طراحی داخلی سنتی

طراحی داخلی سنتی

دکوراسیون داخلی دارای سبک های متفاوتی است که هر شخصی سعی می کند دکوراسیون منزل خود را براساس سبکی که به آن علاقه دارد بچیند. سبک سنتی در معماری داخلی یکی از سبک های رایج در دکوراسیون داخلی می باشد که در بسیاری از خانه های قدیمی در گذشته می توان دید .تیم حرفه ایی ردکلاک در این مقاله قصد دارد به سبک سنتی در معماری داخلی بپردازد پس با ردکلاک همراه باشید.

سبک سنتی در معماری داخلی

اگر حتی یک نمونه از سبک سنتی در معماری داخلی(Traditional style in interior architecture) را دیده باشید متوجه شده اید که سبک سنتی ایرانی همان سبکی است که یادآور گذشته و منشا از سنت، عقاید، فرهنگ، آداب و رسوم، سبک و طرز زندگی، نوع تفکر، اقلیم و نگاه معمارانه ایرانیان بوده است.در این سبک تمام طرح و ایده های اصلی به طور مستقیم یا غیر مستقیم از طبعیت الهام گرفته شده اند.

طراحی داخلی سنتی ویژگی های منحصر به فرد و جذابی دارد که یکی از مهم ترین آن ها شباهت بین مبلمان در فضا و خطوط است. یکی از اهداف اصلی برای طراحی داخلی سبک سنتی سادگی و راحتی بوده است، اما علاوه بر این ها پارامترهای زیبایی و کاربردی بودن اهمیت زیادی داشته است. با رعایت تمامی نکات در مورد سبک طراحی داخلی سنتی می توانید آن را در منزل خود پیاده سازی کنید.

طراحی

رنگ در دکوراسیون داخلی سنتی

در این سبک معمولا رنگ های خنثی برای دیوار ها استفاده می شود. به نظر شما دلیل استفاده از رنگ های خنثی در سبک سنتی چیست؟

استفاده از رنگ های خنثی در رنگ آمیزی دیوار ها به دلیل توجه مخاطب به سمت مجموعه مبلمان،وسایل دکوری و... می باشد .معماران داخلی در این زمینه پیشنهاد می کنند برخلاف استفاده از رنگ های خنثی برای دیوارها از رنگ های پرانرژی و شاد مانند آبی،قرمز،سبز و... برای کوسن ها، رومبلی، فرش و غیره استفاده کنید تا مخاطب را در نگاه اول به خود جذب کند.

رنگ قالب در سبک دکوراسیون سنتی ایرانی، رنگ قرمز به معنی نشاط و جنب و جوش است اما جالبترین نکته در رابطه با رنگ بندی در سبک سنتی ایرانی استفاده از رنگ های گرم در مناطق سردسیر و استفاده از رنگ های سرد در مناطق گرمسیر می باشد. همچنین در اروسی ها و پنجره های ایرانی از رنگ هایی استفاده شده که با تابش نور خورشید به آنان می توان تصویری از رنگین کمان را در فضای داخلی مشاهده نمود. رنگ هایی که در آن بسیار دیده می شود قرمز، آبی و سبز می باشد.

آجر

آجر از دیرباز در ایران جایگاه ویژه ای در معماری ایرانی داشته است. برخی از کارشناسان معتقده اند تاریخچه آجر به ده هزار سال پیش می رسد، اولین آثار آجری در منطق خوزستان و بین النهرین مشاهده شده است. استفاده از آجر در زمان سلجوقیان به اوج خود می رسد که می توان آثار باشکوه باقیمانده از آن زمان را مشاهده نمود تا به قدمت و زیبایی این عنصر و نیز هنر دست معماران ایرانی پی برد. به طور کل از آجر هم برای تزیین نمای داخل و هم خارج استفاده میشد بناهای قدیمی در ایران نشان دهنده قدمت کاربرد آجر به عنوان مصالح ساختمانی مهم می باشد.

آجر

کاربرد آجر قرمز در فضای داخلی

این روز ها استفاده از آجر قرمز در دکوراسیون داخلی بسیار رواج پیدا کرده است. آجر قرمز به دلیل داشتن خاک رس (Clay) به طبیعی بودن این عنصر اشاره دارد و باعث می شود نمای گرما و صمیمیت داخل خانه ایجاد شود.

گچ بری

یکی از مصالح اصلی معماری ایرانی گچ است که با توجه به قابلیت های ویژه آن همواره مورد توجه هنرمندان و معماران واقع شده است. به طوری که از جنبه تزئینی ان علاوه بر ایستای مورد توجه قرار گرفته است و به صورت یکی از هنرهای تزئینی در آمده است.

سابقه استفاده از گچ و اینکه از چه زمانی به صورت یکی از عناصر مهم کاربردی معماری ایرانی در آمده کاملاً روشن نیست. قدیمی ترین آثار موجود از گچ مربوط به دوران ایلامی که از هفت تپه خوزستان بدست آمده است. در دوران هخامنشی نیز گچ مورد استفاده قرار می گرفته (برای پوشش ستون های چوبی) همچنین از کاخ شوش متعلق به دوران هخامنشی قطعه ای از گچ بری گل های لاله است.

همان طور که می دانید گچ یکی از عناصر مهم و کاربردی در معماری ایرانی است و مانند آجر توسط معماران ایرانی به وفور داخل خانه های ایرانی استفاده شده است. جالب است بدانید استفاده از این عنصر فقط مختص به سبک های سنتی نیست بلکه در سبک های کلاسیک نیز از آن استفاده می شود.

کاشی کاری

زیبایی مکان های زیادی در ایران از جمله در سبک سنتی را می توان مدیون تزئینات کاشی دانست، کاشی ترکیبی از خاک رس، سنگ و دیگر مصالح که در شش مرحله ساخته، پخته و لعاب داده می شود تا جلوه گر طرح و نقشی چشم نواز باشد. کاشی کاری انواع و اقسام مختلفی دارد که هر کدام از آن ها زیبایی و جلوه گری خاص خود را دارند.

با توجه به جلوه زیبایی که کاشیکاری به محیط می بخشد می توان از آن به عنوان تابلو های کاشی کاری شده یا کاشی های شکسته در فضای داخلی خانه و یا خارجی آن استفاده نمود و همچنین می توان با استفاده ازکاشی هایی که طیف رنگی بلایی دارند محیط را به فضای گرم و با نشاط تبدیل کنیم.

چوب

در طراحی داخلی سنتی استفاده ازچوب فراوان نیز یکی دیگر از عناصر کلیدی این سبک می باشد. چوب های تیره رنگی مانند گیلاس، افرا و ماهون معمولا در قطعات مبلمان این سبک مورد استفاده قرار می گیرد. که اغلب آنها برای زیباتر و شیک تر نشان دادن فضا و نیز نمایش دقت و ظرافت کار، به صورت رنگ شده و جلا داده شده در فضا قرار می گیرند. کف چوبی از روش های معمول برای طراحی کف این دکور می باشد، گرچه سرامیک و فرش نیز اغلب مورد استفاده قرار می گیرد.

پارچه

استفاده از پارچه هایی با رنگ شاد در دکوراسیون به سبک سنتی بسیار تاثیر گذار می باشد. پارچه های گل دار، یادآور فضای قدیم هستند. شما می توانید از پارچه های گل دار برای روی بالش ها، رومیزناهار خوری و میز جلو مبل و پرده و یا میز آرایش استفاده کنید. این پارچه های شاد؛ هر جای خانه استفاده شوند بر روحیه افراد تاثیرمثبت زیادی می گذارند.

فرش

فرش ایرانی هنر دستی زیبایی است که طی زمانی طولانی از ذهن و اندیشه و فرهنگ خویش قطره قطره به آن هویت بخشیده شده است و از فرش و قالیچه های ایرانی در سبک های سنتی، کلاسیک و مدرن استفاده می شود. قالی ها و قالیچه ها مورد استفاده در این سبک از الیاف و مواد طبیعی مانند پشم، ابریشم و مخمل ساخته شده اند که همگی یادآور طبیعت می باشند.

فرش

لوازم قدیمی

برای داشتن خانه ای به سبک سنتی می توانید بعضی از وسایل قدیمی بزرگترهای فامیل از جمله پدربزرگ ها و مادربزرگ ها را از آن ها قرض بگیرید. لوازمی همچون صندوقچه های قدیمی، آینه و کنسول، ظروف مسی، چراغ های قدیمی، کوزه های قدیمی و نظیر این ها می تواند شما را برای فراهم آوردن یک فضای ایرانی در خانه تان کمک کند.

شیشه

پرده

پرده در دکوراسیون داخلی سنتی از نکات فراموش نشدنی این سبک از طراحی داخلی هستند. در گذشته از پرده ها تنها برای پوشاندن و زیبایی پنجره ها استفاده نمی شد! پرده در دکوراسیون سنتی ایرانی در هر کجای منزل که فضای خالی بر روی دیوار وجود داشت، به کار می رفت. پرده ها جزئی تزئینی در منازل بودند. حتما شما هم پرده های سبز رنگ با بته جقه های قرمز، مخمل زرشکی با شرابه های طلایی و پرده های سرمه دوزی دستی را دیده اید. این نوع پرده ها برای فضای سنتی شما بسیار مناسب است.

پرده

نمونه ایی از طراحی سبک سنتی

حال با تیم ردکلاک همراه باشید تا یک نمونه طراحی دکوراسیون سنتی را با هم بررسی کنیم

در این سبک بهتر است برای اتاق نشیمن از مبل استفاده نکنید و فقط از فرش و پشتی در این قسمت استفاده نمایید و اگر در فصل سرما به سر می برید می توانید در یکی از اتاق هایتان کرسی بسازید.

استفاده از کوسن و رومیزی های سنتی و روپشتی های ترمه نیز می تواند باعث زیباتر به نظر رسیدن دکوراسیون نشیمن و اتاق خواب شود. اگر در منزل شما طاقچه وجود دارد می توانید از روطاقچه ای مثلثی و آینه و شمعدان های سنتی استفاده نمایید در صورت نداشتن طاقچه می توانید شلف های(shelves) دیواری ساده و چوبی را روی دیوار نصب کنید.

به جای استفاده از آباژور بهتر است از شمعدان های لاله عباسی استفاده کنید که رنگ فیروزه این شمعدان ها جلوه بسیار زیبایی به خانه می بخشند.

برای دکوراسیون های سنتی بهتر است از پرده های ساده استفاده نمایید و از نصب کردن پرده های سلطنتی خودداری نمایید. در صورت تمایل می توانید در فضای اتاق نشیمن تختی را قرار دهید و با کمک گلیم و پشتی روی تخت را بپوشانید.

اگر شما به چیدمان سنتی علاقه مند هستید می توانید به جای استفاده از ظرف های کریستال و چینی به سمت سفال ها و ظرف های سرامیکی خوش نقش و نگار بروید همچنین چینی های گل قرمز را هم می توانید به عنوان وسایل تزیینی استفاده نمایید.برای تزیین دیوار ها نیز اغلب از تابلوهای خط شکسته نستعلیق و تابلوهای منبت کاری و معرق یا تابلو فرش های اصیل استفاده می شود.

در نورپردازی منزل با سبک سنتی نیز اغلب لوسترهای سنتی حباب دار و رنگی به چشم می خورند که این لوسترها زیبایی و گرمای خاصی را به فضای قسمت های مختلف منزل می بخشند.

برای تزیین قسمت های مختلف منزل بهتر است گل و گیاهان درون گلدان های سفالی رنگ نخورده کاشته شوند تا حس نوستالژیک در فضاهای مختلف منزل ایجاد شود.

برای طراحی دکوراسیون اپن آشپزخانه یا چهارچوب راهروی ورودی بهتر است از پرده هایی که با مهره های فانتزی ی زیبا و رنگی ساخته شده اند استفاده نمایید.

در طراحی دکوراسیون سنتی آشپزخانه نیز کابینت های چوبی و کابینت های کلاسیک به چشم می خورند همچنین بهتر است در فضای آشپزخانه گلدان های زیبا و سفالی را قرار دهید.

سخن آخر

طراحی داخلی سنتی ویژگی های منحصر به فرد و جذابی دارد که یکی از مهم ترین آن ها شباهت بین مبلمان در فضا و خطوط است. یکی از اهداف اصلی برای طراحی داخلی سبک سنتی سادگی و راحتی بوده است، اما علاوه بر این ها پارامترهای زیبایی و کاربردی بودن اهمیت زیادی داشته است. با رعایت تمامی نکات در مورد سبک طراحی داخلی سنتی می توانید آن را در منزل خود پیاده سازی کنید.

بنابراین باید ابتدا هدف از طراحی داخلی و دکوراسیون فضای خود را بدانیم، آن گاه دست به اقدام بزنیم تا به جای بهتر کردن فضاها و القای آسایش و آرامش و نیز رفع نیازهای اساسی خود، آن فضا را ناهماهنگ تر، نا همگون تر و ناآرام تر نکینم.


نظر کاربران