انواع پوست

انواع پوست

چرا لازم است با انواع پوست آشنا شوید؟

برای داشتن مؤثرترین برنامه مراقبت از پوست، اطلاع از نوع پوست تان اهمیت شایانی دارد. امروزه تنوع بالایی در محصولات مراقبت پوست وجود دارد که تنها در صورتی برای شما کارایی دارند که از محصول مناسب نوع پوست خود استفاده کنید.

اگر نوع پوست خود را اشتباه تشخیص دهید و از محصول نامناسبی استفاده کنید، وضعیت پوست شما بدتر خواهد شد که ممکن است منجر به ایجاد سوزش، چربی اضافی و جوش روی پوست تان شده یا باعث خشکی پوست و در نهایت بروز چین و چروک روی پوست تان شود.

چه عواملی نوع پوست شما را مشخص می کنند؟

ژنتیک: شما نوع پوست تان را از پدر و مادر خود به ارث می برید. پس، یکی از مهم ترین عوامل تعیین نوع پوست خشک، چرب و حساس، ژن های شماست. ممکن است نوع پوست شما به پدر یا مادرتان رفته باشد. آب وهوا: تغییر شهر سکونت و وارد شدن به یک محیط جدید می تواند باعث تغییر نوع پوست شما و حتی بهتر شدن آن شود.

هورمون ها: نوسان های هورمونی در مراحل و زمان های مختلف زندگی، مانند دوران حاملگی، می تواند بر نوع پوست شما تأثیرگذار باشد. داروها: داروهایی که مصرف می کنید می تواند عوارضی چون خشکی یا حساس شدن پوست تان را در پی داشته باشند.

رژیم غذایی/ آلرژی: مواد غذایی که طی روز میل می کنید به طور قطع بر بهتر یا بدتر شدن پوست شما تأثیرگذار است. اگر فکر می کنید آلرژی غذایی ممکن است منبع ناراحتی های پوستی شما باشد، با پزشک خود صحبت کنید. مراقبت های پوستی: همان طور که پیش تر هم گفته شد، استفاده از محصول نامناسب می تواند تعادل پوستی شما را مختل کند.

چگونه نوع پوست خود را تشخیص دهیم؟

اولین گام برای مراقبت موثر از پوست، شناخت انواع پوست و ویژگی های آن هاست. با یک آزمایش ساده می توانید نوع پوست تان را تشخیص دهید. برای این کار، مراحل زیر را دنبال کنید.

قدم اول: ابتدا پوست تان را با پاک کننده های ملایم کاملا تمیز کنید. هرگونه آرایش، چربی یا گرد و غبار را از صورت خود پاک کنید.

قدم دوم: پوست تان را با حوله ای نرم (به طوری که آن را به آرامی روی پوست خود بگذارید و بردارید) خشک کنید. از مصرف هرگونه مرطوب کننده یا سرم اجتناب کنید. اجازه دهید پوست شما به حالت طبیعیِ خود برگردد.

قدم سوم: یک ساعت صبر کنید. در طول این مدت به صورت خود دست نزنید (در برابر هرگونه وسوسه مقاومت کنید). بعد از یک ساعت، از نزدیک به پوست خود نگاه کرده و به کیفیت آن توجه کنید.

نوع پوست یک ساعت بعد از شست وشوی صورت

خشک: احساس خارش و کشیدگی و پوسته پوسته شدن روی صورت

چرب: احساس چربی و درخشش به ویژه در ناحیه T صورت

مختلط: چرب در ناحیه T و معمولی یا خشک روی گونه و فک

معمولی: بهترین حالت که در آن پوست نه خشک است و نه چرب

حساس: پوست گاهی قرمز، دچار خارش و ملتهب می شود

اکنون که متوجه شدید چگونه باید نوع پوست خود را تشخیص دهید، زمان آن رسیده است تا در مورد خصوصیات انواع پوست بیشتر بدانید تا بهترین روش را برای مراقبت های پوستی خود انتخاب کنید.

به علت فعالیت بالای غده های چربی در نوجوانان و افراد زیر ۲۰ سال، پوست این افراد معمولا بیشتر چرب است. افراد از اواخر دهه ۲۰ تا اوایل دهه ۳۰ زندگی خود معمولا دارای پوست مختلط هستند.

از اواخر دهه ۳۰ زندگی به بعد، پوست به سمت خشک تر شدن می رود؛ زیرا با بالا رفتن سن، پوست توانایی تولید چربی و حفظ رطوبت را از دست می دهد. البته این موضوع یک قانون قطعی و دقیق نیست.

پوست خشک

نحوه تشخیص:

اگر پوست شما در تمام طول سال، به خصوص بعد از شست وشو، حالت کشیدگی و خارش داشته باشد یا هرگز احساس رطوبت کافی روی پوست خود نداشته باشید، نوع پوست شما خشک است. در این صورت، ممکن است حالت پوسته پوسته شدن را هم روی پوست خود تجربه کنید. برای مثال، زمانی که ناخن خود را روی پوست تان می کشید پوسته های ریز شروع به ریختن می کند.

توجه به این نکته نیز مهم است که بین پوست خشک و پوست دِهیدراته تفاوت وجود دارد. پوست خشک، یکی از انواع پوست است که به علت فقدان تولید چربی به وجود می آید اما پوست دِهیدراته به دلیل کمبود آب، شرایط آب و هوایی، عوامل محیطی یا ننوشیدن آب کافی، یک وضعیت موقت پوستی است.

علل خشک بودن پوست:

موارد زیر می تواند از جمله علت های خشکی پوست شما باشد:

۱) پوست شما از نظر ژنتیکی مستعد تولید چربی یا سبوم کمتری است

۲) فقدان توازن هورمونی

۳) آب وهوای خشک

۴) استفاده از وسایل گرمایشی با دمای بالا در فصل های سرد

۵) حمام و دوش آب گرم

۶) مصرف دارو

۷) بالا رفتن سن (با بالا رفتن سن تغییرات متابولیکی باعث می شود که پوست خشک تر و نازک تر شود).

موارد منع شده:

مصرف محصولات حاوی الکل و سولفات که می توانند باعث از بین رفتن چربی های طبیعی پوست شوند. سعی کنید از دوش آب داغ کمتر استفاده کنید؛ زیرا باعث از بین رفتن رطوبت پوست می شود.

اگر از وسایل گرمایشی استفاده می کنید یا در مناطقی با آب وهوای خشک ساکن هستید، در منزل یا اتاق خواب خود از دستگاه بخور استفاده کنید. دیگر راه های خانگی درمان خشکی پوست را در این مقاله بخوانید.

پوست چرب

نحوه تشخیص:

در این حالت پوست شما براق است و مقدار زیادی چربی روی صورت، بینی، شانه ها و پشت تان وجود دارد. شما ممکن است بعد از ظهرها، هنگامی که تولید چربی در اوج خود است، احساس کنید باید دوباره صورت خود را بشویید. در این حالت، منافذ پوست بزرگترند یا آسان تر مسدود می شوند و بعد از مدتی به جوش های سرسیاه یا سرسفید، جوش های قرمز التهابی یا آکنه های کیست مانند تبدیل می شوند.

خبر خوب اینکه مطالعات نشان داده اند که رطوبت موجود در پوست چرب مانع ظهور چین وچروک روی صورت می شود.

علل چرب بودن پوست:

وقتی غدد چربی پوست شما به خاطر عوامل ژنتیکی، چربی بیشتری تولید می کنند، پوست تان چرب خواهد بود. از علل دیگر می توان به تغییرات هورمونی، آب وهوای مرطوب یا خشک کردن بیش از حد پوست اشاره کرد. خشک کردن بیش از اندازه پوست باعث می شود پوست شما مجبور به تولید بیشتر چربی شود.

موارد منع شده:

از پاک کننده ها، مرطوب کننده ها و مواد آرایشی بر پایه روغن استفاده نکنید. پوست شما تنها می تواند تا مقدار مشخصی رطوبت را جذب کند و مابقی آن روی سطح پوست باقی می ماند. همچنین از محصولات حاوی الکل و سولفات اجتناب کنید؛ چراکه باعث خشکی پوست می شوند.

پوست مختلط

نحوه تشخیص:

پوست مختلط در ناحیه T صورت (پیشانی، بینی، چانه) چرب، دارای منافذ باز یا جوش بوده اما در قسمت گونه و فک، خشک یا معمولی است. درمان این نوع از انواع پوست می تواند مشکل باشد؛ چراکه شما باید برای رسیدن به تعادل در صورت تان به دو موضوع مختلف بپردازید.

علل مختلط بودن پوست:

ژن ها یا تولید بیش از حد چربی در منطقه T صورت، از عوامل مختلط بودن پوست شماست. ممکن است محصولات مورد استفاده شما یکی از علت های فقدان تعادل پوست تان باشد. هنگامی که در حال درمان بخش های چرب پوست خود هستید باید مراقب قسمت های خشک صورت هم باشید و برعکس.

موارد منع شده:

از مصرف محصولات حاوی الکل که باعث خشکی زیاد پوست می شوند، خودداری کنید. همچنین نباید از محصولات ساخته شده برای کنترل چربی یا آب رسانی زیاد برای درمان کل صورت خود استفاده کنید. به دنبال محصولات جداگانه برای درمان چربی منطقه T و قسمت های خشک صورت باشید یا چیزی که بتواند تعادل پوست را بازگرداند.

پوست معمولی

نحوه تشخیص:

در این حالت پوست شما کاملا یک دست است؛ چربی، خشکی یا جوش کمی دارد و تنها گاهی ایجاد شده و سریع برطرف می شود. در واقع، پوست شما به محصولات آرایشی و بهداشتی واکنش نمی دهد و چهره شما متعادل به نظر می رسد.

علل معمولی بودن پوست:

ژن ها یکی از علت های اصلی داشتن پوست معمولی هستند و البته اینکه شما آدم خوش شانسی هستید.

موارد منع شده:

هرچند به آسانی می توان از پوست معمولی مراقبت کرد اما پوست معمولی یکی از اولین انواع پوست است که خیلی زود علائم پیری را نشان می دهد. هرگز استفاده از محصولات ضدپیری و آب رسان پوست را در برنامه مراقبتی پوست فراموش نکنید.

صبر جایز نیست! مراقبت های لازم برای پیشگیری را به محض شروع ۲۰ سالگی آغاز کنید. همچنین از مصرف هر محصولی که باعث تغییر نوع پوست شما به سمت چرب تر یا خشک تر شدن می شود، پرهیز کنید.

پوست حساس

نحوه تشخیص:

اگر پوست شما به سرعت تحریک شده، ملتهب است یا خارش دارد و خشک و قرمز می شود، شما دارای پوست حساس هستید. در این حالت، پوست هنگام استفاده از یک محصول جدید واکنش نشان می دهد، در گرما برافروخته می شود و هنگام اصلاح کردن نیز صورت تان جوش می زند.

افرادی که پوست حساس دارند به راحتی دچار آفتاب سوختگی شده و به بیماری هایی مانند اگزما و رزاسه مبتلا می شوند.

علل حساس بودن پوست:

متأسفانه موارد زیادی وجود دارد که می تواند حساسیت پوست را بیشتر کند و نام بردن از یک علت مشخص کار دشواری است. البته ژنتیک و نوسان های هورمونی به عنوان دلایل اصلی برای پوست های حساس در نظر گرفته می شوند.

آب و هوای گرم یا سرد، شرایط هوایی خشک و آب سخت می توانند تأثیر بالایی روی پوست داشته باشند.

همچنین محصولاتی که استفاده می کنید مانند لوازم آرایشی، لوسیون، صابون و مواد شوینده می تواند حاوی مواد عطری یا مواد شیمیایی ناملایم باشند و سبب تشدید حساسیت و آلرژی های پوستی شوند.

موارد منع شده:

از مصرف محصولاتی که حاوی رایحه های مصنوعی، رنگ های سنگین و مواد شیمیایی ناملایم هستند، اجتناب کنید؛ همچنین از هر محصولی که ترکیبات آن ممکن است آلرژی یا حساسیت های احتمالی را برانگیزاند. گاهی تنها از مواد طبیعی استفاده کنید؛ مثلا بعضی روزها از مقدار کمی روغن نارگیل برای مرطوب کردن پوست تان استفاده کنید.

برخی شرایط خاص پوستی

جدا از مشکلات مربوط به نوع پوست، گاهی اوقات پوست دچار شرایط خاصی می شود که به رسیدگی های ویژه نیاز دارد. دو مورد از شایع ترین شرایط پوستی شامل پیری پوست و کم آبی پوست می شود.

پیری پوست

پوست همه ما به مرور زمان و با افزایش سن پیر می شود. قوام پوست کاهش می یابد، چین و چروک ها پدیدار می شوند و پوست خشک تر از گذشته به نظر می رسد. در این حالت باید به سراغ روش های خاص مراقبت از پوست برویم. راهکارهای تخصصی و خاصی که به مجموع آن ها روش های جوانسازی پوست می گویند.

برخی از روش های پرطرفدار جوانسازی پوست عبارت اند از:

تزریق بوتاکس، ژل و چربی لیفت صورت با نخ هایفوتراپی روش های آر اف کونتراج و فرکشنال میکرودرم ابریژن و هیدرودرم

کم آبی پوست

گاهی اوقات پوست دچار کم آبی می شود. یعنی رطوبت موجود در لایه های پوست کاهش می یابد. پوست کم آب لزوماً خشک نیست و اساساً پوست خشک با پوست کم آب تفاوت دارد. حتی گاهی اوقات پوست های چرب نیز دچار کم آبی می شوند.

اولین قدم برای حل این مشکل، نوشیدن مایعات است. نوشیدن آب و مایعات از کم آبی های آینده جلوگیری می کند ولی گاهی اوقات برای جبران آسیب های وارد شده و کم آبی کنونی پوست کافی نیست. در این مواقع باید به سراغ روش های آبرسانی به پوست بروید.

بهترین روش آبرسانی، شیوه ای است که تحت عنوان Facial شناخته می شود. این روش در ایران به پاکسازی پوست معروف است. البته این پاکسازی با پاکسازی که در خانه یا آرایشگاه انجام می دهید متفاوت است. پاکسازی پوست در کلینیک خانه سفید شامل مجموعه ای از روش های مراقبت از پوست است که در یک بسته به شما ارائه می شوند. این بسته شامل مواردی مثل پاکسازی عمیق، لایه برداری، سرم درمانی، ماسک، ماساژ و است.

تشخیص نوع پوست امر بسیار مهمی است زیرا که اگر ما نوع پوست خود را نشناسیم نمیتوانیم کرم ها، محصولات مراقبت پوستی و یا حتی شوینده مناسب پوست خود را پیدا کنیم. این امر نه تنها سبب بهبود و شادابی پوستمان نمیشود بلکه به مرور زمان آسیب های جبران ناپذیری را خواهد زد.


نظر کاربران