بیمه هنرمندان

بیمه هنرمندان

ثبت نام برای بیمه تکمیلی هنرمندان آغاز شد چندی پیش صندوق هنر در اطلاعیه ای از هنرمندان(artists) خواست تا مشخصات عضویت شان را در سایت این صندوق تکمیل کنند تا بتوانند هنگام ثبت نام بیمه(Insurance) تکمیلی از مزایای آن بهره مند شوند. در همین رابطه سیدحسین سیدزاده، رئیس صندوق اعتباری هنر، ثبت نام بیمه تکمیلی این صندوق داد که قرار است ازاوایل هفته آغاز و تا پایان خرداد ماه 98 نیز به اتمام برسد.

ماجرای بیمه هنرمندان چه بیمه تأمین اجتماعی و چه تکمیلی مدت هاست که مورد بحث و مناقشه اهالی فرهنگ وهنر است. کسانی که از نظر قانونی بیمه شان جزو حرف و مشاغل آزاد محسوب می شود، یعنی وابسته به جایی نیستند تا برایشان بیمه رد شود و از حقوق ماهانه شان کسر گردد و همچنین هر سال حقوق و مزایایشان بالا رود یا گاهی حتی مشمول ماده ای یا قانونی قرار بگیرند و حقوقشان ولو چند درصد تکانی بخورد. هنرمندانی که زحمت می کشند و با رنج و مشقت بسیار به خلق آثار هنری می پردازند و در انتها وقتی زمان بازنشستگی شان فرا می رسد یک پایه حقوق بازنشستگی کارگری به قول معروف بخور و نمیر می گیرند. هنرمندان و اصحاب فرهنگ که به سازمان یا نهادی وابسته نیستند، سال هاست که از این موضوع رنج می برند. بخصوص آنهایی که در حوزه تجسمی اند و در معرض آسیب هم هستند.

آسیب پذیرترین قشر هنرمندان

استاد علی اصغر منبت کار، سه انگشت دستش را دستگاه بلعیده است. کارگاه کوچکی دارد. خودش روی چوب ها با مهارت خاصی نقاشی می کشد و بعد با ظرافت منبت کاری می کند. بیش از 30 سال است که هنر خلق می کند، اما هر جا کار کرده او را بیمه نکرده اند و حالا به قول خودش که انگشتانش را از دست داده و به سختی کار می کند، وقت بازنشستگی اش رسیده است، اما فقط 18 سال است که خودش را بیمه کرده و مبلغ ماهانه ای که دریافت می کند، بسیار ناچیز است.


به یکی از شعب بیمه تأمین اجتماعی در مرکز شهر تهران مراجعه کردم تا از مزایای بیمه تأمین اجتماعی هنرمندان و صاحبان فکر و اندیشه مطلع شوم. فیلمساز مستقلی آمده بود برای واریز بیمه اش. خانم کارشناسی که پشت باجه نشسته بود، گفت: برو سراغ یه کا رو بار بهتر، بازنشستگی این بیمه خیلی ناچیز است و اگر بر اثر اتفاق یا حادثه ای از دنیا بروید، چیزی عاید خانواده ات نمی شود.
یاد حرف های هنرمندان تجسمی نمایشگاه قرآن امسال افتادم، همه شان هنرمندان درجه یکی بودند. اما آینده بازنشستگی اسفباری را به تصویر کشیدند. یکی از آنها که متولد دهه 60 بود و نقاشیخط هایش درنمایشگاه های بین المللی جوایز متعددی گرفته بود، دل پردردی داشت. به خاطر همسرش خواهش کرد نامش را درج نکنم. همسرش دوقلو باردار بود و چون از قبل تجربه یک زایمان سخت و مشکل دار را داشته می دانسته است که فرزندانش یک ماه زودتر به دنیا خواهند آمد و او باید هزینه هنگفت نگهداری یک ماه فرزندانش در بیمارستان را بدهد تا آنها سالم بمانند. به صندوق هنر برای بیمه تکمیلی مراجعه کرده بود اما به او گفته بودند که سایت فقط در مدت زمان معینی برای ثبت نام باز است و بعد از آن دیگر هیچ هنرمندی نمی تواند ثبت نام و بیمه شود. به او قول مساعد دادند که کمکش کنند اما او ناامید برگشته بود و چون هزینه بیمارستان خصوصی یا نیمه دولتی را نداشته، با مشکلات بسیاری روبه رو شده و در آخر هر دو فرزندش را از دست داده است.


زهرا بابا زاده هنرمند نگاره های چوبی که از طرف #صنایع دستی بیمه تأمین اجتماعی است، می گوید: درست است که من یک دفترچه بیمه دارم اما در آخر هنگام بازنشستگی پایه حقوق یک کارگر معمولی را دریافت خواهم کرد.22 سال دیگر بازنشسته خواهم شد. هر سه ماه یکبار 280 هزارتومان به بیمه تأمین اجتماعی پرداخت می کنم.ما اگر بر اثر حادثه ای از بین برویم هیچ پولی از طرف بیمه به خانواده مان پرداخت نمی شود. از طرفی سؤال من از مسئولان این است که چرا ما سختی کار نمی گیریم.؟ من 33 سالم است و 8 سال است که کار می کنم اما تمام بندهای انگشتانم درد می کند. گردن و چشمم آسیب دیده. هنرها مختلف است کسی که سینما کار می کند با من که چوب کار می کنم و آن کسی که قالی می بافد از نظر آسیب به آناتومی بدن فرق می کند. من مدام گردنم پایین است و کارهای ریز انجام می دهم، تمام مفاصلم آرتروز می گیرد. این منصفانه نیست هنرمندان تجسمی سختی کار روانی هم دارند. ما با بازاری که اصلاً نمی توان نامش را بازار گذاشت، می جنگیم. نه بازار فروش و نه معرفی خاصی داریم و نه نمایشگاه های بین المللی هست. چرا؟ به خاطر محدودیت بودجه ارگان های دولتی، هنرمند نمی فرستند و خودش هم توان شرکت در نمایشگاه بین المللی را ندارد. فقط می ماند حمایت دولت در خصوص بیمه که آن هم اوضاعش اسفبار است.

هنرمندان و نگرانی برای آینده


جمال رحمتی کاریکاتوریست(Cartoonist) مطبوعات و مدرس دانشگاه که چندین جایزه بین المللی هم گرفته است، از آینده مبهم هنرمندان گله دارد. او می گوید: سال هاست که کاریکاتوریست مطبوعات بسیاری بودم و چون هر جا کار کردم بیمه نشدم و اگر هم بیمه بودم آن نشریه تعطیل شده است، سابقه بیمه ای چندانی ندارم.یک هنرمند مثل من که درگیر کارتون و کاریکاتور است هیچ آینده تضمین شده ای ندارد. مگر اینکه آدم خودش تلاش کند وگرنه هیچ سیستمی که از ما حمایت کند وجود ندارد. دانشگاه سوره هم که تدریس دارم به نسبت ساعات اندک تدریسم بیمه رد می شود که آن هم دردی را دوا نخواهد کرد. نشریه آتیه هم 8 سال کار کردم اما بهانه این هفته نامه این بود که من یک روز در هفته در آنجا حضور دارم. او در پاسخ به اینکه این مشکل چگونه باید حل شود، تصریح کرد: قانونگذار باید این مشکل را حل کند. من جزو فعال ترین افراد رشته خود هستم. ما که همه سعی و تلاشمان را می کنیم نباید نگرانی داشته باشیم اگر تأمین نمی شویم نقص جای دیگری است. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید لایحه ای به مجلس تقدیم کند و دغدغه آن را داشته باشد تا افراد در حوزه های مختلف هنری تضمین بیمه داشته باشند.


رحمتی در پاسخ به اینکه چرا برای بیمه شدن به صندوق هنر مراجعه نکرده است، افزود: چرا باید ثابت کنم که من هنرمندم. همه مرا می شناسند. چرا باید کلی مدارک رو کنم و هر سال دوباره مدارک تکمیلی بفرستم و دائماً در حال اثبات هنرمند بودن خود باشم.

صندوق هنر به مثابه کارفرما


سیدزاده مدیرعامل صندوق هنر در مورد بیمه هنرمندان به ایران می گوید: طبق قانون تأمین اجتماعی هر کس در هر جایی که کار می کند، موظف است بابت حقوقی که می گیرد حق بیمه پرداخت کند و بابت آن از خدمات بیمه استفاده کند. مجموعاً این حق 30 درصد است. که 23 درصد آن را سازمان و محل کار شخص باید بپردازد و 7 درصد آن را فرد که از حقوق او کسر می شود.دولت برای اینکه تکلیف بیمه هنرمندان را مشخص کند با تأمین اجتماعی صحبت کرده که تعدادی از هنرمندانی که در جایی شاغل نیستند و صلاحیت شان از طرف دولت احراز شده است و هنرمند حرفه ای هستند، بیمه شوند. اما سازمان تأمین اجتماعی چون سازوکار مشخصی برای هنرمندان ندارد و فقط کارفرما را می شناسد، صندوق هنر آمده و نقش کارفرما را به عهده گرفته و رایزنی کرده است تا به جای 30 درصد حق بیمه، 18 درصد از هنرمندان گرفته شود. یعنی 10 درصد آن را دولت پرداخت کند و 8 درصد باقیمانده را خود فرد. به این ترتیب به بیمه هنرمندان حرف و مشاغل آزاد اطلاق شد.


او در پاسخ به اینکه چرا سقف حقوق بازنشستگی اهالی فرهنگ وهنر بالاتر از پایه حقوق کارگری نمی رود و آیا اگر قانون نظام صنفی هنرمندان تصویب شود مشکل حل می شود؟ تصریح کرد: این موضوع به نظام صنفی ربطی ندارد، چون آنها کد کارگاه ندارند. سازمان تأمین اجتماعی اجازه نداده است به کسانی که جزو حرف و مشاغل آزاد هستند با حقوق بیشتر از پایه بیمه شوند و فقط برای هنرمندان یک پوشش بیمه ای محسوب می شود. استدلال تأمین اجتماعی این است که مثلاً اگر کسی 10 میلیون تومان از سازمانی حقوق می گیرد چون 3 میلیون تومان بابت حق بیمه به سازمان بیمه پرداخت می کند پس بازنشستگی بیشتر می تواند بگیرد. اما در مورد هنرمندان که پشتوانه ندارند، این طور نیست.


اما با همه این تفاسیر سیدزاده هنوز امیدوار است که با رایزنی بتواند سقف حقوق بازنشستگی هنرمندان را بالاتر ببرد. او می گوید: این صندوق یکی از پرجمعیت ترین سازمان های عامل تحت پوشش بیمه ای است با 43 هزار نفرعضو بیمه تأمین اجتماعی. اگر فقط 2 درصد بخواهد حق بیمه بالاتر برود هم ما به مشکل می خوریم و هم اعضا چون با کمبود بودجه مواجهیم. این باید در بودجه کشور دیده شود. سید زاده در پاسخ به انتقاد برخی هنرمندان نسبت به اینکه فقط یک بار در سال می توان بیمه تکمیلی را ثبت نام کرد، افزود: ما شرکتی را برای خدمات درمانی انتخاب می کنیم. باید در ابتدای قرارداد تعداد نفراتمان را اعلام کنیم تا برای یک سال با مبلغ مشخص بیمه درمانی کنیم. آن شرکت هم حساب و کتاب می کند و با ما قرارداد می بندد. شبیه پرواز هواپیماست که اگر در زمان مشخص سوار نشوید هواپیما می پرد. ما بجز بیمه های 350 هزار تومانی مان بیمه طرح امید هم با مبلغ 60 هزار تومان با خدمات دهی بالا برای هنرمندان در نظر گرفتیم اما هنرمندان هم باید وقت بگذارند و در زمان معین در سایت ثبت نام کنند نه اینکه بگذارند هنگام مشکل به ما مراجعه کنند.

شرایط عمومی بیمه هنرمندان

حداکثر سن آقایان و خانم ها برای معرفی به بیمه هنرمندان ۵۰ سال تمام می باشد. داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت الزامی می باشد. بیمه هنرمندان بیمه تامین اجتماعی است و علاوه بر حقوق بازنشستگی شامل دفترچه بیمه درمانی می باشد. مبلغ واریزی توسط هنرمند به صورت ماهانه با توجه به قانون کار به صورت حداقلی ( حداقل دستمزد کارگران) پرداخت می شود. کسانی که از قبل بیمه پرداخت کرده اند و سابقه بیمه دارند سوابق شان محفوظ است. بیمه بیکاری و از کار افتادگی نیز شامل بیمه هنرمندان می باشد درصورت داشتن هرگونه سوال به شعب تامین اجتماعی نزدیک محل سکونت خود مراجعه نمایید.

مدارک لازم جهت معرفی به بیمه هنرمندان

متقاضیان گرامی جهت برخورداری از مزایای بیمه هنرمندان علاوه بر مدارک عضویت، مدارک ذیل نیز مورد نیاز می باشد.

(Painting)رشته نقاشی

کپی کارت پایان خدمت سربازی یا معافیت برای آقایان دارا بودن یکی از مدارک زیر:
کپی کارت عضویت انجمن نقاشان ایران کپی گواهی شرکت در نمایشگاه انفرادی در داخل کشور (برای دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی و پایین تر 2 نمایشگاه انفرادی و برای دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و بالاتر 1 نمایشگاه انفرادی مورد نیاز است )

(Graphics)رشته گرافیک

کپی کارت پایان خدمت سربازی یا معافیت برای آقایان دارا بودن یکی از مدارک زیر:
کپی کارت عضویت انجمن گرافیک ایران کپی گواهی شرکت در نمایشگاه انفرادی در داخل کشور (برای دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی و پایین تر 2 نمایشگاه انفرادی و برای دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و بالاتر 1 نمایشگاه انفرادی مورد نیاز است ) کپی صفحات شناسنامه ی کتاب که اسم هنرمند در آن به عنوان طراح گرافیک ذکر شده باشد (حداقل ۵ مورد)

(Illustration)رشته تصویرسازی

کپی کارت پایان خدمت سربازی یا معافیت برای آقایان دارا بودن یکی از مدارک زیر:
کپی کارت عضویت انجمن تصویرگران ایران کپی گواهی شرکت در نمایشگاه انفرادی در داخل کشور (برای دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی و پایین تر 2 نمایشگاه انفرادی و برای دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و بالاتر 1 نمایشگاه انفرادی مورد نیاز است ) کپی صفحات شناسنامه ی کتاب که اسم هنرمند در آن به عنوان تصویرگر ذکر شده باشد (حداقل ۵ مورد)

(miniature)رشته نگارگری

کپی کارت پایان خدمت سربازی یا معافیت برای آقایان دارا بودن یکی از مدارک زیر:
کپی کارت عضویت انجمن نگارگران ایران کپی گواهی شرکت در نمایشگاه انفرادی در داخل کشور (برای دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی و پایین تر 2 نمایشگاه انفرادی و برای دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و بالاتر 1 نمایشگاه انفرادی مورد نیاز است )

(Photography)رشته عکاسی

کپی کارت پایان خدمت سربازی یا معافیت برای آقایان دارا بودن یکی از مدارک زیر:
کپی کارت عضویت انجمن عکاسان ایران کپی گواهی شرکت در نمایشگاه انفرادی در داخل کشور (برای دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی و پایین تر 2 نمایشگاه انفرادی و برای دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و بالاتر 1 نمایشگاه انفرادی مورد نیاز است )

(Calligraphy)رشته خوشنویسی

کپی کارت پایان خدمت سربازی یا معافیت برای آقایان دارا بودن یکی از مدارک زیر:
کپی کارت عضویت انجمن خوشنویسان ایران کپی گواهی شرکت در نمایشگاه انفرادی در داخل کشور (برای دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی و پایین تر 2 نمایشگاه انفرادی و برای دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و بالاتر 1 نمایشگاه انفرادی مورد نیاز است )

(Cartoon)رشته کاریکاتور

کپی کارت پایان خدمت سربازی یا معافیت برای آقایان دارا بودن یکی از مدارک زیر:
کپی کارت عضویت انجمن کاریکاتور ایران کپی گواهی شرکت در نمایشگاه انفرادی در داخل کشور (برای دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی و پایین تر 2 نمایشگاه انفرادی و برای دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و بالاتر 1 نمایشگاه انفرادی مورد نیاز است )

رشته سفال(Pottery) و سرامیک

کپی کارت پایان خدمت سربازی یا معافیت برای آقایان دارا بودن یکی از مدارک زیر:
کپی کارت عضویت انجمن سفال و سرامیک ایران کپی گواهی شرکت در نمایشگاه انفرادی در داخل کشور (برای دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی و پایین تر 2 نمایشگاه انفرادی و برای دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و بالاتر 1 نمایشگاه انفرادی مورد نیاز است ) ارائه نصب اثر در مترو یا میادین یا مکان های شهر به همراه عکس اثر مربوطه

(Sculpture)رشته مجسمه سازی

کپی کارت پایان خدمت سربازی یا معافیت برای آقایان دارا بودن یکی از مدارک زیر:
کپی کارت عضویت انجمن مجسمه سازان ایران کپی گواهی شرکت در نمایشگاه انفرادی در داخل کشور (برای دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی و پایین تر 2 نمایشگاه انفرادی و برای دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و بالاتر 1 نمایشگاه انفرادی مورد نیاز است ) ارائه نصب اثر در مترو یا میادین یا مکان های شهر به همراه عکس اثر مربوطه

(Visual Arts)مدارک لازم جهت بیمه هنرمندان انجمن هنرهای تجسمی

توجه: برای بیمه شدن هنرمندان تجسمی، عضویت درمؤسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر الزامی می باشد

مدارک لازم جهت عضویت در مؤسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر

۱ . کپی آخرین مدرک تحصیلی

۲ . کپی تمام صفحات شناسنامه

۳ . عکس ۴ times۳ پرسنلی ( سیاه و سفید یا رنگی ) چهار قطعه

۴ . نمونه کارهای هنرمند شامل هشت قطعه عکس ۱۸ times۱۳ یا پرینت A۴با کیفیت به همراه CD آن

(در مورد رشته گرافیک ده اثر در حوزه گرافیک که الزاماً پنج اثر آن به چاپ رسیده باشد)

۵ . کپی کارت ملی (دوطرف)

۶ . کپی کارت پایان خدمت یا معافیت (در مورد آقایان)

۷ . فیش بانکی به مبلغ ۱۵۰۰۰۰ ریال به شماره حساب ۲۴۷,۸۱۰۰.۱۰۷۹۰۱۳۸.۲ بانک پاسارگاد شعبه خیابان کریم خان زند کد ۲۴۷ در وجه موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر ، قابل پرداخت در تمام بانک های پاسارگاد سراسر کشور و یا شماره کارت ۳۷۴۴ ۱۸۵۲ ۲۹۱۰ ۵۰۲۲ بانک پاسارگاد

(Music#)رشته موسیقی

۱- کپی تمام صفحات شناسنامه

۲- کپی کارت ملی(دو طرف)

۳- کپی آخرین مدرک تحصیلی

۴- چهار قطعه عکس(۳ times۴)

۵- کپی کارت پایان خدمت یا معافیت(ویژه آقایان)

۶- کپی لوح تقدیر- سپاس- یاد بودو ......

۷- ده سال فعالیت مستمر و مستند در امر آموزش/ اجرا و حضور در جشواره ها و...........

۸- تکمیل فرم (رشته موسیقی)

۹- معرفی نامه از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مربوطه و انجمن موسیقی

۱۰-کپی کارت عضویت در صندوق هنرمندان

(show)رشته نمایش

۱- کپی کامل شناسنامه

۲- کپی کارت ملی(دو طرف)

۳- کپی آخرین مدرک تحصیلی

۴- چهار قطعه عکس(۳ times۴)

۵- کپی کارت پایان خدمت یا معافیت(ویژه آقایان)

۶- کپی لوح تقدیر- سپاس- یاد بودو ......

۷- تکمیل فرم بیمه هنرمندان(یک برگ)

۸- بروشور و پوستر از نمایش های اجرا شده (حداقل ۷ نمایش)

۹- نامه از انجمن نمایش شهرستان مربوطه

۱۰- معرفی نامه از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مربوطه

(cinema#)رشته سینما

۱- کپی کامل شناسنامه ۲ - کپی کارت ملی(دو طرف)

۳- کپی آخرین مدرک تحصیلی ۴- چهار قطعه عکس(۳ times۴)

۵- کپی کارت پایان خدمت یا معافیت(ویژه آقایان)

۶- کپی لوح تقدیر- سپاس- یاد بودو ......

۷- ارائه گواهی شرکت در جشنواره های فیلم استانی یا کشوری در سال گذشته یا سال جاری (ارائه حداقل دو گواهی الزامیست)

۸-قرارداد ساخت فیلم (در پست کارگردان ،فیلمبردار، تدوینگر)

۹- تکمیل فرم بیمه هنرمندان(یک برگ)

۱۰- تأییدیه از یکی از مراکز آموزشی- هنری ،شامل، انجمن سینمای جوان، آموزشگاه آزاد سینمایی، شرکت های تولید فیلم های کوتاه غیرسینمایی و یا صدا و سیمای جمهوری اسلامی، مبنی بر فعالیتهای مستمر نامبرده.

۱۱- معرفی نامه از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مربوطه

- ضروری است بیمه شده گرامی جهت استفاده ار مزایای بیمه هنرمندان ، در پایان دوره یکساله ،گزارش فعالیت خود را بانضمام مستندات لازم، به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس ارائه دهد، در غیر این صورت،غیر فعال شناخته شده و مزایای متعلقه، قطع خواهد شد

(Writing)رشته نویسندگی

۱-ارسال دو عنوان کتاب در زمینه بزرگسال و یک عنوان کودک و نوجو ا ن به همراه فرم اعلام وصول

۲- دو برگ کپی شناسنامه فرد اصلی از تمام صفحات

۳- دو برگ کپی صفحه اول شناسنامه افراد تحت تکفل

۴- تکمیل برگ استفاده از تسهیلات بیمه تأمین اجتماعی

۵- دو برگ کپی کارت ملی فرد اصلی

(Reporter)شرایط استفاده از بیمه خبرنگاری

۱- معرفی نامه از نشریه ۲- مراجعه به سایت www.saman-gov.ir

و ثبت نام و ثبت آثار و مستندات خبری (در آثار ثبت شده باید لوگوی نشریه یا خبرگزاری مشخص باشد در غیر این صورت باید توسط نشریه مهر شود)

۳- در صورتی که در مدت ۲ سال حداقل ۲۵ اثر(ماهی یک اثر)ثبت شود و با داشتن معرفی نامه از نشریه می توانند از خدمات بیمه خبرنگاری استفاده کنند.

۴- در صورتی که از دو سال قبل هم آثاری داشته اید می توانید در سامانه ثبت نمایید.

لیست کامل انواع بیمه های تأمین اجتماعی در سال 1399 + درصد و مبلغ پرداخت در سال 99

حداقل دستمزد روزانه: 611809 ریال (افزایش 21 درصد)

سایر سطوح: 15 درصد+ رقم ثابت 30338 ریال

حداکثر دستمزد: 4.282.663 ریال

نوع بیمه درصد سهم
بیمه شده
ضریب دستمزد مبلغ ماهانه
(به هزار تومان)
درصد سایر
31 روز 30 روز
اجباری
(بدون احتساب
مزایای انگیزشی)
7 - 132 128 23 کارفرما
436
مشاغل آزاد (14 درصد) 12 بر اساس
حداقل
دستمزد 99/
بین حداقل
و 1/2 حداقل
228 220 2 دولت
مشاغل آزاد (16 درصد) 14 265 256 2 دولت
مشاغل ازاد (20 درصد) 18 341 330 2 دولت
اختیاری 27 1/2 614 595 -
کارگران ساختمانی درجه 1 7 1/4 186 180 20 دولت
درجه 2 7 1/3 172 167
درجه 3 7 1/2 159 154
قالیبافان
(فعال و بیمه پرداز)
7 - 132 128 20 دولت

رانندگان درون شهری
(فعال و بیمه پرداز)

13/5 1/1 282 272 13/5 دولت
رانندگان بین شهری
(اتوبوس و کامیون)
(فعال و بیمه پرداز)
13/5 1/5 384 372 13/5 دولت
رانندگان بین شهری
(اتوبوس و کامیون)
(فعال و بیمه پرداز)
13/5 1/2 307 297 13/5 دولت
هنرمندان نویسندگان
مشمول یارانه
8 - 151 147 10 دستگاه
هنرمندان نویسندگان
غیرمشمول یارانه
8 1/2 210 203 10 دستگاه
مداحان بنیاد دعبل 7 - 132 128 20 بنیاد
ارشاد 8 - 151 147 10 دستگاه
مددجویان
مشمول یارانه
(14 درصد)
کمیته امداد - - 10/27 از محل هدفمندی یارانه ها
و مابقی توسط کمیته امداد
بهزیستی 2 - 38 36 هدفمندی یارانه ها
مددجویان
مشمول یارانه
(16 درصد)
کمیته امداد - - 10/27 از محل هدفمندی یارانه ها
و مابقی توسط کمیته امداد
بهزیستی 4 - 76 73 هدفمندی یارانه ها
مددجویان
مشمول یارانه
(20 درصد)
کمیته امداد - - 10/27 از محل هدفمندی یارانه ها
و مابقی توسط کمیته امداد
بهزیستی 8 - 152 147 هدفمندی یارانه ها
خادمان مساجد
(فعال و بیمه پرداز)
7 - 132 128 20 دولت
خادمان مساجد
فاقد کمک دولت
27 - 512 495 -
کلیه رانندگان درون شهری
فاقد کمک دولت
27 1/1 563 545 -
کلیه رانندگان برون شهری سبک
فاقد کمک دولت
27 1/2 614 595 -
کلیه رانندگان برون شهری سنگین
فاقد کمک دولت
27 1/5 768 743 -
باربران 7 - 132 128 20 دولت
صیادان 7 - 132 128 20 دولت
زنبورداران 7 - 132 128 20 دولت
کارفرمایان صنفی کم درآمد 7 - 132 128 20 دولت
کارفرمایان بخش کشاورزی 7 - 132 128 20 دولت

نظر کاربران

معصومه باقری
10 شهریور 1399
سلام . من عضو صندق هنرمندان و انجمن نقاشان و هنرهای تجسمی تهران هستم . در حال حاضر میخوام برای بیمه اقدام کنم . لطفا برای روندی که باید طی بشه اطلاع رسانی کنید .ممنونم
علیرضا گوشبر
09 آبان 1399
سلام من بیمه صندوق اعتباری هستم مدتی بیمه ام ابطال شده و هنوز نتوانسته ام تمدید کنم لطفاً راهنمایی کنید با سپاس علیرضا گوشبر
لیلا محمدی
13 آبان 1399
درود چرا هنرمندان که کارفرمایی ندارند و اختیاری بیمه شده اند باید حداقل حقوق بازنشستگی را بگیرند؟ حتی در بیست سال و سی سال بیمه پرداخت کردن حقوقشان یکی است. چرا انقدر قانون ایراد دارد؟ بخاطر خلق اثر اغلب هنرمندان و نویسندگان و خبرنگاران دچار مشکل فیزیکی شده اند ولی حقوق بازنشستگیشان پایین ترینه. چراااااااااا؟
هانی قربانی
18 آذر 1399
تومبا فقط