهای سنتی را می توان پیراهن های پوشیده ای دانست که یا با پارچه هایی با بافت نخی و سنتی دوخته شده اند و یا در تزئین آنها از اِلمان های سنتی استفاده شده است. این دسته از مانتوهای سنتی بهترین انتخاب برای روزهای گرم تابستان هستند. خبر خوب کمدا به شما این است که از این دسته از مانتوهای سنتی می توانید با اطمینان خاطر در مراسم های مختلف دوستانه تا رسمی استفاده کنید، تنها کافی است انتخاب مناسبی داشته باشید. .

مانتو سنتی با طرح های غیر ایرانی

شاید برایتان جالب باشد بدانید که بسیاری از مانتوهایی که تحت عنوان مانتوی سنتی می شناسیم، با الهام از فرهنگ سایر کشورها طراحی و دوخته شده اند. از جمله پرتکرارترین طرح های مانتوی سنتی، طرح ها و رنگ های هندی است.

طرح های ایرانی استفاده شده در مانتوی سنتی یکی از پرتکرارترین طرح های سنتی ایرانی مورد استفاده در طراحی و دوخت مانتوی سنتی، طرح سوزن دوزی بلوچی است. رنگ و شکل های هندسی در این طرح ها از اهمیت بالایی برخوردارند. این هنر در بسیاری از مناطق ایران رایج است اما عمدتا با نام سوزن دوزی بلوچی شناخته می شود.

از دیگر طرح های به کار رفته در طراحی و دوخت مانتوی سنتی می توان به پارچه هایی با نقشه قالی، طرح های اسلیمی، نقش گل و مرغ، طرح بته جقه و گل ختایی اشاره داشت.

بسیاری از این طرح ها از کاشی کاری ها و نقاشی های به جا مانده در ابنیه تاریخی کپی برداری شده اند.

خرید مانتو سنتی

قبل از اینکه بپرسید از کجا مانتوی سنتی بخرم و خرید مانتو را به شکل آنلاین یا حضوری انجام دهید، به این فکر کنید که مایل هستید برای تهیه یک مانتوی سنتی به چه میزان هزینه کنید؟ برای اینکه بتوانید جوابی صحیح به این سوال بدهید، به این فکر کنید که از مانتو در چه مناسبت هایی قرار است استفاده کنید و چقدر برای شما ارزش خواهد داشت؟

استایل شخصی شما چیست؟

بسیار مهم است که قبل از خرید مانتوی سنتی به استایل شخصی تان دقت کنید. شما قرار است که این مانتو را حداقل یکبار استفاده کنید و با آن در جمعی حضور پیدا کنید. قطعا انتخاب مانتویی خارج از استایل شما که روحیات شما را منعکس نکند، انتخاب مناسبی نخواهد بود. پس قبل از اینکه بپرسید از کجا مانتوی سنتی بخرم؟ از آگاهی به استایل شخصی تان اطمینان حاصل کنید.

اندام شما چه حقایقی را به شما می گوید؟

احتمالا شما هم موافقید که افراد با سایزهای مختلف، نیازمند طرح های مختلف لباس هستند تا به کمک طراحی مناسب بتوانند نقاط ضعف اندامشان را جبران کنند. همانطور که به افراد لاغر و قدبلند توصیه می شود از استفاده از رنگ های تیره پرهیز کنند، لازم است افرادی که اندامی درشت دارند و پلاس سایز هستند، از پارچه هایی که طرح های درشت دارند فاصله بگیرند.

بنابراین قبل از پیدا کردن جواب این سوال که از کجا مانتوی سنتی بخرم، لازم است که به خوبی با نقاط ضعف و قوت اندامتان آشنا شوید و اصول کلی انتخاب لباس مناسب برای اندامتان را رعایت کنید.

از کجا مانتو سنتی بخرم؟

این یک حقیقت است که گسترش دسترسی به تکنولوژی(Technology) (online shopping#)انتخاب های روزانه ما را افزایش داده است. یکی از این انتخاب ها که موجب آسایش بیشتر در زندگی ما شده است، امکان #خرید آنلاین است. بنابراین اگر قصد خرید مانتوی سنتی دارید، کمدا به شما پیشنهاد می کند که خرید آنلاین مانتوی سنتی را هم مد نظر قرار بدهید. خرید اینترنتی لباس مزایای فراوانی دارد که در ادامه مطلب چند مورد را می خوانیم.

مزایای خرید اینترنتی مانتوی سنتی چیست؟

خرید اینترنتی مانتوی سنتی یک انتخاب مناسب است و جایگزین خوبی برای خرید از فروشگاه هاست. یکی از مزایای این شیوه خرید این است که محدودیت زمانی خاصی برای انجام آن ندارید. در هر ساعتی از شبانه روز، تنها کافی است به یک تلفن همراه هوشمند و اینترنت دسترسی داشته باشید و به سادگی مدل های مختلف را مقایسه کنید و با بودجه و سلیقه تان تطبیق بدهید.

اگر حس می کنید که انتخاب های شما در شهر محل زندگیتان محدود است و ممکن است نتوانید مانتوی مورد نظرتان را در محل سکونت تان تهیه کنید، خرید اینترنتی مانتوی سنتی به شما کمک می کند بدون خارج شدن از شهر محل سکونت خود، حق انتخاب هایتان را افزایش بدهید و مانتوی سنتی زیبا و سازگار با سلیقه و روحیاتتان را تهیه کنید.

امکان مقایسه سریع قیمت هم یکی دیگر از مزایای خرید اینترنتی است. شما به سادگی و تنها با یک جستجو و بررسی چندین سایت، فروشگاه و اپلیکیشن خرید اینترنتی لباس، می توانید قیمت ها را مقایسه کنید و با بودجه خود تطبیق بدهید. در فروشگاه های اینترنتی همیشه لباسی زیبا که با بودجه شما هم خوانی داشته باشد وجود دارد.

تیپ های خاص سنتی

مانتو سنتی یا ترمه با رنگبندی های قرمز و پس سزمینه مشکی یا یه کیف پارچه ای کلا سبک رسمی به این نوع تیپ داده و شما خیلی راحت می توانید از این لباس ها برای قرار های رسمی یا حتی کاری استفاده کنید.حتما قرار نیست که شما وقتی کار رسمی مدارید از یک پارچه فاخر استفاده کنید ! خیلی برند های ساده و ارزان تر هستند شما میتوانید پارچه های ترمه را از ان ها انتخاب کنید.

حالا یه وقتی هست شما میخواین ترکیب کنید تیپ #مدل مانتو سنتی قدیمی و تیپ جدید امروزی رو از چرم هم میتونید استفاده کنید.در طراحی این نوع لباس ها از پارچه کتان سبک استفاده می شود و برای بهار و تابستان کاملا مناسب است.شما میتونید روی کیف یا روی مانتو قطعه های چرم کار کنید تا به این کار جلوه ای امروز هم بدهید.این کار کاملا به شخصیت شما ربط داره و #خلاقیت شما در مد(Fashion#) و طراحی لباس#(cloth design#). ترمه ای هم که روی آن کار شده پیرو همین نگاه نوعی ترمه سبک است و کاملا مناسب برای استفاده های روزمره. ویژگی اصلی این مدل هم استفاده از عنصر مدرنی مثل زیپ در مانتویی است که پارچه ترمه در طراحی آن مورد استفاده قرار گرفته است.

مانتو

انواع مانتو سنتی با طرح های اصیل سنتی

در تولید مانتو های با طرح های سنتی از خوشنویسی و نقاشی های اصیل ایرانی به همراه طرح های سنتی مثل ترمه و طرح های فرق ها و قالی های اصیل استفاده میشود حالا که صحبت از سنت ها و طرح .

۱- مانتو سنتی طرح مینیاتور :

مینیاتور با ریشهٔ لاتین ، به تصویری از تاریخ باستان یا دست نویس آراست های قرون وسطی گفته می شود؛ نمونه ای ساده که برای تزئین کتاب ها در آن دوران با کمک رنگ دانه های گرم تهیه می شد. به طور کلی از اوایل سده های میانه تا ورود به مرحله دوم، دورهٔ جدیدی آغاز کنندهٔ ریشه شناسی موشکافانه برای شناخت مفهوم کلی و رهایی از سردرگمی به وجود آمد و نتیجهٔ آن استفاده از این سبک در تصویرسازی های(Illustration) کوچک و مینیاتور چهره شد، هر چند که از زمان های دورتر نیز استفاده های کم و جزئی می شد.

۲- مانتو سنتی طرح نگارگری :

نقاشی یا نگارگری ایرانی که به اشتباه مینیاتور نیز خوانده می شود شامل آثاری از دوره های مختلف تاریخ اسلامی ایران است که بیشتر به صورت مصورسازی(Illustration) کتب ادبی (ورقه و گلشاه، کلیله و دمنه، سمک عیار، و )، علمی و فنی (التریاق، الادویه المفرده، الاغانی، و )، تاریخی (جامع التواریخ، و )، و همچنین، برخی کتب مذهبی، همچون، خاوران نامه می باشد.

۳- مانتو سنتی طرح ترمه :

ترمه، نوعی پارچه گران بهای بافته شده از الیاف بسیار لطیف است که از صنایع دستی نساجی نفیس ایران می باشد. نقش های منحنی مانند بته جقه و گل های شاه عباسی در رنگ های مختلف در ترمه به کار می رود. ترمه با طرح های بسیار متنوعی در نقاط مختلف ایران بافته می شود و ترمه یزد به زیبایی بسیار معروف است.

۴- مانتو سنتی طرح بته جقه :

بُته جـِغّه، نقش سرو سرافکنده که نشانه ایران و ایرانیان است. بته جغه نقشی است که در تاریخ هنرهای سنتی همیشه مورد توجه بوده و در تزیین انواع #صنایع دستی به ویژه پارچه، قالی و گلیم، کاشی سفال، شال بافی، نساجی، خاتم، تشعیر و زربافی در اندازه ها و اشکال گوناگون سهم زیادی دارد. همچنین به شکل زیوری است که از پر درنا یا کلنگ یا مرغ ماهیخوار سازند و بر کلاه نهند و بیشتر بهادران و دلیران بر سر گذارند.

۵- مانتو سنتی طرح کاشی :

کاشی به قطعه سنگی مصنوعی گفته می شود که طول و عرض آن مختلف بوده و ضخامت آن چند میلی متر است، و یک روی آن دارای سطحی شیشه ای بوده و کاملاًّ صاف و صیقلی می باشد. کاشی محصولات سفالین و سرامیکی است که در ساختمان کاربرد و اهمیت ویژه ای دارد مانند حمام ها، توالت ها، آشپزخانه ها و آب ریزگاه های عمومی و غیره.کاشی برای تزئینات داخل و خارج ساختمان و همچنین برای بهداشت و عایق رطوبت به کار می رود. واژه کاشی از نام شهر کاشان اقتباس شده که از اوایل دوران اسلامی به عنوان مرکز صنعت سفال سازی مشهور بود.

۶- مانتو سنتی طرح اسلیمی :

از انواع طرح های تذهیب است ، طرح های تذهیب عبارتند از : اسلیمی ، ختایی و تشعیر اما طرح های اسلیمی شامل طرح هایی است که این نقوش از خطوط منظم هندسی تشکیل شده است.

۷- مانتو سنتی طرح گل و مرغ :

گل و مرغ سبکی در نگارگری ایرانی است. گل و مرغ نماد موهبت الهی و تجلی ظریف و لطیف آفریدگار است. گفتگوی عاشقانه گل و مرغ نیز به تسبیح گویی خداوند و ذکر حق تشبیه می شود. گل مقام معشوق را دارد و پرنده (مرغ)، عاشق. در نگارگری گل و مرغ ایجاد هارمونی بین عناصر نقاشی بسیار ظریف است. لازم نیست حتماً پرنده نیز در اثر ترسیم شود اما در صورت حضور به حالت انتظار صبورانه برای شکوفایی گل و عشقبازی با او است. پرنده گاه با اوج گیری و حالت سرمستی، خود را از عالم ماده جدا کرده و حالت صعود به سوی عالم غیرمادی دارد.

۸- مانتو سنتی طرح فرش :

قالی یا فرش نوعی گستردنی بافته شده از الیاف پنبه، پشم و در بعضی موارد ابریشم است که معمولاً برای پوشش زمین به کار می رود. به دست بافتهٔ پُرزدار و گره دار قالی اطلاق می شود. از آنجا که قالی و فرش همیشه نقش های زیبا بر خود داشته اند، امروزه به جنبهٔ تزئینی آن نیز توجه می شود. از سال ۱۳۹۳ به بعد شهر کاشان به عنوان پایتخت فرش جهان معرفی گردید. هم اکنون بیش از ۱۲۰۰ کارخانه تولید فرش ماشینی و ۷۰۰ کارگاه تولید فرش دستبافت در منطقه کاشان مشغول به فعالیت می باشد.

۹- مانتو سنتی طرح گلیم :

گِلیم یا پَلاس یکی از انواع صنایع دستی زیراندازی و پوششی است که از ابریشم، موی بز، پشم گوسفند یا دیگر چهارپایان اهلی بافته می شود. گلیم به شکل سنتی اش، معمولاً برای پوشاندن زمین، دیوار یا رواندازی برای حیوانات باربر استفاده می شود ولی امروزه به عنوان یک پوشش مدرن برای خانه های شهری نیز خریداری می شود.

۱۰- مانتو سنتی طرح خوشنویسی :

خوشنویسی یا خطاطی به معنی زیبانویسی یا نوشتن همراه با خلق زیبایی است و فردی که این فرایند توسط او انجام می گیرد خوش نویس نام دارد، به خصوص زمانی که خوش نویسی حرفهٔ شخص باشد. گاهی درک خوشنویسی به عنوان یک هنر مشکل است. به نظر می رسد برای درک و لذت بردن از تجربه بصری خوشنویسی باید بدانیم خوشنویس افزون بر نگارش یک متن، سعی داشته اثری هنری با ارزش های زیبایی شناختی خلق کند.

نحوه ست کردن مانتو سنتی

صحبت خودم را با تذکر یک نکته در مورد نحوه ست کردن شال و روسری و کیف و کفش با مانتو سنیت خاتمه میدهم .مانتو های با طرح های سنتی یعنی چیزی شبیه مانتو های این نوشته در واقع مانتو هایی طرح دار با طرح ها و رنگ بندی شلوغ محسوب میشوند بنابراین بهتر است در کنار این مانتو ها از شال و روسری های ساده به رنگ یکی از رنگ های به کار رفته در طیف رنگ مانتو استفاده شود و از پوشیدن شال و روسری طرح دار با مانتو طرح دار خود داری شود چون شما را نا مرتب و آشفته نشان میدهد.

درمورد کیف و کفش هم باید دقت کرد اصولا سبک لباس پوشیدن سنتی ، به ندرت مناسب استفاده با کیف و کفش اسپرت است و بهتر اس با انواع کفش ها خانمانه کلاسیک و کیف های با رنگ بندی ساده و ست کفش شما تهیه شود . در کنار این موارد نحوه ست کردن باقی موارد مثل آرایش و اکسسوار بسته به سلیقه و میل شماست.


نظر کاربران

محسن سام نژاد
04 مهر 1399
سلام ادرس دقیق میخوام برای خرید مانتو و لباسهای سنتی برای پرسنل
ناهید شفیعی
17 آذر 1399
سلام ببخشید من یه مدل مانتو سنتی تو عکسهاتون دیدم جطور باید شفلرش بدم
ناهیدشفیعی
17 آذر 1399
سلام مانتو سنتی میخواستم
ناهید شفیعی
18 آذر 1399
سلام ببخشید مانتو سنتی میخواستم
فریبا اسلامی نسب
06 دی 1399
سلام لطفا آدرس تان را هم بزارید
زهره اردستانی
20 دی 1399
سلام مانتو سنتی ک در همین ابتدای صفحه هست رو چطور باید سفارش بدیم.ممنون
خدیجه بخشی
05 فروردین 1400
سلام خرید به صورت عمده برای مغازه میخوام