بیمه هنرمندان

بیمه هنرمندان

ثبت نام برای بیمه تکمیلی هنرمندان آغاز شد چندی پیش صندوق هنر در اطلاعیه ای از هنرمندان خواست تا مشخصات عضویت شان را در سایت این صندوق تکمیل کنند تا بتوانند هنگام ثبت نام بیمه تکمیلی از مزایای آن بهره مند شوند.

ماجرای بیمه هنرمندان چه بیمه تأمین اجتماعی و چه تکمیلی مدت هاست که مورد بحث و مناقشه اهالی فرهنگ وهنر است. کسانی که از نظر قانونی بیمه شان جزو حرف و مشاغل آزاد محسوب می شود، یعنی وابسته به جایی نیستند تا برایشان بیمه رد شود و از حقوق ماهانه شان کسر گردد و همچنین هر سال حقوق و مزایا آنها بالا رود یا گاهی حتی مشمول ماده ای یا قانونی قرار بگیرند و حقوقشان ولو چند درصد تکانی بخورد. هنرمندانی که زحمت می کشند و با رنج و مشقت بسیار به خلق آثار هنری می پردازند و در انتها وقتی زمان بازنشستگی شان فرا می رسد یک پایه حقوق بازنشستگی کارگری به قول معروف بخور و نمیر می گیرند. هنرمندان و اصحاب فرهنگ که به سازمان یا نهادی وابسته نیستند، سال هاست که از این موضوع رنج می برند. بخصوص آنهایی که در حوزه تجسمی اند و در معرض آسیب هم هستند.

آسیب پذیرترین قشر هنرمندان

1. استاد علی اصغر منبت کار، سه انگشت دستش را دستگاه بلعیده است. کارگاه کوچکی دارد. خودش روی چوب ها با مهارت خاصی نقاشی می کشد و بعد با ظرافت منبت کاری می کند. بیش از 30 سال است که هنر خلق می کند، اما هر جا کار کرده او را بیمه نکرده اند و حالا به قول خودش که انگشتانش را از دست داده و به سختی کار می کند، وقت بازنشستگی اش رسیده است، اما فقط 18 سال است که خودش را بیمه کرده و مبلغ ماهانه ای که دریافت می کند، بسیار ناچیز است.

2. به یکی از شعب بیمه تأمین اجتماعی در مرکز شهر تهران مراجعه کردم تا از مزایای بیمه تأمین اجتماعی هنرمندان و صاحبان فکر و اندیشه مطلع شوم. فیلمساز مستقلی آمده بود برای واریز بیمه اش؛ خانم کارشناسی که پشت باجه نشسته بود، گفت: برو سراغ یه کار و بار بهتر، بازنشستگی این بیمه خیلی ناچیز است و اگر بر اثر اتفاق یا حادثه ای از دنیا بروید، چیزی عاید خانواده ات نمی شود.
یاد حرف های هنرمندان تجسمینمایشگاه قرآن امسال افتادم، همه شان هنرمندان درجه یکی بودند. اما آینده بازنشستگی اسفباری را به تصویر کشیدند. یکی از آنها که متولد دهه 60 بود و نقاشی خط هایش درنمایشگاه های بین المللی جوایز متعددی گرفته بود، دل پردردی داشت. به خاطر همسرش خواهش کرد نامش را درج نکنم. همسرش دوقلو باردار بود و چون از قبل تجربه یک زایمان سخت و مشکل دار را داشته می دانسته است که فرزندانش یک ماه زودتر به دنیا خواهند آمد و او باید هزینه هنگفت نگهداری یک ماه فرزندانش در بیمارستان را بدهد تا آنها سالم بمانند. به صندوق هنر برای بیمه تکمیلی مراجعه کرده بود اما به او گفته بودند که سایت فقط در مدت زمان معینی برای ثبت نام باز است و بعد از آن دیگر هیچ هنرمندی نمی تواند ثبت نام و بیمه شود. به او قول مساعد دادند که کمکش کنند اما او ناامید برگشته بود و چون هزینه بیمارستان خصوصی یا نیمه دولتی را نداشته، با مشکلات بسیاری روبه رو شده و در آخر هر دو فرزندش را از دست داده است.

3. زهرا بابا زادههنرمند نگاره های چوبی که از طرف صنایع دستی بیمه تأمین اجتماعی است، می گوید: درست است که من یک دفترچه بیمه دارم اما در آخر هنگام بازنشستگی پایه حقوق یک کارگر معمولی را دریافت خواهم کرد.22 سال دیگر بازنشسته خواهم شد. هر سه ماه یکبار 280 هزارتومان به بیمه تأمین اجتماعی پرداخت می کنم.ما اگر بر اثر حادثه ای از بین برویم هیچ پولی از طرف بیمه به خانواده مان پرداخت نمی شود. از طرفی سؤال من از مسئولان این است که چرا ما سختی کار نمی گیریم؟ من 33 سالم است و 8 سال است که کار می کنم اما تمام بندهای انگشتانم درد می کند. گردن و چشمم آسیب دیده. هنرها مختلف است کسی که سینما کار می کند با من که چوب کار می کنم و آن کسی که قالی می بافد از نظر آسیب به آناتومی بدن فرق می کند. من مدام گردنم پایین است و کارهای ریز انجام می دهم، تمام مفاصلم آرتروز می گیرد. این منصفانه نیست هنرمندان تجسمی سختی کار روانی هم دارند. ما با بازاری که اصلاً نمی توان نامش را بازار گذاشت، می جنگیم. نه بازار فروش و نه معرفی خاصی داریم و نه نمایشگاه های بین المللی هست. چرا؟ به خاطر محدودیت بودجه ارگان های دولتی، هنرمند نمی فرستند و خودش هم توان شرکت در نمایشگاه بین المللی را ندارد. فقط می ماند حمایت دولت در خصوص بیمه که آن هم اوضاعش اسفبار است.

این ها فقط صحبت تعدادی از هنرمندان خوب کشورمان در خصوص بیمه است، متاسفانه تعداد هنرمندانی که درگیر این مشکلات هستند کم نیست.

لیست طرح های بیمه تکمیلی (1399/7/1 الی 1400/6/31) صندوق اعتباری هنر

بیمه

بیمه

بیمه

سخنان سیدزاده مدیرعامل صندوق هنر در خصوص بیمه هنرمندان


سیدزاده مدیرعامل صندوق هنر در مورد بیمه هنرمندان به ایران می گوید: طبق قانون تأمین اجتماعی هر کس در هر جایی که کار می کند، موظف است بابت حقوقی که می گیرد حق بیمه پرداخت کند و بابت آن از خدمات بیمه استفاده کند. مجموعاً این حق 30 درصد است. که 23 درصد آن را سازمان و محل کار شخص باید بپردازد و 7 درصد آن را فرد که از حقوق او کسر می شود.دولت برای اینکه تکلیف بیمه هنرمندان را مشخص کند با تأمین اجتماعی صحبت کرده که تعدادی از هنرمندانی که در جایی شاغل نیستند و صلاحیت شان از طرف دولت احراز شده است و هنرمند حرفه ای هستند، بیمه شوند. اما سازمان تأمین اجتماعی چون سازوکار مشخصی برای هنرمندان ندارد و فقط کارفرما را می شناسد، صندوق هنر آمده و نقش کارفرما را به عهده گرفته و رایزنی کرده است تا به جای 30 درصد حق بیمه، 18 درصد از هنرمندان گرفته شود. یعنی 10 درصد آن را دولت پرداخت کند و 8 درصد باقیمانده را خود فرد. به این ترتیب به بیمه هنرمندان حرف و مشاغل آزاد اطلاق شد.


او در پاسخ به اینکه چرا سقف حقوق بازنشستگی اهالی فرهنگ وهنر بالاتر از پایه حقوق کارگری نمی رود و آیا اگر قانون نظام صنفی هنرمندان تصویب شود مشکل حل می شود؟ تصریح کرد: این موضوع به نظام صنفی ربطی ندارد، چون آنها کد کارگاه ندارند. سازمان تأمین اجتماعی اجازه نداده است به کسانی که جزو حرف و مشاغل آزاد هستند با حقوق بیشتر از پایه بیمه شوند و فقط برای هنرمندان یک پوشش بیمه ای محسوب می شود. استدلال تأمین اجتماعی این است که مثلاً اگر کسی 10 میلیون تومان از سازمانی حقوق می گیرد چون 3 میلیون تومان بابت حق بیمه به سازمان بیمه پرداخت می کند پس بازنشستگی بیشتر می تواند بگیرد. اما در مورد هنرمندان که پشتوانه ندارند، این طور نیست.


اما با همه این تفاسیر سیدزاده هنوز امیدوار است که با رایزنی بتواند سقف حقوق بازنشستگی هنرمندان را بالاتر ببرد. او می گوید: این صندوق یکی از پرجمعیت ترین سازمان های عامل تحت پوشش بیمه ای است با 43 هزار نفرعضو بیمه تأمین اجتماعی. اگر فقط 2 درصد بخواهد حق بیمه بالاتر برود هم ما به مشکل می خوریم و هم اعضا چون با کمبود بودجه مواجهیم. این باید در بودجه کشور دیده شود. سید زاده در پاسخ به انتقاد برخی هنرمندان نسبت به اینکه فقط یک بار در سال می توان بیمه تکمیلی را ثبت نام کرد، افزود: ما شرکتی را برای خدمات درمانی انتخاب می کنیم. باید در ابتدای قرارداد تعداد نفراتمان را اعلام کنیم تا برای یک سال با مبلغ مشخص بیمه درمانی کنیم. آن شرکت هم حساب و کتاب می کند و با ما قرارداد می بندد. شبیه پرواز هواپیماست که اگر در زمان مشخص سوار نشوید هواپیما می پرد. ما بجز بیمه های 350 هزار تومانی مان بیمه طرح امید هم با مبلغ 60 هزار تومان با خدمات دهی بالا برای هنرمندان در نظر گرفتیم اما هنرمندان هم باید وقت بگذارند و در زمان معین در سایت ثبت نام کنند نه اینکه بگذارند هنگام مشکل به ما مراجعه کنند.

شرایط عمومی بیمه هنرمندان

حداکثر سن آقایان و خانم ها برای معرفی به بیمه هنرمندان ۵۰ سال تمام می باشد. داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت الزامی می باشد. بیمه هنرمندان بیمه تامین اجتماعی است و علاوه بر حقوق بازنشستگی شامل دفترچه بیمه درمانی می باشد. مبلغ واریزی توسط هنرمند به صورت ماهانه با توجه به قانون کار به صورت حداقلی ( حداقل دستمزد کارگران) پرداخت می شود. کسانی که از قبل بیمه پرداخت کرده اند و سابقه بیمه دارند سوابق شان محفوظ است. بیمه بیکاری و از کار افتادگی نیز شامل بیمه هنرمندان می باشد درصورت داشتن هرگونه سوال به شعب تامین اجتماعی نزدیک محل سکونت خود مراجعه نمایید.

مدارک لازم جهت معرفی به بیمه هنرمندان

الف) مدارک مورد نیازبیمه هنرمندان تجسمی(عکاسی- خوشنویسی- نقاشی- گرافیک- مجسمه سازی- کاریکاتور- نگارگری- تصویرسازی -سفالگری)

1- کپی کامل شناسنامه

2- کپی کارت ملی(دو طرف)

3- کپی آخرین مدرک تحصیلی

4- چهار قطعه عکس(3 times4)

5- کپی کارت پایان خدمت یا معافیت(ویژه آقایان)

6- کپی لوح تقدیر- سپاس- یاد بودو ......

7- 8 قطعه عکس آثار هنری اندازه (18 times13 )

8-ارائه CD حاوی عکس از کل آثار هنرمند

9-کپی گواهینامه ممتاز (ویژه خوشنویسان)

10- هنرمندان رشته گرافیک آثارشان بایستی چاپ افست شده باشد و باید دارای کارت عضویت انجمن گرافیک ایران را نیز دارا باشند.

12- تکمیل فرم هنرمندان رشته تجسمی

13- معرفی نامه از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مربوطه

14- برگزاری 3نمایشگاه انفرادی با ارائه مدارک (برای دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی و پایین تر 2 نمایشگاه انفرادی و برای دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و بالاتر 1 نمایشگاه انفرادی مورد نیاز است)

15- ویژه رشته نقاشی: کپی کارت عضویت انجمن نقاشان ایران را باید دارا باشید .

16-ویژه رشته تصویر سازی: دارای کتابی که اسم هنرمند در آن به عنوان تصویرگر ذکر شده باشد به همراه کپی کارت عضویت انجمن تصویرگران ایران .

17-ویژه رشته نگارگری: شما باید کپی کارت عضویت انجمن نگارگران ایران را نیز همراه خود داشه باشید .

18- ویژه رشته خوشنویسی: همراه مدارک گفته شده شما دوستان باید کپی کارت عضویت انجمن عکاسان ایران دارا باشید .

19-ویژه رشته سفال و سرامیک: کپی کارت عضویت انجمن سفال و سرامیک ایران و نصب اثر در مترو یا میادین یا مکان های شهر به همراه عکس اثر مربوطه.

20- ویژه رشته کاریکاتور: برای بیمه شما باید کپی کارت عضویت انجمن کاریکاتور ایران را به همرا داشته باشید.

21- ویژه رشته مجسمه سازی: یکی از آثار شما باید در مترو یا مکان های شهر نصب شده باشد و عکس اثر مربوطه را به همراه کپی کارت عضویت انجمن مجسمه سازان همراه خود بیاورید.

مدارک لازم جهت عضویت در مؤسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر

کپی آخرین مدرک تحصیلی کپی تمام صفحات شناسنامه عکس ۴*۳ پرسنلی ( سیاه و سفید یا رنگی ) چهار قطعه نمونه کارهای هنرمند شامل هشت قطعه عکس ۱۸*۱۳ یا پرینت A۴با کیفیت به همراه CD آن(در مورد رشته گرافیک ده اثر در حوزه گرافیک که الزاماً پنج اثر آن به چاپ رسیده باشد) کپی کارت ملی (دوطرف کپی کارت پایان خدمت یا معافیت (در مورد آقایان)

آدرس موسسه توسعه هنرهای تجسمی: خیابان کارگرشمالی، روبه روی پارک لاله، خیابان صدوقی، پلاک ۱۷

کد پستی موسسه: ۱۴۱۸۶۹۳۵۴۱

ب) رشته نویسندگی

1. ارسال دو عنوان کتاب در زمینه بزرگسال و یک عنوان کودک و نوجو ا ن به همراه فرم اعلام وصول

2. دو برگ کپی شناسنامه فرد اصلی از تمام صفحات

3. دو برگ کپی صفحه اول شناسنامه افراد تحت تکفل

4. تکمیل برگ استفاده از تسهیلات بیمه تأمین اجتماعی

5. دو برگ کپی کارت ملی فرد اصلی

پ) رشته موسیقی

1. کپی تمام صفحات شناسنامه

2. کپی کارت ملی(دو طرف)

3. کپی آخرین مدرک تحصیلی

4. چهار قطعه عکس(٣ times٤)

5. کپی کارت پایان خدمت یا معافیت(ویژه آقایان)

6. کپی لوح تقدیر- سپاس- یاد بودو ......

7. ده سال فعالیت مستمر و مستند در امر آموزش/ اجرا و حضور در جشواره ها و...........

8. تکمیل فرم (رشته موسیقی)

9. معرفی نامه از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مربوطه و انجمن موسیقی

10. کپی کارت عضویت در صندوق هنرمندان

ت) رشته سینما

1. کپی کامل شناسنامه

2. کپی کارت ملی(دو طرف)

3. کپی آخرین مدرک تحصیلی

4. چهار قطعه عکس(٣ times٤)

5. کپی کارت پایان خدمت یا معافیت(ویژه آقایان)

6. کپی لوح تقدیر- سپاس- یاد بودو ......

7. ارائه گواهی شرکت در جشنواره های فیلم استانی یا کشوری در سال گذشته یا سال جاری (ارائه حداقل دو گواهی الزامیست)

8. قرارداد ساخت فیلم (در پست کارگردان ،فیلمبردار، تدوینگر)

9. تکمیل فرم بیمه هنرمندان(یک برگ)

10. تأییدیه از یکی از مراکز آموزشی- هنری ،شامل، انجمن سینمای جوان، آموزشگاه آزاد سینمایی، شرکت های تولید فیلم های کوتاه غیرسینمایی و یا صدا و سیمای جمهوری اسلامی، مبنی بر فعالیتهای مستمر نامبرده.

11. معرفی نامه از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مربوطه

ث) رشته نمایش

1. کپی کامل شناسنامه

2. کپی کارت ملی(دو طرف)

3. کپی آخرین مدرک تحصیلی

4. چهار قطعه عکس(٣ times٤)

5. کپی کارت پایان خدمت یا معافیت(ویژه آقایان)

6. کپی لوح تقدیر- سپاس- یاد بودو ......

7. تکمیل فرم بیمه هنرمندان(یک برگ)

8. بروشور و پوستر از نمایش های اجرا شده (حداقل ٧ نمایش)

9. نامه از انجمن نمایش شهرستان مربوطه

10. معرفی نامه از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مربوطه

ج) خبرنگاری

1. معرفی نامه از نشریه

2. مراجعه به سایت saman-gov.irثبت نام و ثبت آثار و مستندات خبری (در آثار ثبت شده باید لوگوی نشریه یا خبرگزاری مشخص باشد در غیر این صورت باید توسط نشریه مهر شود) در صورتی که در مدت ۲ سال حداقل ۲۵ اثر(ماهی یک اثر)ثبت شود با داشتن معرفی نامه از نشریه می توانند از خدمات بیمه خبرنگاری استفاده کنند. در صورتی که از دو سال قبل هم آثاری داشته اید می توانید در سامانه ثبت نمایید.

نکته مهم: بیمه شده گرامی جهت استفاده ار مزایای بیمه هنرمندان ، در پایان دوره یکساله ،گزارش فعالیت خود را بانضمام مستندات لازم، به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ارائه دهد، در غیر این صورت،غیر فعال شناخته شده و مزایای متعلقه، قطع خواهد شد

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه دستور العمل اجرایی بیمه تامین اجتماعی به دستورالعمل اجرایی بیمه تامین اجتماعی هنرمندان مراجعه کنید.

لیست کامل انواع بیمه های تأمین اجتماعی در سال 1399 + درصد و مبلغ پرداخت در سال 99

حداقل دستمزد روزانه: 611809 ریال (افزایش 21 درصد)

سایر سطوح: 15 درصد+ رقم ثابت 30338 ریال

حداکثر دستمزد: 4.282.663 ریال

نوع بیمه

درصد سهم
بیمه شده

ضریب دستمزد

مبلغ ماهانه
(به هزار تومان)

درصد سایر

31 روز

30 روز

اجباری
(بدون احتساب
مزایای انگیزشی)

7

-

132

128

23 کارفرما
436

مشاغل آزاد (14 درصد)

12

بر اساس
حداقل
دستمزد 99/
بین حداقل
و 1/2 حداقل

228

220

2 دولت

مشاغل آزاد (16 درصد)

14

265

256

2 دولت

مشاغل ازاد (20 درصد)

18

341

330

2 دولت

اختیاری

27

1/2

614

595

-

کارگران ساختمانی

درجه 1

7

1/4

186

180

20 دولت

درجه 2

7

1/3

172

167

درجه 3

7

1/2

159

154

قالیبافان
(فعال و بیمه پرداز)

7

-

132

128

20 دولت

رانندگان درون شهری
(فعال و بیمه پرداز)

13/5

1/1

282

272

13/5 دولت

رانندگان بین شهری
(اتوبوس و کامیون)
(فعال و بیمه پرداز)

13/5

1/5

384

372

13/5 دولت

رانندگان بین شهری
(اتوبوس و کامیون)
(فعال و بیمه پرداز)

13/5

1/2

307

297

13/5 دولت

هنرمندان نویسندگان
مشمول یارانه

8

-

151

147

10 دستگاه

هنرمندان نویسندگان
غیرمشمول یارانه

8

1/2

210

203

10 دستگاه

مداحان

بنیاد دعبل

7

-

132

128

20 بنیاد

ارشاد

8

-

151

147

10 دستگاه

مددجویان
مشمول یارانه
(14 درصد)

کمیته امداد

-

-

10/27 از محل هدفمندی یارانه ها
و مابقی توسط کمیته امداد

بهزیستی

2

-

38

36

هدفمندی یارانه ها

مددجویان
مشمول یارانه
(16 درصد)

کمیته امداد

-

-

10/27 از محل هدفمندی یارانه ها
و مابقی توسط کمیته امداد

بهزیستی

4

-

76

73

هدفمندی یارانه ها

مددجویان
مشمول یارانه
(20 درصد)

کمیته امداد

-

-

10/27 از محل هدفمندی یارانه ها
و مابقی توسط کمیته امداد

بهزیستی

8

-

152

147

هدفمندی یارانه ها

خادمان مساجد
(فعال و بیمه پرداز)

7

-

132

128

20 دولت

خادمان مساجد
فاقد کمک دولت

27

-

512

495

-

کلیه رانندگان درون شهری
فاقد کمک دولت

27

1/1

563

545

-

کلیه رانندگان برون شهری سبک
فاقد کمک دولت

27

1/2

614

595

-

کلیه رانندگان برون شهری سنگین
فاقد کمک دولت

27

1/5

768

743

-

باربران

7

-

132

128

20 دولت

صیادان

7

-

132

128

20 دولت

زنبورداران

7

-

132

128

20 دولت

کارفرمایان صنفی کم درآمد

7

-

132

128

20 دولت

کارفرمایان بخش کشاورزی

7

-

132

128

20 دولت

امیدوارم این مقاله برای شما مفید باشد و توانسته باشید اطلاعات بسیار مفیدی در زمینه بیمه و چگونگی ثبت نام در آن کسب کرده باشید.


نظر کاربران

معصومه باقری
10 شهریور 1399
سلام . من عضو صندق هنرمندان و انجمن نقاشان و هنرهای تجسمی تهران هستم . در حال حاضر میخوام برای بیمه اقدام کنم . لطفا برای روندی که باید طی بشه اطلاع رسانی کنید .ممنونم
علیرضا گوشبر
09 آبان 1399
سلام من بیمه صندوق اعتباری هستم مدتی بیمه ام ابطال شده و هنوز نتوانسته ام تمدید کنم لطفاً راهنمایی کنید با سپاس علیرضا گوشبر
لیلا محمدی
13 آبان 1399
درود چرا هنرمندان که کارفرمایی ندارند و اختیاری بیمه شده اند باید حداقل حقوق بازنشستگی را بگیرند؟ حتی در بیست سال و سی سال بیمه پرداخت کردن حقوقشان یکی است. چرا انقدر قانون ایراد دارد؟ بخاطر خلق اثر اغلب هنرمندان و نویسندگان و خبرنگاران دچار مشکل فیزیکی شده اند ولی حقوق بازنشستگیشان پایین ترینه. چراااااااااا؟
هانی قربانی
18 آذر 1399
تومبا فقط
مریم اقبال
10 اسفند 1399
سلام من همه مدارکم تایید شده و روی سایت بارگزاری کردم. حدود 7 ماهه اما هیچ خبری نشده باید چیکار کنم؟
قاسم شکارچیان
15 اردیبهشت 1400
سلام من نوازنده ویلون هستم کارم آزاده هرسیه که یادگرفتم می شه خودمو بیمه کنم