حکاکی

حکاکی

آشنایی با هنر حکاکی

حکاکی(Engraving) ایجاد طرح و نقش بر روی فلزات، کاشی، چوب و موارد دیگر است. این کار با ایجاد برجستگی و فرورفتگی با کمک ابزار فلزی که می تواند مغار پیچ گوشتی یا چاقو نیز باشد، انجام می شود. یکی از روش های #حکاکی استفاده از موم عسل جهت پوشش ضد اسید، قلم نی جهت طراحی، و اسید فلوریدریک(Fluoridric acid) جهت تثبیت طراحی می باشد به نحوی که با موم عسل مایع روی نگین را پوشانده بعد از سرد و جامد شدن موم با قلم نی که برعکس قطع خورده روی عقیق طراحی کرده سپس چند قطره اسید روی قسمت های طراحی شده قرار داده و با آب ولرم شسته حالا طراحی ثابتی روی عقیق داریم که می توان با ابزار و مته های حکاکی آن را عمیق کنیم. متأسفانه استفاده از دستگاه های حکاکی در حال حاضر ضربه سختی به هنر کهن حکاکی و هنرمندان این رشته زده است و روح هنری حکاکی را زیر سؤال برده است اما سرعت انجام حکاکی را بسیار افزایش می دهد و مزیتهای خاص خود را دارد اما از لحاظ هنری ارزش چندانی ندارد.

هنر حکاکی یکی از قدیمی ترین هنر ها در نزد بشریت می باشد. که تاریخچه آن به انسانهای نخستین(Cavemen) بر می گردد.در ابتدا انسانها برای فهماندن منظور خود، از حکاکی روی سنگ استفاده می کردند و بعد ها در راستای ثبت وقایع از این روش استفاده شد . در آن زمان این عمل به عنوان یک کار هنری تلقی نمی شد. بعدها با پیدایش فلزات حکاکی شکل و شیوه جدیدی به خود گرفت و علاوه بر حکاکی روی سنگ و دیوارهای سنگی که اتفاقا به واسطه پیدایش فلز شکل بهتری به خود گرفت بود بخش جدید، حکاکی فلزات هم به آن اضافه گردید و روز به روز تکامل بیشتری یافت ، جهت ثبت و شمارش صلاح ها ((که اولین مارک زنی تاریخ است)) وزیبا سازی صلاح ها ی افراد خاص ازجمله پادشاهان و . از حک روی فلز استفاده می شد، که در آثار بدست آمده تاریخی نمونه های نخستین آن قابل مشاهده است . این مورد با توجه به پیشینه تاریخی غنی در ایرن هم بسیار فراگیر بوده طبق آثار کشف شده قبل از پیدایش خط ایرانیان از مهر در راستای اعتبار بخشی به اسناد استفاده می کردنند و ایرانیان باستان بیشترین نقش در اعتبار بخشی به مهر و هنر حک فلز را داشته اند .
از دسته های مهم صنعت مهر آن زمان مهر های فلزی می باشد مهری از جنس فلزات مختلف که به وسیله ابزار های بدوی حکاکی و هنر دست استاد کار صورت می گرفت.
با گذشت زمان و پیشرفت بشریت و به طبع ابزارهای حکاکی هم دستخوش تغیرات شد و تکامل یافته تر شد و این هنر به بخشهای دیگری هم تسری پیدا کرد و وارد حیطه هنر و صنعت آن دوره تاریخی نیز شد که آثار بسیار خیره کننده ای و تکرار ناشدنی از حکاکی سنگ ها ، ظروف ، جواهرات ، وفلزات بجا مانده است .

width=350


حکاکی ظروف ،#حکاکی عقیق ، #حکاکی سنگ های تزءینی ،حکاکی انگشتر ،#حکاکی چوب ،حکاکی مجسمه ها وپیکر تراشی (به ویژه در روم و یونان باستان ) سنگ تراشی ( درایران باستان ) و ساخت نما های باشکوه از سنگ و فلز باعث شد حکاکی را در بخش هنری و استفاده از حک فلز در انواع صلاح ها ( شمشیر و نیزه و ) در بخش صنعتی این امر را به بخش جدا نشدنی تاریخ تبدیل شود.
طبق شواهد به دست امده از آثار از حک روی فلز برای شناسایی تعدادصلاح ها و حتی با حکاکی پلاک هایی(( بدوی و متناسب با آن دوره تاریخی )) سعی در شناسایی افراد نظامی و کشته شدگان در جنگ ها را داشته اند که نشان از هوشمندی انسانها در آن زمان را دارد . روشی که با گذشت هزاران سال به شیوه نوین هنوز هم مورد استفاده قرار میگیرد .و اهمیت حکاکی پلاک و حک فلز را در آن زمان نشان می دهد .
اگر بخواهیم حکاکی را به دو بخش هنری و صنعتی تقسیم کنیم . در بخش هنری هنوز هم شیوه گذشته گان دارای ارزش بیشتری است.در واقع شیوه حکاکی دستی که به لحاظ هنری دارای ارزش بیشتری میباشد . وگرنه امروزه با توجه به پیشرفت علم و صنعت و دستگاههای حکاکی فلزات و سنگ و چوب قابلیت اجرای انواع طرح ها و نقش ها با سرعت و کیفیت بسیار بالا فراهم است .
اما در بخش هنری ارزش کار دست و هنر استاد کار دارای ارزش والاتری است نسبت به انواع دستگاه های حکاکی و صنعتی .
اما در بخش صنعتی به ویژه حکاکی فلزات با توجه به تیراژ تولید و سرعت روند کار استفاده از سیستم دستی عملا غیر ممکن بوده و با توجه به هزینه کم و شرایط دستگاه حک روی فلز استفاده از این سیستم در صنعت رواج یافته است .امروزه انواع روشهای حکاکی با توجه به شرایط قطعه ونوع خط تولید در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد .
حکاکی به روش کوبشی مرسوم ترین و کم هزینه ترین و یکی از سریع ترین روشهای حکاکی فلزات بوده که بنا بر دلایل ذکر شده برای مارک زنی ، پرتیراژ ترین نوع ماشین حک مورد استفاده در صنعت می باشد .
صنایعی از قبیل خودرو سازی، قطعه سازی خودرو،قطعات صنعتی ، سازه فلزی و سوله ، نفت و گاز و پتروشیمی ، صنعت آسانسور و متالوژی و قالب سازی و لوازم خانگی و . از حک روی فلز جهت مارک زنی و شناسایی محصول و استفاده میگردد.

حکاکی سنتی

هنر حکاکی بر روی فلزات مختلف از قبیل مس، نقره، برنج، طلا و یا مخلوطی از طلا و فلزات دیگر قابل انجام دادن است. برای این کار اول پشت فلزی را که می خواهند حکاکی بر روی آن انجام دهند با قیر می پوشانند، این کار باعث می شود که از چین و چروک خوردن و موج برداشتن آن فلز که توسط چکش کاری بوجود می آید، جلوگیری شود. بعد از انجام قیر پوشی، طرحی را که برای آن فلز انتخاب کرده اند بر روی آن فلز کشیده و به وسیله ابزار مخصوصی به نام نیم بر روی فلز را شروع به برداشتن می کنند. در بعضی اوقات، بسته به سلیقه استادکار نقشها را به وسیله نقره و یا طلا تزئین می کنند.

حکاکی مدرن

حکاکی مدرن ایجاد طرح ونقش بروی فلزات، کاشی، چوب و موارد دیگر است. این کار با ایجاد برجستگی و فرو رفتگی با کمک ابزار فلزی که می تواند مغار پیچ گوشتی یا چاقو نیز باشد، انجام می شود.
دستگاه های حکاک با بهره گیری از فن آوری روز دنیا که به توسط مکانیسم حرکتی ریل.بیرینگ(Rail Bearing) و استپرموتور(Stepper motor)، به قلمهای قوی حکاکی از جنس تنگستن(Tungsten) و کارباید(Carbide) که یکی از سخت ترین مواد به شمار می رود مجهز شده اند. در نظر داشته باشید که این قلم می تواند با قلم از جنس سرامیک تعویض شود. فرامین حک از دو راه به مکانیسم اعمال میشود. راه اول به وسیله رایانه می باشد که با وجود نرم افزار مخصوص دستگاه ، توسط هر نرم افزار قابل اجرا در ویندوز قابل کنترل بوده و خروجی آنرا مثل یک پلاتر حرفه ای حک میکند. راه دوم از طریق خود دستگاه می باشد که حک های ساده در حد حروف و اعداد به اضافه شماره سریال تولیدی دستگاه را می تواند بدون نیاز به رایانه حک کند.

حکاکی لیزری جزو جدیدترین شیوه های حکاکی است که با بهره گیری از ماشین آلات به روز، تحول بزرگی در حوزه تبلیغات و چاپ ایجاد کرده است. دستگاههای حک و برش لیزری توانایی چاپ و حکاکی روی سطوح فلزی،چوبی، شیشه ای، پلیمری و. . . را دارند.

حکاکی لیزری روشی است که از یک پرتو لیزر(Laser beam) برای تغییر سطح یک شی از قبیل کاهش ضخامت اجسام یا برجسته کردن طرح دلخواه بر روی سطوح مختلف اعم از لوح تقدیر، هدایای تبلیغاتی، تندیس، ماکت، خودکار، جاسوییچی، فلش و .... با جنس های مختلف از قبیل پلکسی، مولتی استایل، چوب، پارچه و شیشه و فلز.... استفاده می کند.

این فرآیند عمدتا برای حکاکی تصاویر و نوشته های مختلف و همچنین نشانه گذاری روی سطح اجسام استفاده می شود. لیزر همراه با حرارت زیاد، ماده را تبخیر و حفره هایی را ایجاد می کند که باعث ایجاد تصویر نهایی یا نوشته هایی روی جسم می شود.حکاکی لیزر در خانه طراحان سام با دستگاه تروتک (TROTEC) اتریشی انجام می شود.

دقت و ظرافت در اجرای طرح حکاکی، قابلیت پیاده سازی نقوش و طرح های پیچیده، سرعت وکیفیت بالای در برش و حجم کم متریال(material) دور ریز ، مهمترین مزایای حکاکی لیزری نسبت به حکاکی سنتی است.

width=259

انواع حکاکی لیزر:

حکاکی لیزر شیشه حکاکی لیزر هدایای تبلیغاتی حکاکی لیزر پلکسی(Plexi) حکاکی لیزر چوب حکاکی لیزری چوب بالسا حکاکی لیزری مولتی استایل(Multi-style) حکاکی لیزر مقوا ماکت حکاکی لیزری مقوا و کاغذ حکاکی لیزری طلق حکاکی لیزری چرم حکاکی لیزری پارچه و نمد

کاربردهای حکاکی لیزری:

کاربرد حکاکی لیزری بسیار متنوع است.

ساخت ماکت و پازل،تزئینات در حوزه هدایای تبلیغاتی، نقوش مهرها، تابلوهای نوری، کارت پستال و کارت های عروسی فانتزی با متریال های چوب و پلکسی گلاس و دیگر محصولات

حک بر روی انواع هدایای تبلیغاتی مانند: ست های رومیزی، خودکار و...

حک بر روی #چرم طبیعی و مصنوعی مانند: سررسید، کیف پول، کیف دستی، کیف لپ تاپ، کفش و...

حک بر روی قطعات صنعتی مانند: حک ایران کد، بارکد و شماره سریال، لوگو، نام و آرم، آدرس و...

حک بر روی چوب، سنگ و شیشه مانند: چهره، نوشته، تصویر، نقش و نگار و...

استفاده از حکاکی لیزری برای بسیاری از برنامه های مختلف مانند دستگاه های پزشکی، هنرهای زیبا و...

ویژگی ها و مزایای حکاکی لیزری:

بدلیل دقت و ظرافت حکاکی لیزری، این روش نسبت به سایر روش های حکاکی دارای مزایای بیشتری است.

امکان حک لیزری در سایزهای مختلف و طبق نیاز مشتری نیاز به ساخت الگو ندارد حکاکی لیزری دائمی و ماندگار است و در اثر عواملی مانند تغییر دما، تماس با اجسام دیگر یا تماس مدام با دست و ... پاک نمی شود. مواردی که توسط لیزر حکاکی شده مانند نوشته ها و علائم و ... را نمی توان جعل کرد. حکاکی اشکال پیچیده و اعداد و حروف کوچک همراه با بالاترین دقت در کوتاه ترین زمان تکرار پذیری حکاکی بدون کوچکترین تغییرات کیفیت حکاکی با لیزر بسیار بالاتر از روش های الکتروشیمیایی(electrochemical) و پانتوگراف(Pantograph) است سریع، راحت و مقرون به صرفه است قابلیت حکاکی شماره سریال و بارکد قابلیت اجرای ایده به محصول نهایی حکاکی لیزری موثرتر از حکاکی سنتی برای اجناس کوچک است زیرا احتمال آسیب دیدن یا تغییر شکل مواد کمتر است.

مزایای استفاده از دستگاه های حکاکی لیزری:

حکاکی لیزری بدون نیاز به تماس با قطعه کار انجام می شود. حکاکی دستگاه لیزر، بسیار دقیق است و دارای قابلیت تکرار طرح و تولید محصول است که در مقایسه با روش های سنتی بدون نقص میباشد. دستگاه های لیزر حکاکی، کیفیت بالایی در اجرای طرح دارند و از این نظر نسبت به سایر دستگاه ها برتری دارند. سرعت بالای این دستگاه ها در کیفیت انجام کارهای ظریف تاثیر منفی ندارد از این رو برای اجرای کارهای تیراژ بالا بسیار مناسب است. با استفاده از دستگاه حک لیزری می توان متریال های مختلف را با عمق های متفاوت و مطابق با خواست مشتری انجام داد.

انواع دستگاه های حکاکی:

دستگاه های حکاکی انواع گوناگونی دارند:

اولین نوع دستگاه های حکاکی هستند که قطعه کار، پایدار باقی می ماند و تنها لیزر حرکت می کند (یا به صورت معکوس). ماشین های دیگر اختصاص داده شده به قطعات استوانه ای مانند لیوان و ... که قطعه کار می چرخد و دستگاه ثابت است و به آن روتاری می گویند. آخرین نوع عبارتند از دستگاه های حکاکی لیزری که در آن لیزر و قطعه کار هر دو بی حرکت هستند، اما آینه های گالو در حال حرکت پرتو لیزر بر روی سطح حکاکی هستند.

ماشین آلات مورد استفاده برای حکاکی لیزری همان ماشین آلات مورد استفاده برای برش لیزری هستند.

نحوه سفارش:

مدت زمانی که برای انجام هر کار حکاکی لازم است:

براساس فایلی که مشتری ارسال می کند، زمان بندی می شود که چقدر زمان برای انجام کار لازم است. زمان انجام کار بستگی به حجم کار دارد به عنوان مثال برای حکاکی روی خودکار یک دقیقه زمان لازم است و برای حکاکی روی لوح تقدیر بیست دقیقه

زمان تحویل به چه چیزهای بستگی دارد:

زمان تحویل کار بستگی به فایل مشتری از نظر حجم و اندازه و تعداد کار متفاوت است.

نوع فایلی که مشتری لازم است فایل خود را طبق آن ارسال کند تا کار حکاکی از کیفیت بهتری برخوردار باشد:

برای اینکه کار حکاکی از کیفیت بهتری برخوردار باشد، فایلی که مشتری ارسال می کند باید وکتور باشد و در نرم افزارهای وکتور مانند: CAD ، Corel ،illustrator و ... طراحی شده باشد.
فایل به صورت عکس کیفیت خوبی نخواهد داشت.

قیمت حکاکی لیزری:

خدمات برش لیزری و حکاکی لیزری به روشهای مختلفی قیمت گذاری می شود. مبنای قیمت گذاری بر اساس زمان حکاکی تعیین می شود به این معنی که هر چقدر زمان حکاکی طول بکشد بر اساس واحد دقیقه، قیمت محاسبه می شود. مساله دیگری که در قیمت گذاری بر اساس زمان مطرح بوده، این است که در برخی شرکت ها، اپراتورهای دستگاه لیزر(Laser device operators) در حضور مشتری حکاکی نمونه را با کمترین سرعت ممکن انجام می دهند تا مشتری گمان کند که سفارش حکاکی لیزری اش زمان بر است ولی در عمل با سرعت بیشتری انجام می گیرد .حداقل قیمت حکاکی 10 هزار تومان است، 2 دقیقه حکاکی صرفا 3 هزار تومان نمی شود زیرا مقداری از هزینه صرف آماده سازی فایل ها و دستگاه ها و .... توسط اپراتور می شود.

نکاتی که باید در مورد حکاکی روی جنس های مختلف در نظر گرفت:

در جنس های مختف تنظیماتی که در دستگاه وجود دارد مثل (power) و سرعت، متفاوت است. به عنوان مثال قدرت و سرعت حکاکی لیزر روی پلکسی با چرم متفاوت است مثلا اگر مخمل با قدرت پلکسی زده شود سوراخ می شود.
برای اینکه حکاکی روی چوب بهتر نشان داده شود، قدرت دستگاه را بیشتر می کنیم اما برای پلکسی قدرت دستگاه باید کمتر باشد.
همان سیستم با یک دستگاه فقط قدرت و سرعت تنظیم می شود تا حکاکی بهتر انجام شود.

طرز کار دستگاه حکاکی:

پس از طراحی فایل (که توسط مشتری انجام می گیرد) پارامترهای(Parameters) مورد نیاز برای حکاکی توسط رایانه کنترل و به دستگاه داده شده و تنظیمات مربوط به قسمت هایی که باید حکاکی لیزر شود، روی دستگاه اجرا می شود. سپس متریال مورد نظر برای حکاکی روی سینی دستگاه قرار می گیرد و طبق تنظیمات اعمال شده عملیات انجام می شود. لیزر به صورت افقی در امتداد خطوط مختلف حکاکی حرکت می کند و مواد حکاکی شده نقطه به نقطه، خط به خط برداشته می شوند. این روش پردازش به نام حکاکی شبکه نامیده می شود. این روش سریع است، زیرا ماده با هر پالس لیزر برداشته می شود. عمق علائم توسط تعداد دفعاتی که پرتو لیزر بر روی ماده عبور می کند، کنترل می شود.

ابعاد میز کار دستگاه:

ماشین :trotec 70 * 40 : این ماشین قادر است هر دو فرایند حکاکی و برش را با دقت و سرعت زیاد بدون هیچگونه خطا و انحرافی انجام دهد.
دستگاه چینی: 90*120
دقت دستگاه: 0.2 میلی متر

نکات مهم در حکاکی:

بیشترین چیزی که باید رعایت شود درست بودن فایل و وکتور بودن آن برای انجام حکاکی لیزر است . زمانی که نوشته های فایل ارسالی ریز و ناخوانا باشد، اپراتور با بالا بردن رزولوشن موجب افزایش کیفیت کار و به چشم آمدن نوشته های حک شده می شود. اجناسی مانند خودکار، پارچه مخمل و ... که باید مطابق سلیقه مشتری باشد و در شرکت موجود نیست مشتری باید خود آن را تهیه کرده و موادی مانند پلکسی و مقوا و مولتی استایل توسط شرکت تهیه می شود. اگر کار بگونه ای باشد که قابلیت قطعه کردن آن وجود نداشته باشد باید حداکثر ابعادش به صورت 180 * 120 باشد .

حکاکی روی شیشه

شیشه متریالی است دارای ابعاد، ضخامت و گرماژ متفاوت که به علت ویژگی هایی مانند بی رنگ، سخت، شفاف، ضد خش بودن و آسان بودن عملیات حکاکی لیزری بر روی آن کاربردهای مختلفی در تزیینات، #دکوراسیون و طراحی(Decoration and design#)، #صنایع دستی، ساخت تندیس، هدایا، تبلیغات و ... دارد و می توان با استفاده از حکاکی روی شیشه و آینه یک اثر جدید، بسیار زیبا و جذاب خلق کرد.

از آنجایی که حکاکی لیزری مزایای بسیاری نسبت به سایر روش ها دارد از قبیل حکاکی طرح و نقش های ظریف و پیچیده با سرعت، دقت و ظرافت بالاو همچنین سطح صاف و تمیز حکاکی شده، امکان صرفه جویی در هزینه و متریال مصرفی و... از این روش جهت انجام عملیات حک لیزری روی شیشه و آینه برای ساخت محصولاتی که در بالا ذکر شد با دستگاه تروتک اتریشی استفاده می شود.

width=225

انواع شیشه مناسب برای حکاکی

ظروف شیشه ای شیشه فشرده شیشه شناور شیشه های ماشینی و ارزانتر ورقه های شیشه ای بشقاب شیشه ای شیشه کریستال شیشه آینه شیشه پنجره آینه های مخروطی و گرد لیوان آشامیدنی بطری

ابعاد و گرماژ شیشه برای حکاکی

شیشه در ضخامت، گرماژ و ابعاد متفاوت یافت می شود اما با توجه به محدودیت ابعاد دستگاه حکاکی، ابعاد شیشه نباید بیشتر از160 * 310 سانتی متر باشد .

مزایای حکاکی شیشه

از مزایای شیشه می توان به بی رنگ، شفاف، سخت و ضد خش بودن آن اشاره کرد.

معایب حکاکی روی شیشه

از معایب شیشه می توان به شکننده بودن آن اشاره کرد.

کاربرد حکاکی لیزری شیشه

دکوراسیون، #طراحی داخلی منازل، هتل ها رستوران و ... هدایای تبلیغاتی در اشکال گوناگون مانند گلدان، لیوان و ... ساخت تندیس شیشه ای حکاکی عکس، تصویر، نقوش، چهره، حروف و آرم روی بطری های نوشیدنی، آینه، کریستال یا پنجره شیشه ای منحصر به فرد و به یاد ماندنی کردن هدایای شخصی با حکاکی لیزری روی شیشه صنعت خودرو صنایع دستی حکاکی شیشه با لیزر برای استفاده در تزئینات حک روی آینه سرویس بهداشتی حکاکی لیزری روی شیشه های عطر و ادکلن

دستگاه مورد نیاز برای حکاکی لیزر شیشه

بهترین روش برای حکاکی روی شیشه استفاده از دو دستگاه برش لیزر CO2 و تروتک اتریشی است که دارای هزینه پایینتر و به صرفه تر است و قادر است هر دو طرف شیشه (پشت ورو) و دو طرف آینه (پشت و رو) حکاکی لیزری انجام دهد در هنگام عملیات حکاکی قسمت حک شده شیشه مات می شود که با استفاده از دستگاه تروتک اتریشی در مجموعه خانه طراحان سام صورت می پذیرد.

برای حکاکی روی اشیاء مخروطی مثل لیوان، گلدان، بطری و ... از دستگاه حکاکی روتاری استفاده می شود که قطعه کار می چرخد و دستگاه ثابت می ماند.

برش لیزری شیشه امکان پذیر نیست.

نکاتی برای حکاکی روی شیشه

آیا ممکن است شیشه در حین حکاکی لیزری شکسته شود؟

بسته به نوع شیشه و محتوای سرب، ممکن است ترک خوردگی جزئی رخ دهد اما ممکن است از قطعه ای به قطعه دیگر متفاوت باشد. شیشه هایی که محتوای سرب بالاتری دارند اغلب راحتر از شیشه کریستال حکاکی می شوند.

شرکت خانه طراحان سام با رعایت نکات و انجام اقداماتی مانع از ترک خوردگی و شکستن شیشه حین حکاکی می شود.

مزایای حکاکی لیزری شیشه

حکاکی لیزری یک راه سریع و آسان برای شخصی کردن لیوان، گلدان، بطری و یا پارچ است. از آنجایی که فرآیند حکاکی بدون تماس با شیشه انجام می گیرد، هیچگونه خطر شکستگی شیشه وجود ندارد. سهولت عملیات از تک قطعات به تولید سری با استفاده از لیزر می توان طرح های مات بسیار زیبایی را بر روی شیشه اجرا نمود. جزئیات دقیق آرم، متون و عکس های فردی روی سطوح شیشه ای به راحتی حکاکی می شود. هزینه های لازم برای ابزارهای جدید بر خلاف حکاکی های کلاسیک نیست. از آنجایی که شیشه به وسیله پرتو لیزر روی سطح شیشه ای گرم می شود و ذرات شیشه ای خوب حذف می شوند. آلودگی های گرد و غبار به وجود نمی آید. حکاکی نقوش ظریف و پیچیده با دقت، سرعت و ظرافت بالا و همچنین سطح صاف و تمیز حکاکی شده امکان کار بر روی سطوح صاف و مدور وجود دارد. در روش حکاکی لیزری بر خلاف روش سند بلاست نیازی به ساخت شابلون نیست همچنین تولید محصول در تعداد کمتر توسط این روش مقدور می باشد. حکاکی روی شیشه هیچ محدودیتی ندارد و می توان عملیات حکاکی را با عمق های متفاوت انجام داد. با حکاکی لیزری در هزینه و متریال مصرفی صرفه جویی می شود.

روش نصب و اتصال حکاکی شیشه ای

برای نصب و اتصال شیشه از چسب یووی، چارچوب، فلنچ، گیره و بست استفاده می شود.

مراحل سفارش گیری اعم از: نحوه طراحی فایل، نحوه ثبت سفارش و زمان تقریبی تحویل کالا

برای سفارش حکاکی روی شیشه لازم است فایلی که مشتری ارسال می کند، وکتور باشد و در نرم افزارهایCAD ،PDF ، Corel ، Ai، Tiff طراحی شده باشد تا کار لیزر حکاکی شیشه و آینه از کیفیت بهتری برخوردار باشد. فایل به صورت عکس کیفیت خوبی نخواهد داشت.

پس از ارسال فایل توسط مشتری و بررسی توسط اپراتور، سفارش ثبت شده و زمان انجام کار و تحویل محصول پس از بررسی مقدار حک کار (محاسبه بر اساس زمان حک یا متراژ)، حجم، اندازه و تعداد کار به مشتری اعلام می گردد (این زمان از یک ساعت تا یک روز متفاوت است) سپس در نرم افزار مورد نیاز مراحل حک با سرعت و قدرت مناسب متریال مورد نظر انجام می شود.

نحوه ارسال محصول

ارسال محصول به کلیه شهرهای جهان، ایران و نقاط مختلف تهران از طریق ارسال زمینی دریایی و هوایی امکان پذیر است.

ضمنا ارسال در تمام نقاط تهران با استفاده از آژانس، اسنپ و پیک موتوری انجام می گردد.

حکاکی لیزر هدایای تبلیغاتی

در دنیای رقابتی امروز استفاده از هدایای تبلیغاتی برای نشان دادن نام تجاری، تبلیغ محصولات و خدمات به مشتریان و مخاطبان می باشد و جذب مشتری امری رایج و ضروری است که می توان با استفاده از حکاکی لیزری روی متریال های مختلفی مانند شیشه، فلز، چرم و ... هدایایی از قبیل سررسید، خودکار، پاوربانک و .... تهیه نموده و در مناسبت های مختلف به مخاطبان هدیه داد و با ماندگاری تبلیغات روی کالای ارائه شده تاثیر شگرفی روی ذهن مشتریان ایجاد کرد.

  • انواع هدایای تبلیغاتی

    هدایای تبلیغاتی انواع گوناگونی دارد مانند: خودکار، جاسوئیچی، دفتر تلفن، سررسید و .... که می توان روی هر متریالی از قبیل: چرم، شیشه، فلز، پلکسی و ... با توجه به موارد مصرف، سلایق و بودجه مشتری عملیات حکاکی را با دقت و کیفیت بالا انجام داد.

ابعاد و گرماژ هدایای تبلیغاتی

فرآیند حکاکی لیزری را می توان روی هر متریال از هر نوع هدیه تبلیغاتی با انواع ابعاد و گرماژ و ضخامت گوناگون انجام داد.

مزایای حکاکی روی انواع هدایای تبلیغاتی

حک روی هدایای تبلیغاتی زیبا و منحصر به فرد است و تاثیرپذیری جادویی روی ذهن مخاطبان دارد. می توان با هزینه کم و دامنه تاثیر بزرگ و ماندگاری بالا تبلیغات حکاکی هدایای تبلیغاتی را انجام داد. هدایای تبلیغاتی اعم از خودکار، فلش، جاسوئیچی و ... دائم در معرض دید هستند و موجب یادآوری نام و محصول شرکت به مخاطب می شوند. هدیه تبلیغاتی موجب تنوع در شناسایی آرم و نام شرکت به مخاطب می شود. هدایای تبلیغاتی را می توان در جشن ها، سمینارها، مناسبت ها، کنفرانس ها و ... به مخاطبان هدیه داد تا نام و اعتبار شرکت ترویج شود و شرکت بتواند محصولات و خدمات خود را با استفاده از آن در زمان کم میان جمع کثیری از مخاطبان تبلیغ کند. از هدایای تبلیغاتی می توان برای قدردانی از مشتریان و وفادار کردن آن ها به شرکت استفاده کرد.

معایب حکاکی لیزری هدایای تبلیغاتی

اگر عملیات حکاکی روی هدایای تبلیغاتی با ظرافت، کیفیت و دقت مناسب انجام نگیرد، شناسایی برند شرکت و تبلیغ محصولات و خدمات آن در ذهن مشتری تاثیر مطلوبی نخواهد داشت، بنابراین کیفیت عملیات حکاکی روی هدایای تبلیغاتی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

کاربرد و موارد مصرف حکاکی لیزر هدایای تبلیغاتی

با توجه به مزایای ذکر شده، حکاکی لیزری هدایای تبلیغاتی کاربردهای فراوانی دارد از جمله:

حکاکی آرم، مشخصات یا تلفن سازمان ها بر روی انواع هدایای تبلیغاتی حک طرح های دلخواه بر روی انواع سررسید، سالنامه و حکاکی دفتر تلفن حکاکی ساعت دیواری، ساعت رومیزی یا ساعت مچی حکاکی خودکار، روان نویس و خودنویس حکاکی جاسوئیچی و جاکلیدی حکاکی تبلت، حکاکی هارد، پد ماوس، ماشین حساب، فلش مموری و سی دی حکاکی کیف، حکاکی کیف یادداشت و ساک دستی حکاکی پاور بانک، حکاکی قاب موبایل و مونوپاد حکاکی فلاسک، حکاکی ماگ، لیوان و زیرلیوانی حکاکی روی فندک حکاکی بتن حکاکی جعبه حکاکی کارت ویزیت حکاکی جاکارتی و جلد مدارک حکاکی کمربند حکاکی لوح و تندیس حکاکی شیشه ادکلن

دستگاه مورد نیاز برای حکاکی روی هدایای تبلیغاتی

بهترین روش برای حکاکی لیزر هدایای تبلیغاتی استفاده از دو دستگاه برش لیزر CO2 و trotec است که دارای هزینه پایینتر و به صرفه تر است و قادر است روی متریال های مختلف به راحتی با دقت و سرعت زیاد بدون هیچگونه خطا و انحرافی حکاکی لیزری انجام دهد.

مزایای حکاکی لیزری هدایای تبلیغاتی

می توان طرح ها و نقش های ظریف و پیچیده را با دقت، سرعت، ظرافت و کیفیت بالا روی هدایای تبلیغاتی مختلف حک کرد. با استفاده از حک لیزری در زمان، هزینه و متریال مصرفی صرفه جویی می شود. امکان حکاکی در ضخامت ها و عمق های مختلف وجود دارد. در حکاکی لیزری نیازی به دخالت دست نیست و از آنجایی که ابزار و اشعه لیزر با متریال تماس مستقیم ندارند، آسیبی به هدایای تبلیغاتی وارد نشده و ساییده و از بین نمی روند. ایجاد سطح صاف، تمیز و یکدست حکاکی شده در نتیجه محصول نهایی با کیفیت تر و رضایت بیشتر مشتری استفاده از حکاکی لیزر هدیه تبلیغاتی نیازی به صرف انرژی و زمان برای مشتری ندارد.

سفارش حکاکی لیزری هدایای تبلیغاتی

برای سفارش حکاکی لیزر هدایای تبلیغاتی پس از تهیه هدایا توسط مشتری و دریافت فایل از مشتری به صورت CAD ،PDF ، Corel ، Ai، Tiff(با کیفیت بالا) و مشخص کردن جای حک بر روی هدایای تبلیغاتی و بررسی فایل توسط اپراتور و ادیت فایل در صورت نیاز فایل ثبت سفارش شده و زمان تحویل کار پس از بررسی مقدار حک کار (محاسبه بر اساس زمان حک یا متراژ) به مشتری اعلام می گردد. سپس در نرم افزار مورد نیاز مراحل پرینت با سرعت و قدرت مناسب متریال مورد نظر انجام می شود.

زمان انجام کار و تحویل محصول بستگی به فایل مشتری از نظر حجم و اندازه و تعداد کار و محاسبه بر اساس زمان حک یا متراژ از یک ساعت تا یک روز متفاوت است.

نحوه ارسال محصول هدایای تبلیغاتی

ارسال محصول به کلیه شهرهای جهان، ایران و نقاط مختلف تهران از طریق ارسال زمینی دریایی و هوایی امکان پذیر است. ضمنا ارسال در تمام نقاط تهران با استفاده از آژانس، اسنپ و پیک موتوری انجام می گردد.

انواع حکاکی روی چوب

ابزار مورد نیاز برای تراش چوب و شکل نهایی کار دو مولفه مهم برای تشخیص نوع حکاکی روی چوب است. براین اساس حکاکی روی چوب به چهار دسته حکاکی برجسته، حکاکی سه بعدی(Three-dimensional)، منبت کاری تراشه های چوبی و ویتلینگ(Whiting) تقسیم می شود.

حکاکی برجسته

حکاکی برجسته روی چوب و به شکل دو بعدی انجام می شود به این معنا که کار از سه طرف تراش داده نمی شود؛ اما از طریق ایجاد برجستگی و فرورفتگی روی سطح چوب به طرح مورد نظر عمق داده می شود. پس از اتمام کار معمولا از این نوع حکاکی به عنوان قاب برای تزیین دیوار استفاده می شود. چاقوی حکاکی، اسکنه یا قلم حکاکی از جمله ابزاری هستند که برای حکاکی برجسته به کار می روند.

حکاکی به دو روش سنتی ( دستی) و روش مدرن (با ابزار برقی) انجام می شود.

از ابزار برقی مثل فرز مینیاتوری(Miniature milling) و دستگاه لیزر هم می توان برای حکاکی استفاده کرد؛ گرچه فرزهای مینیاتوری برای حکاکی های کوچک با طرح و نقش ظریف تر مناسب هستند. قابلیت تعویض سری مته فرز در تمیزی کار، صیقلی بودن سطح چوب و حکاکی قسمت های ظریف طرح موثر است.

حکاکی سه بعدی

برخلاف حکاکی برجسته که طرح فقط از یک بعد دیده می شود، در حکاکی سه بعدی تمامی ابعاد کار تراش می خورد. محصول پایانی این نوع حکاکی مجسمه ای است سه بعدی و از این جهت واقعی تر به نظر می رسد. حکاکی سه بعدی را می توان در ابعاد و اشکال مختلفی حتی در ابعاد واقعی شکل مورد نظر انجام داد. ابزارآلات متعددی مانند اسکنه حکاکی، چاقو و مته حکاکی در مدل ها و سایزهای مختلفی برای این نوع از حکاکی به کار می روند تا ظریف کاری های طرح با جزییات هرچه بیشتر نشان داده شود.

width=225

منبت کاری تراشه های چوبی

منبت کاری تراشه های چوبی، هنر کنده کاری و حکاکی روی چوب است. به این صورت که قسمت های کوچک و کم عمق از روی صفحه چوب تراشیده می شود. برای ایجاد تراش های مناسب به دو نوع چاقوی حکاکی نیاز هست؛ یکی برای کندن قسمت های کوچک چوب از روی صفحه و دیگری برای طرح دادن به قسمت های تراشیده شده.

نحوه گرفتن چاقوی حکاکی در دست یکی ازمهم ترین نکته هایی است که باید به آن توجه کرد. این کار شبیه به گرفتن مدادنوکی در کف دست با چهار انگشت و فشار دادن قسمت انتهایی آن است. در این حالت کارایی نوک چاقو فقط برای ایجاد فرورفتگی و شکل دهی به چوب است؛ نوک اریب چاقو می تواند هم به سمت داخل دست و هم به سمت خارج دست باشد.

ویتلینگ (ساخت سازه های چوبی کوچک)

به قول مایکل آنجلوی معروف: در دل هر مکعب چوب، یک مجسمه نهفته است و کشف آن هنر مجسمه ساز است . ویتلینگ در اصل تراش چوب و ساخت مجسمه های کوچک چوبی به وسیله چاقو است. امضای کاری که با ویتلینگ ساخته شده به جا ماندن رد چاقو و سطح ناصاف چوب است. تیز بودن چاقو در انواع حکاکی به خصوص ویتلینگ بسیار مهم است. برش چوب به مرور زمان باعث کندی تیغه می شود؛ در این صورت چاقو را با سنگ یا چرم تیغه تیزکن، تیز کنید تا کار حکاکی آسان تر و ایمن تر باشد.

چند ابزار کاربردی برای حکاکی روی چوب

انتخاب نوع ابزار مناسب برای کنده کاری روی چوب معمولا بستگی به نوع حکاکی دارد؛ اما از طرفی داشتن ابزارهای پرکاربرد در زمینه حکاکی و کنده کاری روی چوب بسیار مفید است. این ابزارها عبارتند از:

ست چاقوی حکاکی با تیغه اریب، صاف و گرد قابل استفاده برای حکاکی برجسته و ویتلینگ مغار و مته حکاکی با تیغه های متنوع در سایز ومدل های مختلف برای حکاکی طرح های ظریف تر اسکنه حکاکی قاشقی شکل، Vشکل و Uشکل در سایزهای مختلف برای حکاکی قسمت های بزرگ تر با دسته بلندتر که بتوان از ضربات چکش به انتهای آن عمق بیشتری را کنده کاری کرد.

چوب مناسب برای حکاکی

در انتخاب نوع چوب حکاکی باید مولفه های متعددی را در نظر گرفت؛ که مهم ترین آن ها درجه سختی چوب، رنگ ، بافت و درجه رطوبت چوب است. خوش بختانه تنوع اقسام چوب دست ما را برای انتخاب مناسب بر حسب فاکتورهای مورد نظرمان باز گذاشته است. از پرکاربردترین و محبوب ترین انواع چوب برای حکاکی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

چوب افرا چوب صنوبر چوب بلوط چوب ماهاگونی چوب گیلاس چوب گردوی سفید چوب باس چوب گردو چوب کاج

چوب نرم یا سخت؟

گرچه از هر دو نوع چوب سخت و چوب نرم می توان برای حکاکی استفاده کرد، تراشیدن چوب نرم برای تازه کارها آسان تر بوده و در نتیجه چوب نرم گزینه مناسب تری خواهد بود. از این جهت می توان به چوب باس، چوب درخت کاج و چوب گردوی سفید اشاره کرد که با بافت ساده و نرم و سطحی نسبتا صاف حتی با ابزار حکاکی دستی هم به راحتی تراش می خورند.

رنگ و بافت چوب را در نظر بگیریم؟

رنگ و نوع بافت آوندی چوب هم در انتخاب چوب مناسب برای حکاکی موثر است؛ برای مثال چوب ماهاگونی و و گیلاس به لحاظ رنگ غنی بوده و بافت آوندی زیبایی دارند. از این چوب ها می توان برای حکاکی آثاری استفاده کرد که طرح و رنگ طبیعی خود چوب برای پرداخت آن در نظر گرفته شده است. از طرفی باید در نظر بگیریم که این چوب ها به دلیل داشتن بافتی متراکم تا حدودی سخت بوده و برای کنده کاری آن به ابزار حکاکی قوی تری نیاز هست.

رطوبت چوب

رطوبت چوب هم فاکتوری است که در هنگام انتخاب چوب نباید فراموش شود. چوب تازه معمولا از رطوبت بالایی در حدود 50% برخوردار بوده و برای حکاکی مناسب نیست. از طرفی اگر فرایند خشک شدن چوب سریع انجام شود، احتمال ترک خوردن چوب در حین حکاکی بالا می رود. بهترین کار این است که اجازه دهیم رطوبت چوب بعد از بریده شدن از تنه درخت به مرور زمان و در هوای آزاد از بین برود.

در این مقاله، ما راجب انواع حکاکی و روش های مختلف آن و چگونه میتوان آن خرید یا حتی چگونه حکاکی کنیم گفتیم نظراتتان را با ما در میان بگذارید.

هنر

نظر کاربران