خواص گیاه دارویی

خواص گیاه دارویی

آشنایی با بهترین گیاهان دارویی

#گیاهان دارویی(Medicinal Plants) خواص بسیاری دارند. جنسینگ برای سردرد و ریحان برای سوهاضمه موثر است. خواص رزماری،بابونه،قاصدک و دیگر گیاهان دارویی را در ادامه مطلب بخوانید.
از گیاهان دارویی می توان افزون بر اهداف دارویی برای بهبود عطر و طعم غذاهای مختلف نیز استفاده کرد، بدون این که بر کالری های غذا افزوده شود. به طور همزمان، گیاهان دارویی فواید سلامت بسیاری شناخته نیز ارائه می کنند. در حقیقت، داروهای گیاهی هزاران سال است که برای درمان بیماری های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. توانایی های بهبودی و ترمیمی انواع مختلف گیاهان دارویی بسیار چشمگیر شده است
width=400

تاریخچه گیاهان دارویی در ایران

تاریخچه پزشكی و درمان در ایران به دوران آریایی، در حدود 7000 سال قبل از میلاد مسیح بر می گردد و نیز نخستین نوشته ها و نسخه های به دست آمده از گیاهان دارویی در تمدن های مهم دنیا نظیر ایران باستان، مصر، خاورمیانه، یونان باستان، هند و چین به 3000 سال قبل از میلاد بر می گردد.

دوران ما قبل اسلام

نخستین پزشك آریایی به نام تریتا یا آترت نام داشت كه از دیدگاه زرتشت و اهورا مزدا شخصی بود پرهیزكار، دانا، كام كار، توانا كه برای نخستین بار، ناخوشی، تب و زخم نیزه را بازداشت. نام تریتا نه تنها در فرهنگ ایرانی بلكه در هندوستان نیز به عنوان اولین پزشك آریایی معرفی شده است. تریتا به عنوان نخستین پزشك و جراح آریایی با گیاهان و خواص آن ها آشنایی فراوان داشت. او برای درمان بیماری ها از عصاره های گیاهانی كه خود استخراج می كرد، استفاده می نمود.

از سایر نام داران آریایی در این عرصه می توان جمشید یا یما، فریدون یا تئا و غیره را نام برد. یما و تراتااونا از نخستین كسانی بودند كه در ایران باستان توانستند بیماران دچار مشكلات پوستی، استخوانی و دندانی را از افراد سالم تشخیص دهند.

پیامبر تمدن آریایی تاكید زیادی بر حفظ و بقای گیاهان كرده است. در این تمدن قدیمی ایرانی دو گیاه مورد و انار مقدس بودند و همواره در بین مردم از ارزش والایی به دلیل سلامت انسان و محیط زیست برخوردار بوده اند. در تمدن ایران باستان در كتیبه های مربوط به زمان هخامنشیان، از زعفران به عنوان گیاه دارویی با خواص و كاربرد بسیار فراوان یاد شده است.

نخستین نوشته ها و نسخه های به دست آمده از گیاهان دارویی در تمدن های مهم دنیا نظیر ایران باستان، مصر، خاورمیانه، یونان باستان، هند و چین به 3000 سال قبل از میلاد بر می گردد. در این آثار نام گیاهان دارویی مانند درخت میر، كرچك و سیر به وفور به چشم می خورد، هم چنین سایر تمدن ها مانند بابلیان، مادها، آشوریان و #طب اسلامی مهد آغاز شروع پیشرفت ها در زمینه علم داروسازی گیاهی است.

دو كشور پهناور چین و هند هم چون ایران از پیشگامان #طب سنتی و داروسازی گیاهی بوده اند. اولین آثار كشف شده از چین در زمینه گیاهان دارویی، نوشته ای است به نام شینون مربوط به حدود 2800 سال قبل از میلاد مسیح كه در آن حدودا 1000 گونه ی دارویی شرح داده شده است. یكی دیگر از نقش های گیاهان دارویی و نیروهای ماوراء طبیعت در شفاء و افزایش طول عمر انسان مربوط به 2000 ( سال) قبل از میلاد مسیح در كشور هند می باشد.

وسعت و تنوع آب و هوایی در كشورهای ایران، چین و هند منجر شده است تا این مناطق از لحاظ تعداد و تنوع گونه های ارزشمند دارویی در دنیا از جایگاه خاصی بر خوردار باشند به گونه ای كه تا كنون صدها گونه گیاه دارویی با خواص بسیار موثر نظیر گیاهان دارویی و گیاهان ادویه ای مانند فلفل سیاه، شاه دانه، زعفران، زیره، شیرین بیان، خشخاش، جوز هندی، كرچك، كنجد، الئوورا یا صبر زرد، جین سینگ چینی، چای چینی و.....را به دنیای امروز معرفی كرده اند.

علم مدرن هر چه بیشتر قدرت دارویی انواع مختلف گیاهان دارویی را به عنوان سلاحی موثر در برابر بیماری ها - از مشکلات سلامت تا سرطان - آشکار ساخته است. بر همین اساس است که گیاهان دارویی هم به صورت تازه و هم خشک شده در نقاط مختلف جهان در دسترس هستند. در ادامه با برخی از بهترین گیاهان دارویی که سلامت انسان را ارتقا می دهند، بیشتر آشنا می شویم

ریحان

ریحان دارای ویژگی های آنتی اکسیدان(Antioxidants)، ضد التهابی، ضد عفونی کنندگی و ضد باکتریایی است. این گیاه معطر توانایی کاهش استرس از طریق تنظیم سطوح سروتونین(Serotonin) که بر خلق و خو تاثیرگذار است، را دارد. با زیر کنترل نگه داشتن استرس، ریحان در بسیاری موارد دیگر نیز به سود سلامت انسان است.

نوشیدن چای تهیه شده از برگ های ریحان می تواند سوء هاضمه را از بین ببرد، با علت سردرد مبارزه کند، سرطان پستان را مهار کند، نفخ شکم را درمان کند، اشتها را افزایش دهد، بریدگی ها و خراش ها را بهبود ببخشد، سیستم ایمنی بدن را تقویت کند، سرماخوردگی و سرفه را درمان کند و بسیاری موارد دیگر.

شما می توانید از این گیاه دارویی به عنوان ادویه در پخت و پز استفاده کنید یا 10 تا 12 برگ آن را با معده خالی بجوید. همچنین، می توانید دو یا سه بار در روز چای ریحان بنوشید تا از سلامت بهتر بهره مند شوید. برای تهیه این چای:

10 تا 15 برگ تازه ریحان را در یک فنجان بزرگ بریزید. دو فنجان آب جوش به آن اضافه کنید. یک درپوش روی فنجان قرار دهید و اجازه دهید به مدت پنج دقیقه دم بکشد. چای را صاف کنید و آن را بنوشید.

رزماری

رزماری یک گیاه دارویی محبوب و مفید برای سلامت انسان است. این گیاه حاوی کارنوزول(Carnosol) و رزمارینیک(Rosemary)، دو آنتی اکسیدان قدرتمند که نقشی کلیدی در بهبود سلامت انسان ایفا می کنند، است. همچنین، رزماری از ویژگی های قوی ضد عفونی کنندگی، ضد سرطانی، و ضد التهابی بهره می برد.

یکی از فواید جالب توجه رزماری عملکرد آن به عنوان یک محرک شناختی موثر است و بر همین اساس، به بهبود حافظه و تمرکز ذهنی کمک می کند.

رزماری با استرس مبارزه می کند، اضطراب را کاهش می دهد، سردرد را تسکین می دهد، رشد مو را تحریک می کند، با درد مفاصل مقابله می کند، التهاب را کاهش می دهد، گوارش را بهبود می بخشد، از سرطان پیشگیری می کند، و پشتیبان سلامت قلب و عروق است.

رزماری از عطر و طعم قوی بهره می برد و در سوپ ها، ساندویچ ها، سالادها، و ... قابل استفاده است. همچنین، می توانید از برگ های تازه یا خشک شده این گیاه چای درست کنید. برای تهیه این چای:

یک یا یک و نیم قاشق رزماری را به یک فنجان آب داغ اضافه کنید. روی فنجان یک درپوش بگذارید و اجازه دهید به مدت پنج دقیقه دم بکشد.

چای را صاف کنید و در شرایطی که هنوز گرم است، آن را بنوشید. شما می توانید دو یا سه بار در روز این چای را بنوشید.

توجه: در دوران بارداری و یا اگر به صرع، فشار خون بالا یا اختلالات خونریزی مبتلا هستید از مصرف رزماری پرهیز کنید.

ارگانو

عطر و طعم ارگانو فوق العاده است و فواید سلامت بسیاری را ارائه می کند. ارگانو حاوی دو ترکیب قدرتمند به نام های کارواکرول(Carvacrol) و تیمول(Timol) است که ویژگی های ضد باکتریایی و ضد قارچی دارند. همچنین، این گیاه دارویی از ویژگی های آنتی اکسیدانی، ضد التهابی، ضد میکروبی، ضد نفخ، ادرارآور، معرق و خلط آور بهره می برد.

از این گیاه می توان برای درمان سرماخوردگی، رفع گرفتگی بینی، تقویت سیستم ایمنی بدن، رفع گرفتگی های قاعدگی، بهبود سلامت قلب، کاهش خستگی آدرنال، و مبارزه با دندان درد استفاده کرد. ارگانو در پیشگیری و درمان قند خون بالا نیز موثر است.

شما می توانید مقداری ارگانو خشک شده را در سوپ ها، سالادها، یا اسموتی ها اضافه کنید تا هر چه بیشتر عطر و طعم آنها را بهبود ببخشید. همچنین، می توانید روزانه چای ارگانو بنوشید. برای تهیه این چای:

سه قاشق چایخوری برگ ارگانو را در یک فنجان آب داغ بریزید و اجازه دهید پنج تا 10 دقیقه به همان حالت باقی بماند. چای را صاف کرده و بنوشید.

سیج (مریم گلی)

این گیاه به واسطه ویژگی های محرک، آنتی بیوتیک، قابض، و ضد نفخ خود برای اهداف دارویی مورد استفاده قرار می گیرد. سیج سرشار از روغن های فرار و فلاونوئیدها(Flavonoids) است، و همچنین از ویژگی های ضد فشار خون، ضد دیابت، ضد التهاب و ضد میکروبی بهره می برد.

از جمله فواید سلامت سیج می توان به بهبود خلق و خو، تسکین اضطراب، تسکین گلو درد، تقویت سیستم ایمنی، کمک به کاهش وزن، کاهش التهاب، بهبود خواب خوب، و کاهش سطوح کلسترول و فشار خون اشاره کرد. شما می توانید سیج تازه یا خشک شده را برای بهبود عطر و طعم به غذاهای مختلف اضافه کنید. همچنین، می توانید روزی دو بار چای سیج بنوشید. برای تهیه این چای:

یک قاشق غذاخوری برگ های تازه سیج یا یک قاشق چایخوری برگ های خشک شده را به یک فنجان آب داغ اضافه کنید. اجازه دهید پنج دقیقه دم بکشد، سپس چای را صاف کنید. مقداری عسل و لیمو ترش برای بهبود مزه به چای سیج اضافه کنید و آن را بنوشید. توجه: مصرف سیج برای بانوان باردار یا شیرده توصیه نمی شود.

نعناع بیابانی

نعناع بیابانی سرشار از منتول(Menthol) است و اثر آرامش بخش و خنک کننده روی بدن و ذهن دارد. همچنین، این گیاه از ویژگی های آنتی اکسیدانی، ضد باکتریایی، ضد قارچی، ضد ویروسی و ضد نفخ بهره می برد.

نعناع بیابانی می تواند به تسکین سوء هاضمه، درمان سندرم روده تحریک پذیر، از بین بردن گاز و نفخ، درمان اسپاسم های عضلانی، درمان تهوع، کمک به کاهش وزن، مبارزه با استرس، از بین بردن نفس بدبو، تسکین سردرد، درمان میگرن، پشتیبانی از بهداشت دهان و دندان، و پیشگیری از آلرژی ها و آسم کمک کند.

برگ های تازه و خشک شده نعناع بیابانی را می توان برای بهبود عطر و طعم به سالادها، سوپ ها، اسموتی ها، آبمیوه ها، سس ها یا دیگر غذاها اضافه کرد. همچنین، می توانید دو یا سه بار در روز چای نعناع بیابانی بنوشید. برای تهیه این چای:

یک قاشق غذاخوری برگ های تازه نعناع بیابانی را در یک قوری آب داغ ریخته و اجازه دهید به مدت 10 دقیقه دم بکشد. چای را صاف کنید. اجازه دهید دمای چای پایین بیاید و سپس آن را بنوشید.

زنجبیل

این ریشه محبوب به عنوان یک گیاه دارویی مشهور در نقاط مختلف جهان مورد استفاده قرار می گیرد. خواص زنجبیل شامل ویژگی های آنتی اکسیدانی، ضد التهابی، ضد ویروسی، ضد قارچی، آنتی بیوتیک، ضد سرطانی، ضد تهوع، ضد اسپاسم، و ضد سرفه است.

زنجبیل سیستم ایمنی بدن را به واسطه کاهش رادیکال های آزاد تقویت می کند. همچنین، این گیاه گردش خون در بدن را بهبود می بخشد، با سرماخوردگی مبارزه می کند، التهاب را کاهش می دهد، گوارش را بهبود می بخشد، سطوح قند خون را عادی می سازد، با تهوع مبارزه می کند، اشتها را تنظیم می کند، و سوزش سر دل و نفخ را تسکین می دهد. زنجبیل از تجمع سموم در بدن که خطر عفونت های ویروسی، قارچی، و باکتریایی را افزایش می دهند، پیشگیری می کند.

شما می توانید برش هایی از زنجبیل تازه را به سالاد اضافه کنید. همچنین، نوشیدن دو تا سه فنجان چای زنجبیل در روز را مد نظر قرار دهید. برای تهیه این چای:یک قاشق غذاخوری برش های زنجبیل و دو فنجان آب را به یک قوری اضافه کنید.آب را به جوش آورید.سپس حرارت را کم کنید و اجازه دهید چای به مدت 10 دقیقه دم بکشد.چای را صاف کنید.مقداری عسل و آبلیموی تازه را به چای اضافه کنید و آن را بنوشید.

توجه: افرادی که داروهای قلبی یا فشار خون مصرف می کنند باید زیر نظر پزشک زنجبیل مصرف کنند.

سیر

سیر حاوی ترکیبی به نام آلیسین(Alicine) است که از ویژگی های دارویی قوی از جمله ویژگی های ضد باکتریایی، ضد ویروسی، ضد قارچی، ضد سرطانی، و آنتی اکسیدانی بهره می برد. سیر به سم زدایی بدن کمک می کند. این گیاه سلامت قلب و عروق را بهبود می بخشد، سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند، فشار خون را کاهش می دهد، کبد را پاکسازی می کند، کلسترول را کاهش می دهد، سطوح قند خون را کنترل می کند، التهاب را کاهش می دهد و با سرطان مبارزه می کند. برای بهره مندی از تمام فواید سیر باید آن را به صورت خام مصرف کنید. بهتر است یک یا دو حبه سیر با معده خالی مصرف شوند.

توجه: سیر به عنوان یک رقیق کننده خون عمل می کند و ممکن است با داروهای رقیق کننده خون تداخل داشته باشد. در نتیجه، پیش از مصرف سیر با پزشک خود مشورت کنید.

جینسینگ

جینسینگ انواع مختلفی دارد که شامل جینسینگ هندی، کره ای، سیری، و آمریکایی می شوند و هر نوع آن برای سلامت انسان مفید است. جینسینگ از گیاهان دارویی محبوب در آسیا و آمریکای شمالی محسوب می شود. ریشه ها، برگ ها و میوه جینسینگ برای اهداف دارویی استفاده می شوند. آنها سرشار از ویژگی های تقویت کنندگی سیستم ایمنی، ضد التهابی، ضد استرس، خواب آور، و ضد باکتریایی هستند.

جینسینگ می تواند سطوح انرژی را افزایش دهد، سوخت و ساز را تسریع کند، به سوزاندن کالری کمک کند، سردرد را درمان کند، گوارش را بهبود ببخشد، سلامت روانی را تقویت کند، استرس را کاهش دهد، عملکرد ریه را ارتقا دهد، سطوح قند خون را کاهش دهد، سیستم ایمنی را تقویت کند و التهاب را کاهش دهد. همچنین، جینسینگ به عنوان یک درمان طبیعی برای ناباروری مورد استفاده قرار می گیرد.

توجه: مصرف جینسینگ برای بانوان باردار (برای سه ماه نخست) توصیه نمی شود.

بابونه

هنگامی که درباره چای گیاهی فکر می کنیم، احتمالا چای بابونه یکی از نخستین گزینه هایی است که به ذهن خطور می کند. بابونه به شیوه های مختلف سلامت را بهبود می بخشد. این گیاه دارای ویژگی های ضد تحریک کنندگی، ضد التهابی، ضد میکروبی، ضد اضطراب، ضد اسپاسم، ضد اسهال و ضد سرطانی است.

بابونه می تواند سردرد را تسکین دهد، درد عضلانی را کاهش دهد، استرس را زیر کنترل درآورد، گرفتگی های قاعدگی را رفع کند، مشکلات معده را درمان کند، به کاهش وزن کمک کند، سیستم ایمنی را تقویت کند، و بی خوابی و دیگر مشکلات خوب را درمان کند. با توجه به محتوای آنتی اکسیدانی بالا، این گیاه دارویی به محافظت از بدن در برابر رادیکال های آزاد کمک می کند.

گل های تازه و خشک شده بابونه می توانند برای تهیه چای استفاده شوند. برای تهیه این چای: یک قاشق چایخوری گل های خشک شده بابونه را به یک فنجان آب داغ اضافه کنید. یک درپوش روی فنجان قرار دهید و اجازه دهید پنج دقیقه دم بکشد، سپس چای را صاف کنید.مقداری عسل به چای اضافه کنید و در شرایطی که هنوز گرم است آن را بنوشید.

توجه: اگر باردار هستید یا قصد دارید باردار شوید از مصرف این چای پرهیز کنید.

قاصدک

قاصدک توسط بومیان آمریکا و شرق برای کمک به رفع مشکلات کبد، کلیه و طحال مورد استفاده قرار می گرفته است.

ریشه ها، برگ ها و گل های قاصدک خوراکی و بسیار مغذی هستند. این گیاه از ویژگی های ادرارآور، آنتی اکسیدانی، ضد سرطانی، ضد التهابی، و ملین بهره می برد.

مصرف قاصدک برای افرادی که اضافه وزن دارند، مفید است زیرا به خلاص شدن از شر وزن آبی کمک می کند. افزون بر این، قاصدک به عادی سازی سطوح قند خون، دفع سموم از بدن، کاهش اشتها، مبارزه با التهاب، بهبود سلامت کبد، پیشگیری از سرطان، تنظیم فشار خون و پیشگیری از اختلالات ادراری کمک می کند.

شما می توانید برگ های تازه قاصدک را به سالادها، سوپ ها یا غذاهای سرخ شده اضافه کنید. همچنین، می توانید یک فنجان چای قاصدک در روز بنوشید. برای تهیه این چای: دو قاشق چایخوری ریشه قاصدک خشک شده را به یک فنجان آب اضافه کنید. آب را به مدت یک دقیقه بجوشانید. چای را از روی حرارت برداشته و اجازه دهید به مدت 10 دقیقه دم بکشد. چای را صاف کرده و آن را بنوشید.

توجه: در دوران بارداری از مصرف قاصدک پرهیز کنید.

قوی ترین گیاهان دارویی کدام است؟

اگر بخواهید پاسخ این سوال را بدهید کدام یک از گیاهان دارویی را نام می برید؟ شاید کمی مشکل باشد چرا که گیاهان دارویی سرتاسر خواص و فایده هستند و نمی توان از بین آنها بهترین را انتخاب کرد اما بالاخره در هر جمعی یک بهترین وجود دارد که به اعتقاد متخصصان طب سنتی یکی از پرخاصیت ترین گیاهان دارویی یونجه است.

گیاهان

یونجه، گیاهی است غریب که امروزه در اذهان عمومی تنها به درد علوفه دام می خورد، درحالی که در گذشته استفاده های فراوان از این گیاه پرفایده می شده است.این گیاه که عمدتاً در آسیا کشت می شود از اولین گیاهان دارویی شناخته شده برای بشر است.
یونجه که در فارسی به آن اسپست باغی ، سپست ، سبیس یا درفا ، در افغانستان اسپیشتا و در ترکی بدان یونجه ، به رومی میدیکی ، به مصری قضب و به عربی رطبه یا همان فصفصه گویند، گیاهی است علفی، پایا و از تیره پروانه واران و همدسته شبدرها که ارتفاع آن تا یک متر می رسد. دارای ساقه های بلند و برگچه های نازک، نوک تیز و بیضی شکل. گل هایش غالباً بنفش، کوچک یا گاهی زردرنگ است و به شکل سیر، میوه یونجه مانند صدف بوده و دانه داخل میوه مانند لوبیا ولی کوچک تر از آن است. یونجه ریشه ای بسیار عمیق دارد که تا 3 متر به عمق زمین نفوذ می کند، در نتیجه ویتامین ها و مواد معدنی را از خاک تهیه می کند. این گیاه از علف های خوب مراتع است و بهترین نوع آن سبز املس (نرم) است.

ن گیاه در اکثر نقاط جهان رشد می کند و به صورت وحشی در بعضی نواحی معتدل آسیا و شمال آفریقا می روید که انواع و اقسام دارد. مزاج یونجه تازه در آخر اول گرم و تر و خشک آن، گرم و خشک است و قوتش تا 5 سال باقی می ماند. یونجه از نظر تغذیه عمومی غذایی کامل است که چاق می کند و آهن بسیاری دارد و خوردن آن تمام اعضای بدن را تقویت می کند، یونجه در درمان ضعف عمومی، ضعف بنیه، کم خونی و اعصاب مفید است و مغز و ستون فقرات را قوت می بخشد. این گیاه خوراکی با خواص تغذیه ای فوق العاده، منبع غنی از ویتامین های B ,K ,E ,D ,A و همچنین املاح معدنی نظیر کلسیم(Calcium)، اسیدفولیک(folic acid)، منیزیم(magnesium)، پتاسیم(potassium) به حساب می آید و البته مصرف خشک آن تأثیرگذارتر خواهد بود.

از دیگر فواید گیاه یونجه این است که حاوی مقدار قابل توجهی پروتئین است. علاوه بر این ریشه گیاه یونجه قابلیت آن را دارد که تا عمق 18 متری زمین هم پیشروی کرده و ویتامین ها و مواد معدنی بیشتری را از خاک جذب کند. بررسی های گذشته حاکی از آن است که مصرف گیاه یونجه می تواند در پاک سازی روده از مواد سمی موثر باشد. همچنین گیاه یونجه کلسترول بد را کاهش می دهد و در تصفیه خون نقش دارد.

خواص یونجه سلطان گیاهان دارویی

یونجه ی پخته ملین و خشک آن قابض است، تازه آن نفاخ و افزاینده شهوت است. مداومت در خوردن شربت یونجه چاق کننده و مولد خون صالح و ضماد کوبیده آن با عسل محلل ورم سرد و با سرکه محلل ورم گرم است. یونجه مدر حیض است خصوصاً چون در حمام یا بعد از آن تناول نمایید و جهت خشونت سینه و سرفه نافع است.

خوراک آن شیر و منی را زیاد می کند به خصوص تخم یونجه. مقدار ویتامین C آن 2 برابر جعفری و 4 برابر لیموترش است و ویتامین A آن از شب کوری جلوگیری می کند. یونجه همچنین مقداری ویتامین D داشته و سرشار از ویتامین K است که خوردن آن از خونریزی جلوگیری می کند و پخته آن برای رفع یبوست مفید است. ضماد پخته یونجه روزی 2 بار جهت رعشه مفید است.

ترکیبات شیمیایی
ترکیبات شیمیایی یونجه بر حسب آن که عمل تجزیه روی این گیاه جوان (قبل از گل دادن) یا در آغاز گل دادن و یا پس از پیدایش گل انجام گیرد تفاوت می نماید. به طوری که در گیاه جوان، مقدار پروتئین ها زیادتر از آغاز گل دادن و برعکس مواد سلولزی و هیدرات های کربن آن کمتر است. آنزیم های بسیاری در یونجه یافت می شود که از آن ها می توان به اینورتاز و پکتیناز اشاره کرد. یونجه شامل حدود 20 درصد پروتئین می باشد. علاوه بر این ها حاوی هیدرات های کربن، دیاستازها، نوعی ساپوتین با اثر عطسه آور، ستن ها، دو ماده رنگی، اسید فسفریک و ویتامین های مختلف است. در خاکستر آن مقدار زیادی آهک، پتاس، اسید فسفریک، کمی منیزیم، آهن و به مقدار جزئی آرسنیک و سیلیس است.

روش تهیه شربت با بهترین گیاهان داوریی یونجه

برای تهیه شربت یونجه 300 گرم یونجه خشک را در یک لیتر آب می جوشانند تا نصف شود، سپس آن را با فشار صاف نموده و با 900 گرم قند یا شکر شیرین کرده روزی 200 تا 300 گرم مصرف کند. یونجه را می توان دم کرده و آن را به صورت چای نوشید. همچنین می توان این گیاه را به صورت کپسول و همچون قرص های مولتی ویتامین روزانه مصرف کرد.

ترک اعتیاد با سلطان گیاهان دارویی یونجه

روش پزشکان قدیم ایران در معالجه اعتیاد، ساختن داروهایی بود که معتاد را نسبت به خود اعتیاد متنفر و حساس می کرد و برای این کار معمولاً از تعفن یونجه، افسنتین و چند گیاه دیگر استفاده می کردند. اخیراً داروسازان سنتی هند یونجه تازه را خرد کرده 2 ماه در الکل خیسانده و بعد یک استکان آن را با مقداری آب موقع خماری به معتاد می خورانند و بعد دستور می دهند که از ماده مورد اعتیاد خود استفاده کند. محلول الکلی یونجه به علت داشتن ماده صابونی (ساپونین) شخص را ناراحت کرده و نسبت به ماده مورد اعتیاد متنفر و بیزار می سازد و تا مدتی زیاد از آن بدش می آید. این روش سابقاً در ایران برای درمان اعتیاد به الکل بود، اکنون برای معالجه معتادان به تریاک و سیگار و حتی هروئین به کار رفته و نتایج عالی داده است.

خواص عرق یونجه

یونجه طبیعت معتدل دارد.
معالج رعشه و ناراحتی های عصبی
چاق کننده
نیروبخش
کاهش قند خون
ضد شبکوری
درمان نرمی استخوان
تصفیه خون
نرم کننده سینه
قابض
ازدیاد شیر مادران
قاعده آور
موثر در ترک اعتیاد
دارای ویتامین آ و ب

روش مصرف
سه فنجان در طول روز میل شود.

گیاهان دارویی آرام بخش، ضد افسردگی، مقوی اعصاب و محافظ اعصاب:

اسطوخودوس، بابونه، بادرنجبویه، بهارنارنج، جوی دوسر، جینسینگ، جینکو، چای، رازک، ریحان، زردچوبه، زعفران، سنبل الطیب، علف چای، کرفس، گل رنگ، گل ساعتی، گل گاوزبان، نعنا فلفلی و نعنا قمی.

گیاهان دارویی ادرارآور

بومادران، جعفری، چای، ذرت، قره قات، علف چای، کدوتنبل، کرفس، گزنه، گل رنگ، گل گاوزبان، لیموترش، مرزه، همیشه بهار و هویج.

گیاهان دارویی افزایش دهنده ی قوای جنسی

انیسون، بادام زمینی، توت فرنگی، پنج انگشت، جعفری، جینسینگ، رازیانه، ریحان، زردآلو، زعفران، سیر، شاه تره، شنبلیله، فلفل، کرفس، گردو، گشنیز، نعنا فلفلی، نعنا قمی، همیشه بهار و هویج.

گیاهان دارویی استروژنیکEstrogenic و ضد استروژنEstrogen (تنظیم کننده اختلالات هورمونی)

پنج انگشت، رازک، رازیانه، کتان.

گیاهان دارویی شیرافزا

انیسون، بادام زمینی، پنج انگشت، رازک، رازیانه، ریحان.

گیاهان دارویی ضد آلرژیAllergies (ضد حساسیت)

انگور، بادرنجبویه، خارمریم، دارچین، زردچوبه، شاه تره، نارنج

(Alzheimer)گیاهان دارویی ضد آلزایمر

اسطوخودوس، اکلیل کوهی، انگور، بادرنجبویه، جینکو، چای، ریحان، کرفس، مریم گلی

گیاهان دارویی ضد اسهال

اوکالیپتوس، به، بومادران، چای، دارچین، سیب، گون، ماست، مرزه

گیاهان دارویی ضد اکسیدان

آویشن، انگور، اکلیل کوهی، بابونه، بادام زمینی، توت فرنگی، جعفری، جین سینگ، جینکو، چای، خارمریم، ریحان، زردچوبه، زعفران، زنجفیل، زیتون، سویا، فلفل، قاصدک، قره قاط، علف چای، کدوتنبل، کرفس، کنگرفرنگی، گردو، لیموترش، مرزه، مریم گلی، نارنج، نعنا فلفلی، هویج.

گیاهان دارویی ضد تعریق و عطش

فلفل، لیموترش، مریم گلی، مرزه.

گیاهان دارویی ضد درد و التهاب

اسطوخودوس، اکلیل کوهی، اوکالیپتوس، بومادران، جعفری، خارمریم، زنجفیل، فلفل، قره قاط، علف چای، کرفس، گل رنگ، مرزه، همیشه بهار

گیاهان دارویی ضد سرطان

انگور، پیاز، توت فرنگی، جین سینگ، جینکو، چای، زردچوبه، سویا، سیر، فلفل، علف چای، کرفس، گون، ماست، مرزه، همیشه بهار، هویج.

گیاهان دارویی ضد سم

اکلیل کوهی، زیتون، سیر، فلفل، قاصدک، لیموترش، نعنا فلفلی.

گیاهان دارویی ضد میکروب(microbe)، ضد قارچ و ضد ویروس

آویشن، انگور، اکلیل کوهی، انیسون، اوکالیپتوس، بادرنجبویه، بارهنگ، بومادران، پیاز، پنج انگشت، جعفری، چای، حنا، دارچین، رازیانه، زردچوبه، زنجفیل، سرخارگل، سیر، عسل، فلفل، قره قاط، علف چای، کرفس، گردو، گشنیز، گل رنگ، ماست، مرزه، نعنا فلفلی، نعنا قمی، همیشه بهار

گیاهان دارویی قاعده آور

اسطوخودوس، اکلیل کوهی، انیسون، بابونه، بومادران، پنج انگشت، جعفری، رازک، زعفران، خارمریم، کرفس، گل رنگ.

lrmگیاهان دارویی کاهش دهنده اسید اوریک

اسفرزه، بارهنگ، جعفری، جو دو سر، زیتون، سرخ ولیک، کرفس، نارنج، هویج.

گیاهان دارویی کاهش دهنده ترشح شیر

جعفری، مریم گلی، هویج.

گیاهان دارویی کاهش دهنده قند خون

اسطوخودوس، اوکالیپتوس، پیاز، جو، جین سینگ، زیتون، سیر، شنبلیله، قاصدک، کدوتنبل، کرفس، کنگرفرنگی، گردو، گزنه، گشنیز، هویج.

گیاهان دارویی کاهش دهنده میل جنسی

رازک، مریم گلی، نعنا فلفلی.(همان طور که مشاهده می کنید نعنا فلفلی و خیلی از گیاهان دیگر هم در کاهش و هم در افزایش یک مورد خاص دیده می شوند، این مساله به این دلیل است که این گیاهان خواص تعدیل کننده دارند، مانند انگور که هم خاصیت لاغر کنندگی دارد و هم خاصیت چاق کنندگی.)

گیاهان دارویی محرک سیستم دفاعی بدن

آویشن، انگور، بابونه، بارهنگ، جو دو سر، جین سینگ، ختمی، زردچوبه، سرخارگل، سیر، قره قاط، مریم گلی.

گیاهان دارویی مسهل

انگور، اسفرزه، بادام، توت فرنگی، ختمی، زیتون، سنا، صبر زرد، کتان، کرچک، گون.

گیاهان دارویی موثر بر بهداشت و سلامت پوست

آواکادو، آویشن، اسیدهای گیاهی، انگور، بابونه، بادام، بادام زمینی، پنیرک، توت فرنگی، جو دو سر، حنا، خارمریم، ختمی، زیتون، شنبلیله، شیرین بیان، شاه تره، صبرزرد، عسل، گزنه، ماست، همیشه بهار، هویج.

گیاهان دارویی موثر بر اختلالات دستگاه تنفس

آویشن، اسفرزه، اوکالیپتوس، بارهنگ، بومادران، پنیرک، پیاز، جو، جین سینگ، جینکو، چای، ختمی، زردآلو، سیب، سرخارگل، شیرین بیان، عسل، فلفل، گل گاوزبان، مرزه، نعنا فلفلی، نعنا قمی.

گیاهان دارویی موثر بر قلب و عروق(کاهش چربی، کاهش کلسترول، کاهش فشار خون و موارد دیگر)

آواکادو، آویشن، اسفرزه، اکلیل کوهی، انگور، بابونه، بادام زمینی، بارهنگ، پیاز، جعفری، جو، جین سینگ، جینکو، چای، زنجفیل، زیتون، سرخ ولیک، سویا، سیب، سیر، شنبلیله، فلفل، قره قاط، علف چای، کتان، کدو تنبل، گزنه، کنگر فرنگی، گردو، گشنیز، گل رنگ، گل گاوزبان، لیموترش، ماست، نارنج، همیشه بهار، هویج.

گیاهان دارویی موثر بر دستگاه گوارش(ضد درد، نفخ و اسپاسم، ضد یبوست، مقوی و محرکه هضم)

آویشن، اکلیل کوهی، انیسون، اسطوخودوس، بابونه، بادرنجبویه، بومادران، به، توت فرنگی، پیاز، جعفری، جو دو سر، حنا، دارچین، رازک، رازیانه، ریحان، زردآلو، زردچوبه، زعفران، زنجفیل، سیر، شیرین بیان، عسل، علف چای، فلفل، قاصدک، قره قاط، کرفس، کنگر فرنگی، گشنیز، گل ساعتی، گل گاوزبان، گون، لیموترش، مرزه، مریم گلی، نارنج، نعنا فلفلی، نعنا قمی، همیشه بهار، هویج.

گیاهان دارویی موثر در اختلالات کبدی

انگور، انیسون، جعفری، چای، خارمریم، زردچوبه، سویا، سیر، شاه تره، قاصدک، کنگرفرنگی، گیاه رنگ، نارنج.

10 آنتی بیوتیک(Antibiotics) طبیعی برای درمان عفونت های بدن

آنتی بیوتیک ها به خصوص آنتی بیوتیک طبیعی انتخاب نهایی برای عفونت های باکتریایی هستند. آنتی بیوتیک های طبیعی بسیاری در اطراف ما وجود دارد. آنتی بیوتیک های طبیعی بسیار مقابل عفونت های باکتریایی تاثیر می گذارد. مصرف غیرضروری آنتی بیوتیک باعث می شود پزشک دارو را محدود کند.

آنتی

از مصرف سرخود این دارو خودداری کنید. این داروهای طبیعی در موارد مختلفی باعث پیشگیری و درمان می شوند، سیستم ایمنی بدن را بالا می برد و از عفونت جلوگیری می کند و برای کودکان مصرف این آنتی بیوتیک ها بهتر است:

بهترین آنتی بیوتیک های طبیعی

1. سیر : سیر مخصوصا سیر خام برای مقابله با آنتی بیوتیک بسیار مناسب است. سیر حاوی رادیکال های آزاد و آنتی اکسیدان است.

2. عسل : یکی دیگر از بهترین آنتی بیوتیک های طبیعی عسل است که برای بالا بردن سیستم ایمنی بدن مقابل باکتری استفاده می شود، همچنین برای درمان سوختگی و زخم مناسب است. چای گیاهی وقتی با عسل مخلوط شود به درمان عفونت های داخلی باکتریایی کمک می کند.

3. پیاز : پیاز هم مثل سیر است، پیاز و سیر بعد از پخته شدن خاصیت آنتی بیوتیکی خود را از دست می دهند. خوردن پیاز خام به کاهش درد، عفونت، سرماخوردگی و سرفه کمک می کند.

4. کلم : کلم یکی دیگر از آنتی بیوتیک های طبیعی است که ایمنی بدن را بالا میبرد و حاوی مقادیر فراوانی ویتامین C است. سالاد کلم یا آب کلم خام با عسل تاثیر شگفتی روی بدن می گذارد.

5. عصاره ی دانه ی گریپ فروت : عصاره گریپ فروت مقابل ویروس های بیشمار، باکتریها، انگل ها و گیاه های قارچی از بدن دفاع می کنند.

6. سرکه سیب : مطالعات نشان داده که سرکه سیب ویژگی آنتی بیوتیکی و ضدعفونی کنندگی دارد. شما می توانید به شکل های مختلف از سرکه سیب استفاده کنید.

7. روغن طبیعی نارگیل : روغن نارگیل ویژگی ضد عفونی کنندگی دارد که به بالا بردن ایمنی بدن و درمان بیماری ها کمک می کند.

8. زنجبیل : یکی از دسترس ترین آنتی بیوتیک های طبیعی زنجبیل است که در درمان سرماخوردگی ، آنفولانزا، حالت تهوع، درد مفاصل و دل درد استفاده می شود.

9. دارچین : دارچین یکی از ادویه های غنی است که غذا را خوشبو میکند و حاوی مقادیری آنتی بیوتیک است.

10. پرتقال : پرتقال و آناناس حاوی ویتامین c فراوانی است که ایمنی بدن را بالا می برد و بدن شما را سالم نگه می دارد.

۲۵ ادویه و گیاه دارویی برای لاغری و کاهش وزن سریع که اثبات شده اند

ا دلیل اصلی لاغر نشدن را پیدا کرده ایم. نخست این که، تقریبا هیچ کس به طور کامل و به درستی رژیم غذایی اش را رعایت نمی کند. ثانیا، برای از بین بردن چربی ها باید متابولیسم (سوخت و ساز) و گوارش را بهبود ببخشید. در این خصوص، متخصصان طب آیورودا استفاده از گیاهان دارویی و ادویه ها را توصیه می کنند.

بنابراین، ما نیز در این مورد پژوهشی به عمل آوردیم و آن را آزمایش کردیم. باور کردنی نبود؛ سه کیلوگرم کاهش وزن، فقط ظرف یک ماه! بهترین قسمت ماجرا هم این است که این ادویه و گیاهان دارویی عارضه ی جانبی ندارند و تقریبا به آسانی قابل تهیه هستند. بنابراین، بانوان گرامی! اگر هیچ روشی برای تان کارساز نشده است، این مقاله را که حاوی ۲۵ ادویه و گیاه دارویی برای لاغری و کاهش وزن سریع که اثبات شده است، تا انتها بخوانید، و خودتان تغییر را تجربه کنید. تا انتهای این مقاله، با همراه باشید!

بهترین ادویه و گیاه دارویی برای کاهش وزن

۱. جینسینگ

جینسینگ گیاهی است چند ساله، که به آهستگی رشد می کند و ریشه هایی گوشتی دارد. این گیاه عمدتا در نواحی سردسیر واقع در چین، بوتان، آمریکای شمالی، کره، و شرق سیبری رشد می کند. قرن ها است از این گیاه به عنوان دارو در کشور چین استفاده می شود. پژوهش ها نشان داده اند، از جینسینگ می توان برای درمان استرس، دیابت، کلسترول بالا، و هم چنین تنظیم سطح قند خون استفاده کرد. استرس، به هم خوردن تنظیم قند خون، و کلسترول بالا، همگی به از دست رفتن سلامتی و افزایش وزن منجر می شوند. هم چنین، جینسینگ به افزایش متابولیسم (سوخت و ساز) و میزان انرژی مورد نیاز در طول روز نیز کمک می کند. از این رو، نوشیدن دمنوش (چای) جینسینگ عوامل بروز افزایش وزن را از شما دور می کند.

نحوه ی خرید جینسینگ

جینسینگ را می توانید به صورت آنلاین، یا از طریق داروخانه ها، عطاری ها، و مراکز تخصصی آیورودا تهیه کنید.

میزان مصرف جینسینگ برای کاهش وزن

الف. روزی دو بار، ۵ گرم عصاره ی جینسینگ مصرف کنید. بعد از دو هفته، می توانید میزان مصرف جینسینگ را به ۲ گرم کاهش دهید.
ب. روزی دو مرتبه، ۱۵ الی ۲۵ قطره عصاره ی جینسینگ را در چای یا آب معمولی بچکانید و بنوشید.

نحوه ی تهیه دمنوش جینسینگ برای کاهش وزن

مواد مورد نیاز

الف. ۳ قاشق غذاخوری عصاره ی جینسینگ
ب. ۵۰۰ میلی لیتر آب
پ. یک قاشق غذاخوری آب لیمو
ت. نصف قاشق چای خوری پودر دارچین

دستورالعمل

الف. آب را در یک ظرف بجوشانید و ۵ دقیقه کنار بگذارید تا خنک شود.
ب. عصاره ی جینسینگ را داخل آب بریزید و ۵ دقیقه صبر کنید تا دم بکشد.
پ. آب را از صافی عبور دهید و آب لیمو و پودر دارچین را نیز به آن بیفزایید.
ت. قبل از مصرف، این دمنوش را خوب به هم بزنید.

فواید استفاده از این گیاه دارویی برای لاغری

عصاره ی جینسینگ به آرامش، افزایش سطح انرژی و میزان متابولیسم (سوخت و ساز)، کاهش کلسترول، و تنظیم سطح قند خون کمک می کند. دارچین نیز با کاهش سطح کلسترول بدن و کاهش فشار خون به کاهش وزن کمک می کند. آب لیمو هم سرشار از ویتامین C است که باعث تقویت دستگاه ایمنی بدن می شود؛ این دمنوش غنی از فیبر است و به کاهش اشتها نیز کمک می کند.

موارد احتیاط

هرگز در مصرف جینسینگ زیاده روی نکنید؛ و در صورت بروز هرگونه واکنش آلرژیک (حساسیتی) فورا به پزشک مراجعه کنید.

۲. چای سبز

بدون شک، همواره چای سبز به عنوان بهترین دمنوش گیاهی برای کاهش وزن شناخته می شود. چای سبز غنی از آنتی اکسیدان هایی به نام کاتچین است. یکی از انواع کاتچین ها، به نام اپی گالوکاتچین گالات، به عنوان عاملی برای افزایش متابولیسم (سوخت و ساز) شناخته می شود. هم چنین، با این که چای سبز در مقایسه با قهوه از کافئین کم تری برخوردار است، ولی کافئین موجود در آن نیز به چربی سوزی و بهبود عملکرد ماهیچه ها کمک می کند. به علاوه، چای سبز عامل بسیار خوبی برای سرکوب اشتها است؛ اگر ۳۰ دقیقه قبل از غذا مقداری چای سبز بنوشید، اشتهای تان کم می شود و غذای کم تری نوش جان خواهید کرد.

نحوه ی خرید چای سبز

چای سبز را می توانید از فروشگاه های محلی، عطاری ها، و فروشگاه های اینترنتی خریداری کنید.

میزان مصرف چای سبز برای کاهش وزن

برای تهیه ی یک فنجان چای سبز، بهتر است مستقیما از برگ های این چای استفاده کنید. می توانید در طول روز به اندازه ی ۴ فنجان چای سبز بنوشید. بهترین راه این است که ۲۰ الی ۳۰ دقیقه قبل از غذا، یک فنجان چای سبز بنوشید.

نحوه ی تهیه ی چای سبز برای کاهش وزن

مواد مورد نیاز

الف. ۲ قاشق چای خوری برگ چای سبز
ب. یک فنجان آب
پ. یک چهارم قاشق چای خوری دارچین

دستورالعمل

الف. آب را بجوشانید.
ب. پودر دارچین را به آب اضافه کنید و ۲ دقیقه حرارت دهید.
پ. شعله را خاموش کنید و برگ های چای سبز را به آب بیفزایید.
ت. اجازه دهید چای سبز به مدت ۵ الی ۷ دقیقه دم بکشد.
ث. دمنوش را صاف کنید و پیش از مصرف به خوبی به هم بزنید.

فواید استفاده از این گیاه دارویی برای لاغری

چای سبز و دارچین از جمله عواملی قدرتمند برای کاهش وزن به شمار می روند. چای سبز متابولیسم (سوخت و ساز) را افزایش می دهد و چربی ها را آب می کند. دارچین نیز با تنظیم قند خون، تنظیم سطح انسولین بدن، کاهش کلسترول، و سرکوب اشتها به کاهش وزن کمک می کند.

موارد احتیاط

مصرف بیش از اندازه ی چای سبز ممکن است به بی خوابی، اسهال، استفراغ، سوزش سر معده، و سرگیجه منجر شود.

۳. آلوئه ورا

آلوئه ورا گیاهی بدون ریشه است که برگ هایی گوشتی دارد. برگ های آلوئه ورا حاوی ماده ای ژله ای شکل هستند و برای درمان مشکلات پوست و مو، روده، و هم چنین برای کمک به کاهش وزن کاربرد دارند. آلوئه ورا حاوی آنتی اکسیدان هایی است که به سم زدایی و پاکسازی بدن، بهبود متابولیسم (سوخت و ساز)، و تامین ویتامین هایی برای بهبود کارکرد بدن کمک می کنند.

نحوه ی خرید

عصاره ی آلوئه ورا را می توانید از داروخانه ها، فروشگاه های مواد غذایی، مراکز تخصصی آیورودا، و عطاری ها خریداری کنید. هم چنین برای استفاده موضعی از آلوئه ورا، می توانید این گیاه را در خانه نیز پرورش دهید.

میزان مصرف

هر روز می توانید یک تا دو قاشق چای خوری عصاره ی آلوئه ورا میل کنید. یا این که می توانید ژل داخل برگ های آلوئه ورا را خارج کنید و آن را با اسموتی یا آب میوه ی صبحانه تان نوش جان کنید.

نحوه ی استفاده از آلوئه ورا برای کاهش وزن

مواد مورد نیاز

الف. یک قاشق چای خوری ژل آلوئه ورا
ب. یک فنجان آب

دستورالعمل

الف. ژل آلوئه ورا را با استفاده از پشت قاشق، به خوبی له کنید.
ب. مقداری آب به آن بیفزایید و خوب به هم بزنید.

فواید استفاده از این گیاه دارویی برای لاغری

مصرف ترکیب آب و آلوئه ورا هنگام صبح، از سلامت پوست و موی تان محافظت می کند. این نوشیدنی به حفظ سلامتی دستگاه گوارش و تسریع در کاهش وزن نیز کمک می کند.

موارد احتیاط

از ژل آلوئه ورا وحشی (غیر پرورشی) برای مصارف خوراکی یا موضعی استفاده نکنید.

ادویه و گیاه دارویی برای لاغری ۴: دارچین

این چاشنی محبوب هندی دارای طعمی شیرین و قوی است. دارچین به تسریع متابولیسم (سوخت و ساز) کمک می کند. این چاشنی به تنظیم قند خون نیز کمک می کند. به علاوه، دارچین نقش بسیار مهمی در کاهش قند خون، کلسترول ال دی ال، و تری گلیسیرید ایفا می کند. دارچین با این همه خاصیت، به چاشنی ایده آلی برای مبتلایان به دیابت تبدیل شده است. هم چنین، دارچین با بهبود متابولیسم (سوخت و ساز) گلوکز، به تنظیم قند خون کمک می کند.

نحوه ی خرید

دارچین را می توانید از تمام فروشگاه های مواد غذایی و عطاری ها خریداری کنید.

میزان مصرف

یک الی دو قاشق چای خوری پودر دارچین یا یک عدد چوب دارچین را به مدت یک شب در آب بخیسانید. هر روز صبح، ترکیب آب و دارچین را به صورت ناشتا بنوشید؛ این کار را به مدت چهار هفته تکرار کنید تا به نتایج دلخواه برسید.

حوه ی تهیه ی دمنوش (چای) دارچین برای کاهش وزن

مواد مورد نیاز

الف. یک قاشق چای خوری پودر دارچین
ب. یک فنجان آب

دستورالعمل

الف. آب را بجوشانید.
ب. پودر دارچین را داخل آب بریزید و اجازه دهید ۲ الی ۳ دقیقه دیگر بجوشد.
پ. دمنوش (چای) دارچین را صاف کنید و بنوشید.

فواید استفاده از این گیاه دارویی برای لاغری

دارچین به سرکوب اشتها، کاهش کلسترول بد، و تسریع متابولیسم (سوخت و ساز) کمک می کند. آب گرم نیز باعث دفع تمام سموم می شود و به بهبود اجابت مزاج کمک می کند؛ از این طریق، مصرف دارچین باعث پیشگیری از نفخ معده نیز می شود.

موارد احتیاط

برای کاهش وزن هرگز از دارچین چینی استفاده نکنید؛ به این منظور، همیشه از دارچین سیلان استفاده کنید.

ادویه و گیاه دارویی برای لاغری ۵: هل

هل یکی دیگر از چاشنی های محبوب هندی است که با طعم منحصر به فردش دارای خاصیت گرمازایی نیز هست به این معنی که چربی ها را به عنوان سوخت می سوزاند تا بدن را گرم نگه دارد. هم چنین، هل متابولیسم (سوخت و ساز) را بهبود می بخشد و به این ترتیب، به بدن کمک می کند چربی بیش تری بسوزاند. این چاشنی از تشکیل گاز و بروز نفخ معده به سرعت پیشگیری می کند. از گذشته تا کنون، هل به شکل گسترده ای در نظام پزشکی باستانی هندوستان (آیورودا) کاربرد داشته است. برای بالا بردن میزان متابولیسم (سوخت و ساز) در بدن تان مقداری هل به غذاهای تان اضافه کنید.

نحوه ی خرید

هل را می توانید از تمام فروشگاه های مواد غذایی و داروهای گیاهی خریداری کنید.

میزان مصرف

روزی یک مرتبه، یک قاشق چای خوری پودر هل مصرف کنید.

نحوه ی استفاده از هل برای کاهش وزن

مواد مورد نیاز

الف. یک قاشق چای خوری پودر هل
ب. یک فنجان آب
پ. یک قاشق غذاخوری برگ چای سبز

دستورالعمل

الف. آب را بجوشانید.
ب. پودر هل را به آن اضافه کنید و اجازه دهید دو دقیقه ی دیگر نیز بجوشد.
پ. حرارت را خاموش کنید و برگ های چای سبز را نیز اضافه کنید.
ت. اجازه دهید این مواد به مدت ۵ دقیقه در آب دم بکشند.
ث. دمنوش حاصل را صاف کنید و پیش از مصرف به خوبی به هم بزنید.

فواید استفاده از این گیاه دارویی برای لاغری

چای سبز باعث افزایش متابولیسم (سوخت و ساز) می شود و به دفع سموم از بدن کمک می کند. هل دمای داخلی بدن را افزایش می دهد، و از این طریق به آب شدن چربی های اضافی کمک می کند. اگر می خواهید وزن تان را کاهش دهید، با این دمنوش حتما موفق خواهید شد.

موارد احتیاط

بیش از اندازه هل مصرف نکنید، زیرا ممکن است به ابتلا به اسهال و استفراغ منجر شود.

ادویه و گیاه دارویی برای لاغری ۶: سیر

این گیاه دارویی با خواص درمانی سحرآمیزش می تواند به درمان بیماری های قلبی عروقی، بهبود دستگاه ایمنی بدن، درمان سرماخوردگی معمولی، و حتی مبارزه علیه سرطان های مرگبار کمک کند. پژوهش های اخیر نشان داده اند، این چاشنی سحرانگیز می تواند چربی های دور کمر را آب کند. سیر حاوی ترکیب منحصر به فردی به نام آلیسین است که احساس شدید گرسنگی را سرکوب می کند و متابولیسم (سوخت و ساز) را افزایش می دهد.

نحوه ی خرید

سیر را می توانید از تمام فروشگاه های مواد غذایی و تمام سبزی فروشی ها تهیه کنید.

میزان مصرف

برای کسب بهترین نتیجه می توانید هر روز یک حبه سیر میل کنید. هم چنین می توانید سیر را به دستورالعمل غذایی روزانه تان اضافه کنید تا غذاهای تان خوش طعم و بو شوند و خودتان نیز وزن کم کنید.

نحوه ی استفاده از سیر برای کاهش وزن

مواد مورد نیاز

الف. یک حبه سیر
ب. یک فنجان آب
پ. آب نصف لیمو

دستورالعمل

الف. با استفاده از هاون، حبه سیر را بکوبید.
ب. آن را داخل یک فنجان آب بریزید.
پ. آب لیمو را به آن اضافه کنید و خوب به هم بزنید؛ این ترکیب را یک جا سر بکشید.

فواید استفاده از این گیاه دارویی برای لاغری

آب لیمو به ملایم شدن طعم و بوی تند سیر کمک می کند. لیمو غنی از ویتامین C است که می تواند متابولیسم (سوخت و ساز) را بالا ببرد. سیر به کاهش کلسترول و بهبود وضعیت قلب کمک می کند؛ این چاشنی دارای خواص ضد سرطانی است، و با جلوگیری از احساس شدید گرسنگی به کاهش وزن نیز کمک می کند.

موارد احتیاط

در مصرف سیر زیاده روی نکنید، زیرا به راحتی نمی توانید از شر بوی تند و زننده اش خلاص شوید. زیاده روی در مصرف سیر می تواند باعث بالا رفتن دمای بدن، و بروز حالت تهوع و اسهال شود.

۷. فلفل هندی

فلفل هندی، جزء اصلی رژیم غذایی مشهور خواننده ی بزرگ، بیانسه، به نام رژیم پاکسازی کل، غنی از کپسایسین است؛ این ماده عامل اصلی تندی و حرارت فلفل است. کپسایسین، به عنوان یک عامل گرمازای مشهور، باعث سوختن چربی ها می شود تا از این راه گرما ایجاد کند. گفته می شود این ماده بافت های چربی را حل می کند و میزان جذب کالری را کاهش می دهد. هم چنین، فلفل هندی به کاهش سطح چربی خون نیز کمک می کند.

نحوه ی خرید

فلفل هندی را می توانید از تمام فروشگاه های محلی تهیه کنید.

میزان مصرف

روزی دو بار، به اندازه ی یک چهارم قاشق چای خوری فلفل هندی را به همراه آب میوه یا اسموتی مورد علاقه تان نوش جان کنید.

نحوه ی استفاده از فلفل هندی برای کاهش وزن

مواد مورد نیاز

الف. یک چهارم قاشق چای خوری فلفل هندی
ب. یک عدد لیمو
پ. یک فنجان آب

دستورالعمل

الف. آب لیمو را بگیرید و در یک لیوان بریزید.
ب. آب و فلفل هندی را به آن اضافه کنید.
پ. این نوشیدنی را خوب به هم بزنید و میل کنید.

فواید استفاده از این گیاه دارویی برای لاغری

تندی فلفل هندی به خوبی توسط طعم ترش و اسیدی لیمو متعادل می شود. هر دو ماده ی موجود در این نوشیدنی با افزایش متابولیسم (سوخت و ساز) و سوزاندن چربی های بدن به کاهش وزن کمک می کنند.

موارد احتیاط

برای سرعت بخشیدن به کاهش وزن، هرگز مقدار زیادی فلفل هندی مصرف نکنید. این کار فقط به ایجاد ناراحتی معده، سرگیجه، و استفراغ منجر می شود.

ادویه و گیاه دارویی برای لاغری ۸: فلفل سیاه

وقتی درباره ی فلفل صحبت می کنیم، نباید فلفل سیاه را نیز فراموش کنیم. فلفل سیاه، پسر عموی فلفل هندی، غنی از پیپرین است. پیپرین همان ماده ای است که باعث ایجاد طعم خاص و متمایز فلفل سیاه شده است. یکی از ویژگی های خاص این ماده جلوگیری از شکل گیری سلول های چربی است که از این طریق می تواند به کاهش وزن کمک کند. برای بالا بردن سرعت فرایند چربی سوزی می توانید فلفل هندی را با فلفل سیاه ترکیب کنید.

نحوه ی خرید

فلفل سیاه را می توانید از تمام فروشگاه های مواد غذایی خریداری کنید.

میزان مصرف

روزانه می توانید ۵ دانه ی فلفل سیاه را بجوید یا این که پودر فلفل سیاه را به آب میوه یا دستورالعمل غذای روزانه تان بیفزایید.

نحوه ی استفاده از فلفل سیاه برای کاهش وزن

مواد مورد نیاز

الف. یک چهارم قاشق چای خوری فلفل سیاه خرد شده ی تازه
ب. نصف قاشق چای خوری عسل
پ. یک فنجان آب گرم

دستورالعمل

الف. عسل و فلفل سیاه را به آب گرم اضافه کنید.
ب. این ترکیب را خوب به هم بزنید و بنوشید.

فواید استفاده از این گیاه دارویی برای لاغری

فلفل سیاه با پیشگیری از تکثیر سلول های چربی به کاهش وزن کمک می کند؛ عسل نیز دستگاه ایمنی بدن را تقویت، و از سلامت روده ها محافظت می کند. این نوشیدنی به دفع سموم از بدن کمک می کند، و مصرف مرتب آن، باعث درخشندگی و خوش رنگی پوست می شود.

موارد احتیاط

مصرف بیش از اندازه ی فلفل سیاه ممکن است باعث بروز ادم یا ورم، ناراحتی معده، و مشکلات تنفسی شود.

۹. زنجبیل

زنجبیل متابولیسم (سوخت و ساز) را تا ۲۰ درصد افزایش می دهد و از این طریق، سرعت فرایند کالری سوزی را بالا می برد. تکه ی کوچکی از این چاشنی را به غذاهای تان اضافه کنید و شاهد مبارزه ی آن با چاقی تان باشید. از زنجبیل، هم چنین، برای درمان گلو درد و شمار دیگری از وضعیت های مختلف استفاده می شود. زنجبیل دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است که باعث آرامش روده ها می شوند. هم چنین، طبق شواهد علمی، زنجبیل دارای خاصیت فعال سرکوب کنندگی اشتها است؛ یعنی با مصرف این گیاه دارویی هرگز پرخوری نخواهید کرد.

نحوه ی خرید

زنجبیل را می توانید از عطاری ها و برخی سبزی فروشی ها تهیه کنید.

میزان مصرف

می توانید حدود یک و نیم سانتی متر ریشه ی زنجبیل را بجوید یا این که آن را به آب میوه، اسموتی، یا غذاهای مورد علاقه تان اضافه کنید.

نحوه ی تهیه ی دمنوش (چای) زنجبیل

مواد مورد نیاز

الف. یک و نیم سانتی متر ریشه ی زنجبیل
ب. یک قاشق چای خوری عسل
پ. یک فنجان آب

دستورالعمل

الف. آب را بجوشانید.
ب. با استفاده از هاون، زنجبیل را بکوبید.
پ. زنجبیل کوبیده شده را به آب جوش اضافه کنید.
ت. اجازه دهید این مواد ۲ دقیقه ی دیگر نیز بجوشند.
ث. حرارت را خاموش کنید و عسل را به ترکیب بیفزایید.
ج. دمنوش (چای) زنجبیل را صاف کنید و قبل از مصرف، خوب به هم بزنید.

فواید استفاده از این گیاه دارویی برای لاغری

زنجبیل به بهبود وضعیت روده، دفع سموم از روده ها، پیشگیری از عفونت گلو، و چربی سوزی در بدن کمک می کند. عسل نیز با ملایم کردن طعم تند زنجبیل، به این نوشیدنی شیرینی می بخشد و باعث تقویت دستگاه ایمنی بدن نیز می شود.

موارد احتیاط

از زیاده روی در مصرف زنجبیل پرهیز کنید، زیرا این کار به بروز حالت تهوع، گاز معده، و ناراحتی معده منجر می شود.

ادویه و گیاه دارویی برای لاغری ۱۰: زیره

زیره نیز یکی دیگر از چاشنی های محبوب است که تقریبا در تمام دستورالعمل های تهیه ی غذاهای هندی کاربرد دارد. زیره انرژی لازم را برای بدن تامین می کند و برای دستگاه گوارش بسیار مفید است. همین خاصیت مفید زیره برای دستگاه گوارش، آن را به عامل موثری برای کاهش وزن تبدیل کرده است.

نحوه ی خرید

دانه های زیره را می توانید از عطاری ها یا فروشگاه های محلی تهیه کنید.

میزان مصرف

۲ قاشق چای خوری دانه ی زیره را در آب بخیسانید یا یک قاشق چای خوری پودر زیره را در آب میوه یا غذا بریزید و میل کنید.

نحوه ی استفاده از زیره برای کاهش وزن

مواد مورد نیاز

الف. ۲ قاشق چای خوری دانه ی زیره
ب. یک فنجان آب
پ. نصف قاشق چای خوری پودر عسل

دستورالعمل

الف. دانه های زیره را یک شب در آب بخیسانید.
ب. سپس، آب را حرارت دهید تا گرم شود.
پ. ترکیب آب و زیره را صاف کنید و عسل را به آن بیفزایید.
ت. قبل از مصرف، این نوشیدنی را خوب به هم بزنید.

فواید استفاده از این گیاه دارویی برای لاغری

دانه های زیره برای حفظ سلامتی روده ها و دستگاه گوارش بسیار مفید هستند. هم چنین، زیره به بهبود کیفیت خواب، کاهش خطر ابتلا به اختلالات تنفسی، درمان سرماخوردگی معمولی، درمان کم خونی، و تسکین اختلالات پوستی کمک می کند. عسل نیز یک عامل ضد باکتری است و به دفع سموم از بدن کمک می کند. این نوشیدنی، در صورت مصرف مرتب، به عنوان یک معجون سحرآمیز عمل می کند.

موارد احتیاط

مصرف بیش از اندازه ی زیره می تواند باعث نفخ معده، اسهال، و اسپاسم روده شود.

۱۱. زردچوبه

زردچوبه ریشه ا ی رنگدانه ای با رنگ زرد روشن است؛ گیاه زردچوبه جزء گیاهان بومی جنوب آسیا به شمار می رود. قرن ها است در هندوستان از زردچوبه به عنوان دارو استفاده می شود. کورکومین، ترکیبی که باعث زرد رنگ شدن زردچوبه است، می تواند به آب شدن چربی های بدن کمک کند. زردچوبه به کاهش سطح کلسترول بد و کاهش التهاب نیز کمک می کند.

نحوه ی خرید

زردچوبه را می توانید تقریبا از تمام فروشگاه های مواد غذایی خریداری کنید.

میزان مصرف

هر روز می توانید حدود یک و نیم سانتی متر از ریشه ی زردچوبه را بجوید یا نصف الی ۲ قاشق چای خوری پودر زردچوبه را به طرق مختلف میل کنید.

نحوه ی استفاده از زردچوبه برای کاهش وزن

مواد مورد نیاز

الف. یک نیم سانتی متر از ریشه ی زردچوبه
ب. یک فنجان آب گرم
پ. آب نصف لیمو

دستورالعمل

الف. ابتدا با هاون، زردچوبه را بکوبید.
ب. آن را به آب گرم اضافه کنید.
پ. آب لیمو را نیز اضافه کنید.
ت. این نوشیدنی را خوب به هم بزنید و میل کنید.

فواید استفاده از این گیاه دارویی برای لاغری

این نوشیدنی فرایند کاهش وزن را تسریع می کند؛ و باعث بهبود وضعیت سلامت روده ها و هم چنین پوست می شود. به علاوه، مصرف این معجون از بروز عفونت های میکروبی پیشگیری، و به التیام زخم ها و کاهش دردها نیز کمک می کند.

موارد احتیاط

مصرف بیش از اندازه ی زردچوبه می تواند باعث بروز حالت تهوع، افزایش خونریزی در دوران قاعدگی، و کاهش فشار خون شود.

۱۲. رزماری

رزماری گیاهی چند ساله است که برگ هایی سبز رنگ و سوزنی شکل دارد. از رزماری معمولا در پخت غذا استفاده می شود؛ هم چنین، دمنوش (چای) رزماری نیز به کاهش وزن کمک می کند. رزماری منبعی غنی از آنزیمی به نام لیپاز است. لیپاز مسئول تجزیه ی مولکول های چربی است. هم چنین، رزماری حاوی فیبر است که می تواند از جذب چربی پیشگیری کند و مدت زمان بیش تری سیر نگه تان دارد.

نحوه ی خرید

رزماری را می توانید از برخی فروشگاه های محلی یا عطاری ها تهیه کنید.

میزان مصرف

روزی سه بار، ۴۰۰ میلی گرم قرص رزماری بخورید. هم چنین می توانید از رزماری خشک یا تازه در غذاهای تان استفاده کنید.

نحوه ی استفاده از رزماری برای کاهش وزن

مواد مورد نیاز

الف. یک قاشق چای خوری رزماری تازه
ب. یک فنجان آب

دستورالعمل

الف. آب را بجوشانید.
ب. حرارت را خاموش کنید و رزماری را به آب بیفزایید.
پ. اجازه دهید رزماری ۵ الی ۷ دقیقه در آب جوش دم بکشد.
ت. این دمنوش را صاف کنید و بنوشید.

فواید استفاده از این گیاه دارویی برای لاغری

رزماری گوارش را بهبود می بخشد و متابولیسم (سوخت و ساز) را بالا می برد. هم چنین، این گیاه دارویی به دفع سموم از روده ها و پیشگیری از نفخ معده کمک می کند.

موارد احتیاط

از زیاده روی در مصرف رزماری خودداری کنید؛ زیرا این کار ممکن است به اسهال و حالت تهوع منجر شود. هم چنین از مصرف این گیاه دارویی در دوران بارداری خودداری کنید.

۱۳. تخم شنبلیله

شنبلیله جزء گیاهان بومی مناطق غرب آسیا، مدیترانه، و جنوب اروپا است. شنبلیله به طور گسترده برای درمان التهاب، یبوست، چاقی مفرط، سندرم تخمدان پلی کیستیک، و کمک به کاهش کلسترول استفاده می شود.

نحوه ی خرید

تخم شنبلیله را می توانید از عطاری ها و برخی فروشگاه های مواد غذایی تهیه کنید.

میزان مصرف

روزی یک بار، ۲ قاشق چای خوری تخم شنبلیله را به همراه یک فنجان آب میل کنید.

نحوه ی استفاده از تخم شنبلیله

مواد مورد نیاز

الف. ۲ قاشق چای خوری تخم شنبلیله
ب. یک فنجان آب

دستورالعمل

الف. ۲ قاشق چای خوری تخم شنبلیله را به مدت یک شب در آب بخیسانید.
ب. صبح فردا، ترکیب آب و شنبلیله را از صافی عبور دهید و به صورت ناشتا بنوشید.

فواید استفاده از این گیاه دارویی برای لاغری

این نوشیدنی متابولیسم (سوخت و ساز) را افزایش می دهد، از چاقی مفرط ناشی از استرس و التهاب پیشگیری می کند، سموم را از روده ها دفع می کند، و خطر ابتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک را نیز کاهش می دهد.

موارد احتیاط

از مصرف تخم شنبلیله در دوران بارداری خودداری کنید.

۱۴. دانه خردل

دانه ی خردل به دانه های سیاه رنگ یا سفید مایل به زرد گیاه خردل گفته می شود. این گیاه عمدتا در هندوستان، نپال، لهستان، کانادا، و ایالات متحده رشد می کند. از دانه ی خردل عمدتا به عنوان چاشنی در انواع کاری های هندی و سس سالاد استفاده می شود. این دانه ها کربوهیدرات و کالری اندکی به همراه دارند و غنی از ویتامین هایی نظیر ویتامین B12، اسید فولیک، تیامین، و نیاسین هستند. هم چنین، دانه ی خردل غنی از اسیدهای چرب امگا-۳ نیز هست و به کاهش سطح کلسترول بد نیز کمک می کند.

نحوه ی خرید

دانه ی خردل را می توانید از برخی فروشگاه های مواد غذایی و عطاری ها تهیه کنید.

میزان مصرف

از دانه ی خردل می توانید در غذاها یا تهیه ی سس کم کالری سالاد استفاده کنید.

نحوه ی استفاده از خردل برای کاهش وزن

مواد مورد نیاز

الف. یک قاشق چای خوری دانه ی خردل
ب. یک قاشق چای خوری روغن زیتون
پ. یک قاشق چای خوری آب لیمو

دستورالعمل

الف. دانه های خردل را به مدت ۳۰ دقیقه در آب بخیسانید.
ب. با استفاده از هاون، دانه ها را بکوبید.
پ. روغن زیتون و آب لیمو را به دانه های کوبیده شده ی خردل بیفزایید.
ت. این ترکیب را خوب به هم بزنید و به عنوان سس سالاد استفاده کنید.

فواید استفاده از این گیاه دارویی برای لاغری

این سس سالاد کم کالری پر از مزه است و به سالادتان انرژی و هیجان می بخشد. این سس سرشار از فیبر است؛ به همین خاطر، از ایجاد حس شدید گرسنگی جلوگیری می کند. چربی های سالم موجود در دانه ی خردل از بروز التهاب پیشگیری می کنند. این مسئله باعث پیشگیری از بروز اضافه وزن ناشی از التهاب می شود.

موارد احتیاط

مصرف بیش از اندازه ی دانه ی خردل ممکن است باعث سوزش سر معده و ناراحتی معده شود.

ادویه و گیاه دارویی برای لاغری ۱۵: تخم گشنیز

از این چاشنی خوشبو معمولا در تهیه ی غذاهای هندی، بنگلادشی، و پاکستانی استفاده می شود. هنگامی که دانه های گیاه گشنیز به تدریج قهوه ای رنگ می شوند، آن ها را برداشت می کنند. تخم گشنیز سرشار از آنتی اکسیدان، چربی های سالم، و مواد معدنی نظیر مس، پتاسیم، روی (زینک)، کلسیم، منیزیوم است. این دانه غنی از ویتامین C نیز هست که باعث تقویت ایمنی بدن می شود.

نحوه خرید

تخم گشنیز یا پودر تخم گشنیز را می توانید از عطاری ها خریداری کنید.

میزان مصرف

از تخم گشنیز می توانید به عنوان چاشنی در کاری هندی استفاده کنید؛ یا این که دو قاشق چای خوری تخم گشنیز را در آب بخیسانید و هنگام صبح میل کنید.

نحوه ی استفاده از تخم گشنیز برای کاهش وزن

مواد مورد نیاز

الف. ۲ قاشق چای خوری تخم گشنیز
ب. یک فنجان آب
پ. نصف قاشق چای خوری پودر دارچین

دستورالعمل

الف. تخم گشنیز را به مدت یک شب در آب بخیسانید.
ب. صبح فردا، آب را از صافی عبور دهید.
پ. پودر دارچین را در آب بریزید و ۱۰ دقیقه صبر کنید.
ت. پیش از مصرف، بار دیگر این نوشیدنی را صاف کنید.

فواید استفاده از این گیاه دارویی برای لاغری

مصرف تخم گشنیز برای گوارش، جذب، و حفظ سلامت روده ها بسیار مفید است. از همین طریق، تخم گشنیز سرعت متابولیسم (سوخت و ساز) را حفظ می کند و کالری های مصرف شده را می سوزاند. دارچین نیز با پیشگیری از تکثیر سلول های چربی به کاهش وزن کمک می کند.

موارد احتیاط

در دوران بارداری یا پیش از انجام عمل جراحی از مصرف تخم گشنیز خودداری کنید.

۱۶. دانه رازیانه

دانه های رازیانه از گیاه رازیانه برداشت می شوند؛ این گیاه عضو خانواده ی هویج است. رازیانه به طور گسترده به عنوان چاشنی غذا استفاده می شود؛ هم چنین، این چاشنی دارای کاربردهای دارویی نیز هست. دانه ی رازیانه دارای طعم شیرینی است و به بهبود گوارش کمک می کند. این چاشنی غنی از آنتی اکسیدان، فیبر غذایی، ویتامین، و مواد معدنی است.

نحوه ی خرید

دانه ی رازیانه را می توانید از عطاری ها و برخی فروشگاه های مواد غذایی خریداری کنید.

میزان مصرف

روزانه ۲ قاشق چای خوری دانه ی رازیانه یا یک قاشق چای خوری پودر دانه ی رازیانه میل کنید.

نحوه ی استفاده از دانه ی رازیانه برای کاهش وزن

مواد مورد نیاز

الف. ۲ قاشق چای خوری دانه ی رازیانه
ب. یک فنجان آب

دستورالعمل

الف. دانه های رازیانه را به مدت یک شب در آب بخیسانید.
ب. صبح فردا، آب را صاف کنید و بنوشید.

فواید استفاده از این گیاه دارویی برای لاغری

دانه های رازیانه غنی از فیبر غذایی هستند؛ از این رو، می توانند با چسبیدن به مولکول های چربی، از جذب چربی پیشگیری کنند. هم چنین، دانه های رازیانه غنی از آنتی اکسیدان هستند و می توانند به دفع سموم و پیشگیری از نفخ معده کمک کنند. این گیاه دارویی با جذب آب در طول دستگاه گوارش باعث تسکین یبوست می شود.

موارد احتیاط

مصرف بیش از اندازه ی دانه ی رازیانه ممکن است باعث بروز اسهال و حالت تهوع شود.

۱۷. گیاه قاصدک

قاصدک فقط یک گیاه زیبا و تزیینی نیست، بلکه قابل خوردن نیز هست. در واقع، گیاه قاصدک سرشار از مواد مغذی است. طبق شواهد علمی، قاصدک سرعت فرایند گوارش را کم می کند. این مسئله باعث می شود مدت زمان بیش تری سیر بمانید؛ و به این ترتیب، مجبور نخواهید بود مکررا مقدار زیادی غذا میل کنید. قاصدک غنی از فیبر غذایی، آنتی اکسیدان، مواد معدنی، و ویتامین K1 است. هم چنین قاصدک حاوی بتا کاروتن است که به رادیکال های آزاد حمله ور می شود و از کبدتان محافظت می کند.

نحوه ی خرید

می توانید گیاه قاصدک را از مراکز تخصصی آیورودا یا برخی عطاری ها خریداری کنید.

میزان مصرف

یک الی دو قاشق چای خوری قاصدک یا یک عدد قرص قاصدک را با یک لیوان پر از آب میل کنید.

نحوه ی استفاده از قاصدک برای کاهش وزن

مواد مورد نیاز

الف. یک قاشق چای خوری قاصدک
ب. یک فنجان آب

دستورالعمل

الف. آب را بجوشانید.
ب. قاصدک را در آب جوش بریزید و آب را ۲ الی ۳ دقیقه دیگر بجوشانید.
پ. این جوشانده را صاف کنید و بعد از خنک شدن، آن را میل کنید.

فواید استفاده از این گیاه دارویی برای لاغری

قاصدک غنی از فیبر است؛ این گیاه از جذب مولکول های چربی پیشگیری می کند. آنتی اکسیدان های موجود در قاصدک به تعقیب و نابودی رادیکال های اکسیژن مضر و دفع سموم از بدن کمک می کنند.

موارد احتیاط

بدون موافقت پزشک از مصرف قاصدک خودداری کنید. این گیاه را در طول دوران بارداری مصرف نکنید.

ادویه و گیاه دارویی برای لاغری ۱۸: چای ترش

چای ترش، عصاره ی قرمز رنگ گل هیبیسکوس نوعی گل ختمی است که با دفع آب اضافه از بدن، به کاهش وزن کمک می کند. چای ترش دارای خاصیت ادرارآوری است و به پیشگیری از نفخ معده نیز کمک می کند. این دمنوش حاوی آنزیمی به نام فازولامین است که باعث مهار تولید آنزیم دیگری به نام آمیلاز می شود. آمیلاز به تجزیه ی کربوهیدرات ها به مولکول های قند کمک می کند. بنابراین، فازولامین با محدود کردن تولید آمیلاز، باعث کاهش جذب کربوهیدرات در بدن می شود. به علاوه، چای ترش کالری اندکی دارد و باعث ایجاد حس سیری در بدن می شود.

نحوه ی خرید چای ترش

چای ترش را می توانید از برخی عطاری ها، داروخانه ها، و فروشگاه های آنلاین خریداری کنید.

میزان مصرف چای ترش برای کاهش وزن

یک فنجان چای ترش حاوی تقریبا ۱.۵ گرم غلاف گل هیبیسکوس است. می توانید روزی ۲ فنجان چای ترش بنوشید.

نحوه ی تهیه ی چای ترش برای کاهش وزن

مواد مورد نیاز

الف. ۲ قاشق چای خوری گل خشک شده ی هیبیسکوس
ب. ۲ فنجان آب
پ. یک قاشق چای خوری عسل

دستورالعمل

الف. گل های خشک را در قوری بریزید.
ب. دو فنجان آب جوش به آن اضافه کنید.
پ. اجازه دهید گل های خشک به مدت ۵ الی ۶ دقیقه در آب جوش دم بکشند.
ت. چای ترش را صاف کنید.
ث. مقداری عسل به آن بیفزایید و خوب به هم بزنید.

فواید استفاده از این گیاه دارویی برای لاغری

چای ترش به پیشگیری از ناراحتی معده کمک می کند؛ دارای خاصیت ادرارآوری است؛ باعث کاهش کلسترول می شود؛ و به اجابت مزاج کمک می کند. عسل نیز برای درمان عفونت گلو، اختلالات گوارشی، و تنظیم سطح قند خون مفید است. سلامت دستگاه گوارش، پایین بودن کلسترول، و بهبود دستگاه ایمنی بدن به کاهش وزن کمک می کنند.

۱۹. گیاه آب قاشقی

گیاه آب قاشقی که با نام های گوتو کولا و سنتلا آسیتیکا نیز مشهور است، قرن ها است در طب آیورودا و طب سنتی چینی به عنوان دارو استفاده می شود. آب قاشقی برای کمک به درمان استرس، افسردگی، اضطراب، و بیماری آلزایمر بسیار مفید است، و می تواند به بهبود حافظه و گردش خون نیز کمک کند. به علاوه، آب قاشقی را می توان برای پیشگیری از عفونت مجاری ادراری، سرماخوردگی معمولی، آنفولانزا، و بیماری سل مصرف کرد.

نحوه ی خرید

گیاه آب قاشقی را می توانید از برخی عطاری ها و مراکز تخصصی طب آیورودا خریداری کنید.

میزان مصرف

روزانه می توانید ۱ الی ۲ قاشق چای خوری از این گیاه دارویی مصرف کنید.

نحوه ی استفاده از آب قاشقی برای کاهش وزن

مواد مورد نیاز

الف. یک الی دو قاشق چای خوری گیاه آب قاشقی
ب. یک فنجان آب گرم
پ. یک قاشق چای خوری عسل

دستورالعمل

الف. گیاه آب قاشقی را داخل آب گرم بریزید و اجازه دهید ۳ دقیقه در آن دم بکشد.
ب. سپس، عسل را نیز اضافه کنید و پیش از مصرف، خوب به هم بزنید.

فواید استفاده از این گیاه دارویی برای لاغری

استرس یکی از عواملی است که به اضافه وزن منجر می شوند. گیاه آب قاشقی استرس، اضطراب، و افسردگی را کاهش می دهد؛ و از این طریق، به ترشح هورمون حس خوب نیز کمک می کند. این مسئله مستقیما می تواند به کاهش وزن منجر شود. با مصرف این نوشیدنی پر انرژی و فعال تر خواهید شد. عسل نیز مملو از آنتی اکسیدان است و دارای خواص ضد باکتری نیز هست. این نوشیدنی به دفع سموم و حفظ سلامت روده ها نیز کمک می کند.

موارد احتیاط

مصرف گیاه آب قاشقی بیش از میزان توصیه شده ممکن است به احساس گیجی، معده درد، و تب منجر شود.

ادویه و گیاه دارویی برای لاغری ۲۰: چریش

چریش، گیاهی دارویی است که جزء گیاهان بومی هندوستان، بنگلادش، پاکستان، و سری لانکا به شمار می رود. این گیاه عمدتا در نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری رشد می کند. برگ ها، شاخه ها، و میوه های این گیاه حاوی خواص دارویی هستند و قرن ها است برای درمان وضعیت های مختلف کاربرد دارد.

نحوه ی خرید

چریش را می توانید از مراکز تخصصی آیورودا و برخی داروخانه ها و عطاری ها خریداری کنید. حتی می توانید مقداری برگ تازه ی درخت چریش را بکنید و مصرف کنید.

میزان مصرف

هر روز می توانید ۴ الی ۵ عدد برگ نازک چریش را بجوید یا یک قاشق چای خوری عصاره ی چریش مصرف کنید.

نحوه ی استفاده از چریش برای کاهش وزن

مواد مورد نیاز

الف. ۴ الی ۵ عدد برگ چریش
ب. یک فنجان آب

دستورالعمل

الف. با استفاده از هاون، برگ های درخت چریش را بکوبید.
ب. آن را داخل آب بریزید.
پ. قبل از مصرف، این ترکیب را خوب به هم بزنید.

فواید استفاده از این گیاه دارویی برای لاغری

برگ های گیاه چریش دارای خواص ضد میکروبی، ضد التهابی، و آنتی اکسیدانی هستند. این گیاه دارویی گردش خون را بهبود می بخشد و سموم را از بدن دفع می کند. گیاه چریش به حفظ سلامت روده ها نیز کمک می کند. برگ های گیاه چریش با کاهش التهاب و افزایش متابولیسم (سوخت و ساز) به کاهش وزن کمک می کنند.

موارد احتیاط

مصرف بیش از اندازه ی گیاه چریش می تواند باعث ناراحتی معده، سوزش سر معده، استفراغ، و سر درد شود.

۲۱ . (دمنوش) چای ماته

چای ماته (یربا ماته)، نوعی دمنوش سنتی آمریکای جنوبی، از برگ های خشک شده و کهنه ی گیاه ماته ساخته می شود. عصاره ی این برگ ها جزء یکی از مواد تشکیل دهنده ی بسیاری از نوشابه های انرژی زا در بازار است. چای ماته حاوی پلی فنل و گزانتین است؛ کافئین یکی از انواع گزانتین است. طبق شواهد علمی، چای ماته دارای خاصیت کاهش دهندگی قند خون است و هم چنین، به کاهش خطر ابتلا به دیابت کمک می کند. به علاوه، این دمنوش حاوی مواد مغذی گیاهی است که می توانند به بهبود خلق و خو، افزایش سطح انرژی بدن، سرکوب اشتها، و کاهش وزن کمک کنند.

نحوه ی خرید چای ماته

چای ماته را می توان از برخی عطاری ها و فروشگاه های اینترنتی تهیه کرد.

میزان مصرف چای ماته برای کاهش وزن

می توانید با استفاده از ۱۰ گرم برگ خشک گیاه ماته، دمنوش (چای) ماته تهیه کنید. برای کسب نتایج موثر، روزی دو مرتبه چای ماته بنوشید.

نحوه ی تهیه ی چای ماته برای کاهش وزن

مواد مورد نیاز

الف. یک قاشق غذاخوری برگ خشک شده و کهنه ی گیاه ماته
ب. دو فنجان آب

دستورالعمل

الف. یک قاشق غذاخوری برگ گیاه ماته را در یک قوری بریزید.
ب. دو فنجان آب را بجوشانید.
پ. آب جوش را به قوری اضافه کنید.
ت. اجازه دهید برگ ها به مدت ۵ دقیقه دم بکشند.
ث. دمنوش را صاف کنید و بنوشید.

فواید استفاده از این گیاه دارویی برای لاغری

یکی از بهترین راه ها برای کاهش موثر وزن، نوشیدن چای ماته است. این دمنوش سطح انرژی بدن تان را بالا نگه می دارد، و از این طریق، انرژی لازم را برای انجام ورزش یا پیاده روی به دست می آورید. این دمنوش اشتها را کاهش می دهد و استرس را نیز دور می کند؛ این دو اثر مستقیما باعث کاهش وزن می شوند.

ادویه و گیاه دارویی برای لاغری ۲۲: دمنوش (چای) پوئر

چای پوئر نوعی چای تخمیری است که نام آن را از روی نام شهری در چین برداشته اند. برگ های چای را ابتدا خشک می کنند و می پیچند؛ سپس آن را برای تخمیر و اکسید شدن در معرض برخی میکروب ها قرار می دهند. هر چه بیش تر از عمر این چای بگذرد، طعم و رایحه ی آن بیش تر می شود. این دمنوش با حفظ سلامت طحال، به بهبود گوارش و جذب مواد مغذی کمک می کند. این مسئله باعث افزایش میزان متابولیسم (سوخت و ساز) و در نتیجه، کاهش وزن می شود.

نحوه ی خرید

شاید دسترسی و خرید این گیاه دارویی در ایران آن چنان آسان نباشد. ولی شاید بتوانید از طریق فروشگاه های آنلاین به این گیاه دارویی دسترسی پیدا کنید.

میزان مصرف

بعد از صبحانه، ناهار، و شام یک فنجان چای پوئر بنوشید.

نحوه ی تهیه ی چای پوئر

مواد مورد نیاز

الف. یک قاشق چای خوری برگ چای پوئر
ب. یک فنجان آب

دستورالعمل

الف. برگ های چای پوئر را در قوری بریزید.
ب. با استفاده از چند قطره آب داغ، برگ های چای پوئر را بشویید.
پ. اکنون، آب را بجوشانید.
ت. آب جوش را در قوری حاوی برگ های چای پوئر بریزید.
ث. اجازه دهید برگ ها ۵ دقیقه دم بکشند.
ج. دمنوش را صاف کنید و بنوشید.

فواید استفاده از این گیاه دارویی برای لاغری

نوشیدن چای پوئر به بهبود متابولیسم (سوخت و ساز) کمک می کند. هم چنین، این دمنوش باعث حفظ سلامت روده ها و بهبود اجابت مزاج می شود. با مصرف این دمنوش می توانید چربی های تان را بسوزانید؛ این مسئله برای کاهش وزن بسیار ضروری است.

موارد احتیاط

چای پوئر را قبل از غذا ننوشید، زیرا این کار به جای کاهش وزن باعث افزایش آن می شود. مصرف بیش از اندازه ی این دمنوش نیز می تواند به بی نظمی ضربان قلب، تحریک پذیری، وزوز گوش، و گیجی منجر شود.

۲۳. عصاره ی گیاه گوگول

گیاه گوگول که به آن دوادهوپا، و گوگولو سدا نیز گفته می شود، صمغ رزین درختی به نام کامیفورا موکولا است که به عنوان یکی از درختان بومی هندوستان شناخته می شود. قرن ها است که از این گیاه دارویی در طب آیورودا استفاده می شود. عصاره ی گوگول حاوی نوعی فیتوستروئید است، به نام گوگولسترون، که دارای خواص کاهندگی کلسترول، ضد سرطانی، و ضد رگ زایی است. گیاه گوگول باعث بهبود کارکرد غده ی تیروئید، و از این طریق، باعث افزایش میزان متابولیسم (سوخت و ساز) و کمک به کالری سوزی می شود. در نهایت، گیاه گوگول به کاهش کلسترول بد (ال دی دل) و در نتیجه، به درمان گرفتگی عروق (تصلب شرایین) کمک می کند.

نحوه ی خرید گوگول

شاید به راحتی نتوانید در ایران به این گیاه دارویی دسترسی پیدا کنید؛ ولی احتمالا با مراجعه به برخی عطاری ها یا مراکز مخصوص طب آیورودا می توانید گوگول را تهیه کنید.

میزان مصرف گیاه گوگول برای کاهش وزن

قبل از استفاده از این روش طب آیورودا، حتما با پزشک مشورت کنید.

الف. معمولا، توصیه می شود روزی سه بار به مقدار ۲۵ میلی گرم از گیاه گوگول مصرف کنید.
ب. یک گرم یا حدود یک چهارم قاشق چای خوری گوگول را زیر زبان تان قرار دهید و اجازه دهید به تدریج در دهان تان آب شود. این کار را می توانید روزی ۳ الی ۴ مرتبه انجام دهید.

حوه ی استفاده از گیاه گوگول برای کاهش وزن

مواد مورد نیاز

الف. یک چهارم قاشق چای خوری عصاره ی گوگول
ب. نصف فنجان آب
پ. نصف قاشق چای خوری پودر اطریفل

دستورالعمل

الف. گوگول و اطریفل را در نصف فنجان آب حل کنید.
ب. اجازه دهید این ترکیب به مدت یک شب در آب خیس بخورد.
پ. صبح فردا، آن را صاف و نوش جان کنید.

فواید استفاده از این گیاه دارویی برای لاغری

اگر تلاش می کنید وزن تان را کاهش دهید، استفاده از ترکیب گوگول و اطریفل بسیار عالی خواهد بود. گیاه گوگول به تنظیم هورمون تیروئید، بهبود متابولیسم (سوخت و ساز)، و کاهش کلسترول بد کمک می کند. اطریفل نیز باعث بهبود گوارش و پاکسازی روده می شود، و دارای خواص آنتی اکسیدانی است.

موارد احتیاط

اگر پزشک استفاده از گوگول را به شما توصیه نکند، هرگز آن را مصرف نکنید. از زیاده روی در مصرف این گیاه نیز خودداری کنید، زیرا در این صورت ممکن است دچار حالت تهوع، استفراغ، و اسهال شوید.

۲۴. گیاه کولئوس فورسکولی

گیاه کولئوس فورسکولی که با نام کولئوس هندی نیز شهرت دارد، از گیاهان بومی جنوب آسیا به شمار می رود. ریشه های این گیاه را در ترشی می ریزند؛ مصرف این ریشه ها به تقویت ماهیچه های قلب کمک می کند. قرن ها است از این ریشه ها در طب آیورودا استفاده می شود. ریشه های گیاه کولئوس حاوی ماده ای به نام فورسکولین هستند که باعث تحریک تیروئید می شود. هم چنین، این ماده باعث تولید آدنوزین تری فسفات (ATP) می شود؛ به همین خاطر نیز بعد از خوردن ریشه ی این گیاه احساس می کنید انرژی تان بیش تر شده است. به علاوه، فورسکولین باعث افزایش تولید تستوسترون در مردان می شود؛ این مسئله به تولید توده ی ماهیچه ای بدون چربی کمک می کند.

نحوه خرید

گیاه کولئوس فورسکولی یا مکمل های حاوی فورسکولین را می توانید از طریق برخی فروشگاه ها یا داروخانه ها تهیه کنید.

میزان مصرف

می توانید ترشی ریشه ی گیاه کولئوس فورسکولی یا عصاره ی حاوی ۱۸ درصد فورسکولین را مصرف کنید. یا این که روزی دو بار به اندازه ی ۵۰ میلی گرم از این گیاه میل کنید.

نحوه ی استفاده از گیاه کولئوس فورسکولی برای کاهش وزن

مواد مورد نیاز

الف. ژل نرم گیاه کولئوس فورسکولی
ب. یک فنجان آب
پ. یک قاشق چای خوری آب لیمو

دستورالعمل

الف. ژل نرم گیاه کولئوس فورسکولی را فشار دهید تا عصاره ی آن خارج شود.
ب. آن را در فنجانی حاوی آب سرد بریزید.
پ. مقداری آب لیمو به آن بیفزایید و خوب به هم بزنید.

فواید استفاده از این گیاه دارویی برای لاغری

آب لیمو و گیاه کولئوس فورسکولی ترکیب منحصر به فردی ایجاد می کنند و باعث کاهش وزن می شوند. این نوشیدنی در تمام طول روز فعال و پر انرژی نگه تان می دارد. هم چنین این ترکیب باعث بهبود کارکرد ماهیچه ها و مغز می شود. به علاوه، متابولیسم (سوخت و ساز) و دستگاه ایمنی نیز با کمک این نوشیدنی تقویت می شوند.

موارد احتیاط

اگر باردار هستید یا به نوزادتان شیر می دهید، از مصرف این مکمل خودداری کنید. زیاده روی در مصرف این گیاه نیز می تواند باعث ایجاد مشکلات خونی و کاهش فشار خون شود.

۲۵. برگ های گیاه گیمنما

گیمنما نوعی گیاه بالا رونده ی چند ساله است که بیش تر در هندوستان و سری لانکا یافت می شود. این گیاه دارای برگ های بیضی شکل و گل هایی زرد رنگ است. گیمنما گیاه شناخته شده ای در طب آیورودا به شمار می رود، زیرا قرن ها است از آن به عنوان دارویی برای درمان سنگ های کلیه، چاقی مفرط، دیابت، و یبوست استفاده می شود. این گیاه دارویی حاوی ترکیبی به نام اسید گیمنمیک است که می تواند از جذب قند در روده جلوگیری کند و حساسیت به انسولین را در بدن افزایش دهد.

نحوه ی خرید

این گیاه دارویی را می توانید در برخی فروشگاه های خاص بیابید.

میزان مصرف

برگ های گیاه گیمنما را می توانید به پودر تبدیل کنید، و روزانه ۴۰۰ میلی گرم از آن را میل کنید. اگر می خواهید از برگ های خشک این گیاه استفاده کنید، روزانه مجاز هستید ۱ الی ۲ گرم از آن مصرف کنید.

نحوه ی استفاده از گیاه گیمنما

مواد مورد نیاز

الف. یک قاشق چای خوری پودر برگ گیمنما
ب. یک فنجان آب گرم
پ. یک قاشق چای خوری عسل

دستورالعمل

الف. پودر گیمنما را در یک فنجان آب گرم بریزید.
ب. اجازه دهید این پودر به مدت ۵ الی ۷ دقیقه در آب دم بکشد.
پ. دمنوش حاصل را صاف کنید و مقداری عسل نیز به آن بیفزایید.
ت. پیش از مصرف، این دمنوش را خوب به هم بزنید.

فواید استفاده از این گیاه دارویی برای لاغری

ترکیب گیمنما و عسل برای کاهش وزن فوق العاده عمل می کند. از آن جا که گیمنما کمی تلخ است، عسل می تواند به شیرین شدن این دارو کمک کند. هم چنین، عسل سرشار از خواص ضد باکتری، آنتی اکسیدانی، و التیام بخشی است. این داروی گیاهی به تنظیم سطح قند خون کمک می کند.

موارد احتیاط

در دوران بارداری و شیر دهی از مصرف این گیاه دارویی خودداری کنید. هم چنین، دو هفته قبل از انجام عمل جراحی نیز این گیاه را مصرف نکنید.

در کنار ورزش های روزانه و رعایت رژیم غذایی مناسب، از ادویه و چاشنی های بالا نیز استفاده کنید. با رعایت این مسائل حتما وزن تان کاهش می یابد. در واقع، با رعایت این مسائل سبک زندگی تان تغییر خواهد کرد، و پر انرژی و پر شور خواهید شد. بانوان گرامی، دیگر وقت اش رسیده است که چاشنی زندگی تان را بیش تر کنید؛ از همین امروز شروع کنید!


نظر کاربران