سفر در بارداری

سفر در بارداری

  • سفر در بارداری می تواند یک دغدغه برای زنان باردار باشد به دلیل اینکه در این دوران خانم ها دارای روحیه حساسی هستند به همین دلیل شاید، یک سفر جذاب روحیه آنها را رفرش کند تا بتوانند ماه های دیگر بارداری را به راحتی بگذرانند.

در این مقاله قصد داریم مخاطبین عزیزی را که دوران حاملگی خود را سپری می کنند و قصد دارند به سفر بروند را راهنمایی کنیم تا بتوانند تصمیم درستی را در این حوزه بگیرند .

سفر در بارداری

برای سفر دراین دوران طلایی حتما باید چندین نکته توجه داشت که در ادامه بیش تر با آنها آشنا می شوید.

با پزشک خود مشورت کنید

بدن هر شخص با شخص دیگر متفاوت است به همین دلیل در این دوران حساس نیز باید آناتومی بدن خود را در نظر بگیرید به طور مثال شاید شما بارداری خطرناکی داشته باشید و حتی نتوانید بعد از سه ماهه اول به سفر بروید ولی فرد دیگری شاید بتواند با مشورت پزشک خود در اواخر ماه سه به مسافرت برود .پس مشورت با پزشک خود را فراموش نکنید .

زمان مناسب برای سفر رفتن در دوران بارداری

زمان مناسب سفر برای سفر در دوران بارداری را می توان حدود هفته شانزدهم تا هفته بیست و چهارم دانست و در کل سفر در سه ماهه اول بارداری توصیه نمی شود به این دلیل که در این ماه ها خانم های باردار حالت تهوع دارند و احتمال سقط جنین در این سه ماه بسیار بالاست.

پس در این دوران سفر نکنید یا اگر قصد سفر دارید به ماه های آتی موکول کنید.

سفر

سفر با ماشین در دوران بارداری

سفر در دوران حاملگی با ماشین همواره با مشکلاتی روبرو است که آنها را به صورت موردی در زیر بیان کرده ایم بنابراین با ما همراه باشید .

گرما زدگی:

اگر شما از دسته افرادی هستید که سفر در تابستان را انتخاب کرده اید باید مطمین شوید ماشین شما دارای سیستم تهویه و کولر مناسب باشد تا شما دچار گرمازدگی نشوید .

پس برای دوری از دچار شدن به گرما زدگی در طول سفر آب و نوشیدنی های خنک را فراموش نکنید و در طول مدت سفر شیشه های اتومبیل را پایین بکشید تا هوا به خوبی جریان داشته باشد .

کمر درد و گرفتگی:

این دوران با خود به صورت بدیهی کمر درد دارد پس در دوران سفر به دلیل جای تنگ و نشستن مداوم تا رسیدن به مقصد امکان دارد درد کمر شما بیش تر شود برای رفع این مشکل بهتر است توقف های بیشتری داشته باشید. در توقف ها پیاده شوید و کمی حرکت کنید. با انجام چند حرکت کششی سبک، فشار روی کمر خود را کم کنید. همچنین با حرکت دادن پاها و کمی پیاده روی، جریان خون در پاهای شما برقرار می ماند.

سفر با هواپیما در دوران بارداری

بسیاری از زنان در طول بارداری با هواپیما مسافرت نمی کنند، زیرا نگران هستند که برای جنین و یا خودشان مشکلی پیش آید. به طور کلی، مسافرت هوایی برای زنانی که بارداری سالمی دارند، بی خطر می باشد. با این حال اگر باردار هستید، بهتر است قبل از مسافرت هوایی با پزشک خود مشورت کنید.

زنانی که در طی بارداری، دچار بیماری خاصی هستند، مانند: کم خونی داسی شکل، اختلالات لخته شدن خون، دیابت و فشار خون بالا، و یا در معرض خطر زایمان زودرس هستند و یا دچار مشکل نارسایی جفت هستند، ممکن است مسافرت با هواپیما مشکلات آنها را بدتر کند.

اگر شما در معرض خطر زایمان زودرس باشید و یا بعد از هفته 36 بارداری باشید، ممکن است پزشک برای شما هر نوع سفر هوایی را ممنوع کند.

حتما بخوانید: مقاله مسافرت در بارداری با هواپیما را از دست ندهید (کلیک کنید)

پیشنهاد ما: آیا پرواز در دوران بارداری ایمن است؟(مطالعه کنید)

سفر در دوران بارداری با قطار

همانطور که در قبل گفتیم در صورتی که مشکلاتی در سلامتی شما و جنینتان وجود نداشته باشد، می توانید به راحتی با قطار سفر کنید. با این حال بهتر است که قبل از تهیه بلیط قطار با پزشک خود در این باره مشورت نمایید. فراموش نکنید که اگر در دوران حاملگی خود با مشکلاتی از قبیل دیابت، فشار خون بالا، اختلالات جفت و یا خطر زایمان زودرس مواجه هستید به هیچ عنوان نباید به سفر بروید. اما اگر از هر نظر در شرایط پایداری قرار دارید و نظر پزشکتان نیز در این خصوص مثبت است، می توانید برای سفر آماده شوید. با این حال توصیه می کنیم که تا حد ممکن از سفرهای طولانی بپرهیزید و شهرهای نزدیک را برای سفر انتخاب نمایید.

نکات به هنگام سوار شدن در قطار

- بهتر است کمی زودتر از موعد حرکت قطار در ایستگاه حاضر شوید تا بتوانید پیش از شلوغ شدن سکو، خود را به واگن مورد نظر رسانده و سوار قطار شوید.

- اگر به هنگام سوار شدن به قطار با ازدحام جمعیت مواجه شدید، مراقب باشید تا به شکمتان ضربه نخورد یا فشاری به آن وارد نگردد. در این مواقع بهتر است کمی عقب بایستید و زمانی که ورودی، کمی خلوت تر شد سوار قطار شوید.

- تا جای ممکن بدون همراه سفر نکنید اما اگر مجبور به این کار شدید یک چمدان چرخ دار با خود ببرید تا مجبور به بلند کردن آن نشوید. در مواقع نیاز نیز از سایر همسفران خود کمک بگیرید و هرگز به تنهایی یک چمدان سنگین را بلند نکنید.

پیشنهاد ما:باید و نباید های سفر در قطار (مطالعه کنید)

داشتن

چند نکته مهم در مورد سفر در دوران بارداری

1. به هیچ عنوان از کوله پشتی های سنگین استفاده نکنید و چمدان های چرخ دار را جایگزین کوله پشتی کنید ( یا اگر کوله دارید آن را به همراه خود در سفر دهید تا به جای شما آن را حمل کند.)

2. در صورت امکان از تنهایی سفر رفتن پرهیز کنید.

3. در صورت داشتن حالت تهوع می توانید از قرص های ضد تهوع استفاده کنید (مشورت با پزشک خود را فراموش نکنید)

سخن آخر

در این مقاله قصد داشتیم باید ها و نباید های سفر در این دوران را بیان کنیم .امیدواریم خانم هایی که این دوران را سپری می کنند با خواندن این مقاله بتوانند سفر امن و سلامتی را برای خود ایجاد کنند.


نظر کاربران