آموزش پتینه روی شیشه

آموزش پتینه روی شیشه

پتینه کاری هنر کهنه کردن اجسام و کارهای هنری با بهره گیری از رنگ و بافت و ایجاد نمایی کهنه و فرسوده شده یا اکسیدشده است. در این هنر، با کمک رنگ های پوشاننده، روشن کننده و تیره کننده، و مات کننده، به اشیا حالتی فرسوده، خورده شده، و کهنه داده می شود. در این مطلب دومین آموزش پتینه نماترک تقدیم شما عزیزان میشه . آموزش قبلی رو می تونین آموزش پتینه ببینین.

این روزها ممکن است شیشه های زیاد بدون کاربردی در خانه پیدا شود مثل شیشه های مربا، شیشه های ترشی ،گلدان های شیشه ایی و... که می توانیم این شیشه ها را به جای دور انداختن با هنر پتینه آن را زیبا کنیم .

تیم تولید محتوا ردکلاک قصد دارد در این مقاله 2تکنیک از پتینه کاری روی شیشه را به شما آموزش دهد .پس با تیم ردکلاک همراه باشید.

وسایل مورد نیاز:

روغن برزک، رنگ های آنتی کوئین، رنگ اسپارکلس، اسپری چسب، ورق طلا، ابر و رنگ اکرلیک طلایی

گام اول

رنگ مورد علاقه آنتی کوئین خود را انتخاب کنید و با یک قطره استون آن را ترکیب می کنیم و شیشه مورد نظر خود را با آن آغشته می کنیم .

گام دوم

در این مرحله نیاز به نایلون داریم و سپس نایلون را توسط روغن برزک چرب کنیم تا وقتی به سطح خود آن را می چسبانیم هنگام برداشتن نایلون رنگ ها نیز بلند نشود.

هنگامی که نایلون را روی شیشه انداختیم روی آن چروک می اندازیم و سپس روی قسمت هایی از نایلون با قیچی شکاف ایجاد میکنیم.

به نظر شما دلیل شکاف روی نایلون چیست؟
همان طور که می دانید در آغاز کارمان استون را با رنگ آنتی کوئین ترکیب کردیم به همین دلیل با ایجاد شکاف در نایلون قسمتی از رنگ می پرد و طرح های زیبایی روی کار ایجاد می شود.

به طرح خود 12 ساعت زمان می دهیم تا کار کاملا خشک شود .

گام سوم

شاید تا به حال اسم رنگ اسپارکلس به گوش شما نخورده باشد ولی بهتر است بدانید رنگ اسپارکلس رنگی است که بعد از خشک شدن رنگی از آن باقی نمی ماند و تنها اکلیل آن باقی می ماند.

بعد از گذشتن 12 ساعت نایلون را از روی سطح بر میداریم و چربی پشت کار را با ابر تمیز می کنیم و سپس با رنگ های اسپارکلس تمام سطح شیشه را به صورت ضربه ایی می پوشانیم .

گام چهارم

در این مرحله به سراغ اسپری چسب (Adhesive spray) می رویم و اسپری را به طور کامل روی سطح شیشه می زنیم. بعد از زدن اسپری چسب 5 دقیقه به آن زمان میدهیم تا کاملا خشک شود و بعد از خشک شدن آن را با ورقه طلا می پوشانیم و بعد با یک ابر به صورت ضربه ایی ورقه های طلایی اضافه را از روی سطح جدا می کنیم.

گام پنجم

حال در مرحله آخر برای ثابت نگه داشتن طرح پشت کار از رنگ آکرلیک طلایی استفاده می کنیم و تمام سطح را با آن آغشته می کنیم و صبر می کنیم تا سطح شیشه خشک شود.

در این مرحله طرح شما آماده است.

تکنیک دکوپاژ در پتینه روی شیشه

گام اول

سطح شیشه ایی مورد نظر خود را انتخاب کنید و سطح روی آن را به صورت کامل تمیز می کنیم. پیشنهاد رکلاک به شما شیشه مربا است.

گام دوم

برای طرح های روی شیشه باید از طرح های دکوپاژ استفاده کنیم حتما دقت کنید طرحی را انتخاب کنید که به اندازه سطح شیشه ایی خود بخورد.

دقت کنید طرح های دکوپاژ را وقتی می خواهیم به سطح بچسبانیم یک مقداری بزرگ تر از سطح می شود پس اگر می خواهید به اندازه شیشه در بیاید باید کمی کوچک تر ببریم.

گام سوم

طرح های دکوپاژ را می توانیم از لوازم های هنری خریداری کنیم.

در این قسمت به وسیله قلمو آغشته به چسب چوب طرح مورد نظر خود را روی سطح می چسبانیم البته در این مرحله می توانیم به جای استفاده از چسب چوب از چسب دکوپاژ استفاده کنید.

سعی کنید طرح دکوپاژتان در هنگام چسپ زدن تکان نخورد تا طرحتان خراب نشود.

میزان چسب چوبی که در این گام استفاده می کنید بسیار مهم و حیاتی است زیرا اگر از چسب زیادی استفاده کنید باعث می شود طرحتان برجسته شود.

گام چهارم

قلممو را با رنگ آکرلیک آغشته کنید و در شیشه خود را برای دفعه اول رنگ کنید حال صبر می کنیم تا دست اولمان خشک شود.

گام پنجم

برای دست دوم رنگ از قلمو تامپونی استفاده کنید و رنگ مورد علاقه خود را به صورت ضربه ایی به در شیشه می زنیم.

گام ششم

در مرحله آخر از رنگ آکرلیکی ضد آب برای طرح های دکوپاژ و در شیشه استفاده می کنیم تا کار ما ضد آب شود.

در این مقاله ما سعی کردیم دو نمونه از تکنیک های پتینه روی شیشه را به شما آموزش دهیم .تیم ردکلاک امیدوار است شما تواسته باشید طرح های زیبای خود را آماده کنید .ممنون از همراهی همیشگی شما دوستداران عزیز


نظر کاربران