بازاریابی شبکه های اجتماعی

بازاریابی شبکه های اجتماعی

بازاریابی موفق در شبکه های اجتماعی

بازاریابی(#Marketing) موفق در شبکه های اجتماعی(Social Networks) کلید اصلی پیروزی در رقابت در عرصه های #کسب و کار مدرون است.این روزها با افزایش کاربران شبکه های اجتماعی و تاثیر بسیار زیاد این شبکه های در کسب و کار افراد زیادی سراغ #بازاریابی به این صورت می روند و از متخصص ها و شرکت های موفق در این زمینه به خصوص کمک می گیرند. در این مطلب قصد داریم چند قانون مهم که باید هنگام بازاریابی در شبکه های اجتماعی رعایت کنید را بازگو کنیم.

width=400

برای موفقیت در امر #بازاریابی شبکه های اجتماعی(#network marketing) شما در ابتدا باید قوانینی را یاد بگیرید که زمینه ساز بازاریابی در این شبکه ها است.

گام اول در بازاریابی شبکه های اجتماعی:

گوش دهید

موفقیت بازاریابی در شبکه های اجتماعی نیازمند گوش کردن است نه حرف زدن. پس شما به عنوان یک بازاریاب شبکه های اجتماعی باید اول خوب به حرف های آنها گوش دهید سپس در جهت برطرف کردن مشکلات آنها یا ایجاد تجربه ای بهتر برای شان برآیید.

گام دوم در بازاریابی شبکه های اجتماعی:

کیفیت

فراموش نکنید که رقابت در شبکه های اجتماعی بسیار تنگاتنگ تر از آن چیزی است که فکرش را می کنید. شما اگر ۱۰۰ مطلب با کیفیت، قابل خواندن برای اشتراک گذاری داشته باشید بهتر از این است که ۱۰۰۰۰ مطلب داشته باشید که فاقد کیفیت لازم هستند و نمی توانند با کاربر ارتباط برقرار کنند.

گام سوم در بازاریابی شبکه های اجتماعی:

صبر

گر صبر کنی ز غوره حلوا سازی در بازاریابی در شبکه های اجتماعی بسیار کاربرد دارد. هیچ بازاریابی و هیچ کمپین تبلیغاتی(Advertising Campaign) در شبکه های اجتماعی یک شبه موفق نمی شود و برای به ثمر نشستن آن صرف وقت نیاز است.

گام چهارم در بازاریابی شبکه های اجتماعی:

در دسترس بودن

برای اثر گذاری بازاریابی در شبکه های اجتماعی باید این حس را به افراد القا کنید که شما همیشه و در همه جا حضور دارید. قابل دسترسی بودن به این معنا است که شما باید به طور پیوسته مطالبی را در شبکه های اجتماعی منتشر کنید تا مخاطب دریابد شما همیشه حضور دارید.

گام پنجم در بازاریابی شبکه های اجتماعی:

اثرگذاری

اصولا #تبلیغات(#Advertising) و مارکتینگی که نتواند بر مخاطب اثر بگذارد بی فایده است. به عنوان یک بازاریاب شبکه های اجتماعی سعی کنید هر روز مقداری ازوقت خود را صرف سنجش میزان اثر گذاری تبلیغات و مارکتینگ خود در شبکه های اجتماعی کنید.

بهترین شبکه های اجتماعی برای بازاریابی کسب و کار

بهترین شبکه های اجتماعی برای بازاریابی کسب و کار در این نوشتار معرفی می شوند. در واقع در این نوشتار با ۷ تا از بهترین شبکه های اجتماعی آشنا خواهید شد که به کسب و کار شما کمک می کنند تا بازاریابی بهتری را از طریق بازاریابی شبکه ای به انجام برسانید.

شبکه های اجتماعی به شکل چشمگیری تقریبا همه ی چیزهای اطراف مان را تغییر داده اند. با ظهور شبکه های اجتماعی ، هدف قرار دادن مشتریان بالقوه، آسان تر از گذشته شده است. رسانه ها یا شبکه های اجتماعی یکی از بهترین نوآوری های فناوری هستند؛ نه به خاطر این که توانایی مان را در برقراری ارتباط افزایش داده اند، بلکه به این خاطر که می توانیم از طریق آنها مستقیما با افراد مورد نظرمان معامله کنیم.

در شرکت من، آن قدر به صورت تخصصی در احوالات آدم های مورد نظرمان ریز می شویم که حتی مشتری بالقوه مان را بر اساس کتابی که می خواند، فیلمی که تماشا می کند، و کارشناسان صنعتی که دنبال می کند، شناسایی می کنیم. ما مشتریان مان را راهنمایی می کنیم که چگونه دسترسی شان را به آن هایی گسترش دهند که بیش از سایرین با مشخصات مشتری مورد نظر سازگار باشند. یکی از بهتر.ین ویژگی هایی که بازاریابی شبکه های اجتماعی برای کسب و کارهای امروزی به همراه دارد، این است که مانع چندانی برای ورود و استفاده از امکانات آنها وجود ندارد.

در دوره های گذشته صاحبان کسب و کار باید هزاران دلار خرج تبلیغات می کردند تا به مشتری مورد نظرشان برسند. ولی امروزه می توانید تنها با پرداخت هفته ای کم تر از ۵ دلار مستقیما به مخاطب نزدیک شوید!

ولی کدام یک از این شبکه های اجتماعی به شکل چشمگیری تقریبا همه ی چیزهای اطراف مان را تغییر داده اند. با ظهور شبکه های اجتماعی ، هدف قرار دادن مشتریان بالقوه، آسان تر از گذشته شده است. برای کسب و کارها بهتر هستند؟ به منظور ایجاد استراتژی موفق اجتماعی، باید با نحوه ی کار آنها آشنا شوید. در ادامه به بهترین شبکه های اجتماعی اشاره می کنیم که می توان برای بازاریابی کسب و کار و دستیابی به مشتریان جدید از آنها استفاده کرد.

۱. فیس بوک

فیس بوک با بیش از ۵۹/۱ میلیارد کاربر، بزرگ ترین ترکیب جمعیتی را در میان همه ی شبکه های اجتماعی به شکل چشمگیری تقریبا همه ی چیزهای اطراف مان را تغییر داده اند. با ظهور شبکه های اجتماعی ، هدف قرار دادن مشتریان بالقوه، آسان تر از گذشته شده است. تشکیل داده است. فیس بوک ابزار فوق العاده ای را برای کسب و کارتان فراهم کرده است که از طریق آن می توانید به مشتریان بالقوه تان در سراسر جهان متصل شوید. و از جنبه ی تبلیغاتی نیز به آسان ترین شکل ممکن، قابل مدیریت است و به شما امکان می دهد تا به بهترین شکل، هدف گیری کنید. با استفاده از تبلیغات فیس بوک، خریداران فعلی مان را با بیش از دو میلیون مشتری بالقوه با ویژگی های مشترک پیوند می زنیم. سپس می توانیم با اجازه ی کاربر، به نام و رایانامه شان (ایمیل) نیز دسترسی پیدا کنیم.

بنا بر این بی دلیل نیست که فیس بوک در بین بهترین شبکه های اجتماعی برای بازاریابی کسب و کار هاعنوان اولین را تصاحب کرده است.

width=311

۲. توییتر

ارزش توییتر در این قابلیت است که مطالب تان به سرعت مثل ویروس منتشر می شوند: هر چه آدم های بیش تری مطالب تان را به اشتراک بگذارند یعنی محتوای تان را ریتوییت کنند، به دنبال کنندگان بیش تری دست خواهید یافت. آخرین اخبار، مطالب روز، و مقاله هایی را که در اختیار داریم، در رسانه های بزرگ به اشتراک می گذاریم. هش تگ ها تغییر بزرگی در حرکت و انتشار مطالب تان به وجود آورده اند، بنابراین به روند روز دقت کنید و هش تگ های مرتبط با مطالب روز ایجاد کنید. هم چنین می توانیم مطالب آدم های معروفی را که دنبال کنندگان زیادی دارند، ریتوییت کنیم تا بیش تر در معرض دید دنبال کنندگان شان قرار بگیریم.

توییتر با این قابلیت ها توانسته است رتبه دوم بهترین شبکه های اجتماعی برای بازاریابی کسب و کار ها را به خود اختصاص دهد.

width=300

۳. لینکدین

اگر با مدل بنگاه به بنگاه (B۲B) فعالیت می کنید، باید تمرکزتان را به این شبکه اجتماعی بیش تر کنید. اتصال به متخصصان کسب و کار در هر صنعت با استفاده از لینکدین به ساده ترین شکل ممکن صورت می پذیرد، زیرا این شبکه ی اجتماعی به شما امکان می دهد بر اساس نوع صنعت، عنوان شغلی و غیره به آنها دسترسی پیدا کنید. لینکدین نیز مانند دیگر شبکه های اجتماعی، ایجاد رابطه را بیش از هر چیز دیگر در اولویت قرار می دهد. از این رو، پیش از آن که بخواهید در لینکدین از فنون فروشندگی استفاده کنید، باید با دیگران ارتباط برقرار کنید. یکی از بهترین ویژگی های لینکدین برای کسب و کارها، گروه های لینکدین است. کسب و کارها در بازارها یا صنایع مخصوص به خودشان اقدام به ایجاد گروه می کنند و از دیگران می خواهند به آنها بپیوندند.

در شرکت من، بر ایجاد روابط جدید با مشتریان بالقوه ای تمرکز می کنیم که بتوانیم عنوان حرفه ای شان را شناسایی کنیم. برای مثال، عبارت مدیرهای سخنران را جست وجو می کنیم، تا آدم هایی را بیابیم که هم مدیر یک شرکت و هم چنین سخنران های فعالی باشند.

width=343

۴. اینستاگرام

از این برنامه ی محبوبِ اشتراک گذاری عکس ها در رویدادهای خاص و نمایشگاه های بازرگانی استفاده می کنیم. هرگاه میزبان رویدادی باشیم، شرکت کنندگان را از طرق مختلف تشویق می کنیم با استفاده از هش تگ آن رویداد خاص، عکس هایی را که از آن جا گرفته اند، در اینستاگرام به اشتراک بگذارند. هم چنین برای آن هایی که در این طرح شرکت کرده اند، جوایز و طرح های تشویقی در نظر می گیریم.

width=269

۵. پینترست

از پینترست تنها وقتی استفاده کنید که عکس های زیبا و فوق العاده ای برای اشتراک گذاری دارید. به دلیل جذابیت بصری این شبکه ی اجتماعی، عکس های باکیفیت به سرعت در آن در همه جا پخش می شوند. اگر عکس های تان را به یکی از کاربرانی به اصطلاح پین کنید که دنبال کنندگان زیادی دارند، به صورت بالقوه می توانند میلیون ها بیننده داشته باشد. مثلا می توانید برای تبلیغ کتاب جدید تان، عکس هایی از جلد کتاب یا عکس نوشته هایی با نقل قول های مولفان کتاب را در پینترست به اشتراک بگذارید. هم چنین افزودن پیوند (لینک) آمازون به آن نیز می تواند به بالا رفتن فروش کتاب تان کمک کند.

width=300

۶. یوتیوب

یوتیوب دومین موتور جست وجوگر بزرگ دنیا و متعلق به گوگل است. بنابراین، وقتی در مورد بهینه سازی موتور جست وجو صحبت می کنیم، باید به این نکته اشاره کنیم که در نتایج جست وجوها، معمولا ویدئوها در جایگاه بالاتری از سایر وب گاه ها قرار می گیرند. با اخذ مالکیت یوتیوب از جانب گوگل، دیگر می توانیم با استفاده از گوگل هنگ آوتس با نویسندگان و مدیران صنایع مصاحبه های ویدئویی ترتیب دهیم. هم چنین می توانیم این مصاحبه ها را به صورت خودکار و تحت نام خودمان در یوتیوب قرار دهیم تا دیگران نیز بتوانند آنها را مشاهده کنند.

width=256

۷. یِلپ

شبکه ای مثل یلپ برای کسب و کارهای امروزی بسیار ضروری است. اگر هیچ استراتژی فعالی برای بهبود و ایجاد نظرات و انتقادات در یلپ نداشته باشید، به زودی مشتریان تان این کار را خواهند کرد. یک نظر یا انتقاد بد می تواند به توانایی های تان در این شبکه ی اجتماعی آسیب بزند. خودتان از آنها بخواهید کسب و کارتان را نقد کنند؛ با این کار می توانید از برجسته شدن نظرات و انتقادات بد در یلپ جلوگیری کنید. معمولا در یلپ مسابقه هایی ترتیب می دهیم و از نویسندگان می خواهیم مطالبی در مورد این شرکت به اشتراک بگذارند و جایزه بگیرند. مثلا، اگر نظرشان را ارسال کنند، برای شان ۱۰ درصد تخفیف برای خدمات یا محصولات مان در نظر می گیریم.

این بر عهده ی شما است که بررسی کنید و ببینید کدام یک از این شبکه های اجتماعی می توانند بهشت کسب و کارتان باشند. فقط به خاطر بسپارید نباید صرفا به بررسی شبکه های اجتماعی بپردازید، بلکه بررسی میزان مطابقت و هماهنگی آنها با کسب و کارتان نیز بسیار مهم است.


نظر کاربران